Policie šetřila i „poznatek“, že Berbr měl mít za titul Slavie milionový úplatek. Nezmar: „Tvrdík je idiot, Deli a Ngadeu černý zm.di“

Policie šetřila i „poznatek“, že Berbr měl mít za titul Slavie milionový úplatek. Nezmar: „Tvrdík je idiot, Deli a Ngadeu černý zm.di“
Z POLICEJNÍHO SPISU „AKCE ŠVÁB“

„Dneska jsme měli schůzku s vašim ‚Taťkou‘ (Romanem Berbrem),“ zachytily policejní odposlechy v pondělí 20. května 2019 hovor bývalého sportovního ředitele pražské Slavie Jana Nezmara s tehdejším sportovním ředitelem Slavoje Vyšehrad (předtím i Příbrami a Českých Budějovic) Romanem Rogozem. Došlo k němu den poté, co slávisté v neděli 19. května 2019 díky bezbrankové remíze na hřišti Baníku Ostrava definitivně získali v sezoně 2018/2019 ligový titul.

K tomu je ovšem v přepisu tohoto hovoru v závorce uveden dosti třaskavý dodatek: „Poznámka policejního orgánu: předchozí den 19. 5. 2019 vyhrál tým SK Slavia Praha titul v první lize. Policejní orgán disponoval s poznatkem, že za výhru v lize má mít Roman (Berbr) od funkcionářů SK Slavia Praha slíbený milionový úplatek. Z výše uvedeného hovoru vyplynulo, že se dne 20. 5. 2019 sešel Roman Dírigent s předsedou představenstva SK Slavia Praha Jaroslavem Tvrdíkem a sportovním manažerem SK Slavia Praha Janem Nezmarem.“

Konec vyšetřování – slepá stopa?

Dál se o tom už nic víc nepíše ani nemluví.  Je tedy nyní těžké zjistit, zda se policisté tímto svým „poznatkem“ dále zabývali, zda ho dále vyšetřovali (nebo stále vyšetřují), nebo s ním přestali pracovat a odložili jej coby falešnou stopu nebo věc, kterou nelze dokázat.

Jak známo, za necelého půldruhého roku poté, v pátek 16. října 2020, byl exmístopředseda FAČR Roman Berbr policií zatčen a obviněn z několika trestných činů. Jde především o údajnou korupci spojenou s manipulacemi fotbalových zápasů. Navíc se měl dopustit defraudace 850 tisíc korun z pokladny Plzeňského krajského fotbalového svazu. Kolem něj a zmíněného vyšehradského o sportovního manažera Romana Rogoze (Dirigenta 02) se případ hlavně točí. Berbr, Rogoz a další jejich další kumpáni se měli coby členové organizované skupiny dopustit trestných činů zpronevěry a podplácení. Toho se dopouštěli i proto, aby si zajistili výhodu při následném sázení.

PODLE NEZMARA HUŠBAUER, ZMRHAL A SPOL. ROZKLÁDALI KABINU

Pokud jde o výše uvedenou schůzku Romana Berbra a Jaroslavem Tvrdíkem z 20. května 2019, ta nebyla prvním policejně zachyceným setkáním.  Už měsíc předtím, ve čtvrtek 18. dubna 2019 oznamuje Berbr Rogozovi, že „má v jedenáct sraz s ‚nejvyšším Číňanem‘“ (tedy i podle míněn policie patrně Tvrdíkem).

Jan Nezmar ovšem o svém nadřízeném, tedy o Jaroslavu Tvrdíkovi většinou moc pěkně nemluví. Tak třeba ve středu 10. července 2019 zachytili policisté další dlouhý rozhovor s Nezmarovým kamarádem Romanem Rogozem. Popisují ho následovně.:

„Nezmar nadává na Jaroslava Tvrdíka, že to je idiot, který ničí celou Slavii a dostává ji do problémů svým chováním, jednáním a psaním na Twitter. Vyzrazováním interních informací z klubu svým dětem, které je pak zveřejňují. Dále hovoří o hráčích Delim a Ngadeuovi, že to jsou černí zmr.i, Protože Deli ze Slavie v létě potají utekl a Ngadeu se chystá udělat to samé. Jan Nezmar nadává i na hráče Hušbauera, Zmrhala a spol., že to jsou zm.di, kteří rozkládají kabinu.“

Ostatně už předtím, ve zmíněném květnovém rozhovoru den po zisku titulu, si Nezmar ze svého šéfa Tvrdíka v hovoru s Rogozem dělal legraci:

„Mimo jiný tam ten náš blázen vzpomenul tu možnost, kterou má, nebo máme: koupit tu Duklu. Tak jsem mu říkal, že my už partnerskej oddíl ve druhý lize máme."

Rogoz: Ježíšmarja, co říkal?“

Nezmar: „Nic, ‚Taťka‘ (Roman Berbr) se smál a můj šéf (Jaroslav Tvrdík) na to vůbec nereagoval. To je nesmysl, tam padlo zase keců, to zase byl obídek.“

Berbr nabádáL Nezmara, ŽE SE MUSÍ DOSTAT K CAKIROVI

Přesto ale v té době ještě Jan Nezmar pro Slavii v roce 2019 naplno pracoval. A spolupracoval i s Romanem Berbrem, a to hlavně před klíčovými zápasy play off Ligy mistrů s rumunskou Kluží (1:0 a 1:0) koncem srpna roku 2019. Už před prvním utkáním v Rumunsku Berbr v pondělí 19. srpna 2019 Nezmarovi volá a nabádá ho, aby kontaktoval hlavního rozhodčího prvního duelu, známého tureckého arbitra Cüneyta Cakira s tím, že ho má pozdravovat od Dagmar Damkové (členky komise rozhodčích UEFA a FIFA a Berbrovi ženy), která údajně chodí na každý zápas. Dále měl Nezmarovi sdělit, aby tureckému rozhodčímu řekl, že je andělem strážným Slavie.

Je ale pravda, že Cakir v Kluži proti Slavii nařídil pokutový kop, který však brankář Ondřej Kolář zlikvidoval, takže červenobílí si do pražské odvety z Rumunska přivezli nadějnou výhru 1:0.

Berbr s Damkovou O PROVĚŘOVÁNÍ DELEGACE NA ZÁPAS V EDENU

Odvetný duel v Edenu pak ve středu 27. srpna 2019 Berbr aktivně řešil i se svou manželkou, členkou komise rozhodčích UEFA a FIFA Dagmar Damkovou.

Ta se měla večer před zápasem zúčastnit předzápasového setkání s italskými rozhodčími a polským delegátem, kteří byli na zápas určeni, a to v Tančícím domě v Praze.Roman Berbr měl dle policejních záznamů své manželce sdělit, že na zmíněném zápase se mají setkat s Janem Nezmarem. Dále spolu měli diskutovat právě o polském delegátovi UEFA (Tomasz Mikulski – pozn. red.) se závěrem, že si ho prověří.

Slavia jak známo vyhrála nad Kluží opět 1:0 a podruhé v historii po dvanácti letech postoupila do základní skupiny Ligy mistrů.

Zajímavé je, že Berbr se kolem rozhodčích v play off Ligy mistrů angažoval i za rok, v roce 2020, když už Jan Nezmar Slavii v létě 2020 opustil a ve funkci ho nahradil Jíří Bílek, jenž měl do té doby na starosti „béčko“ Slavie, mládež a ženy.

Slavii čekal v play off dánský Midtjylland (0:0 v Praze, 1:4 v Dánsku) a opět u toho byl turecký sudí Cakir. Ten pak v listopadu 2020 pískal v Plzni i klíčový postupový duel Česko-Slovensko v Lize národů (2:0) a v dubnu 2021 pražské odvetné čtvrtfinále Evropské ligy Slavie s Arsenalem (0:4).

VŠICHNI SE MAJÍ RÁDI

Před prvním utkáním s Midtjyllandem v Edenu volá Roman Berbr muži s iniciálami MB (ty má například i bývalý mezinárodní rozhodčí Michal Beneš spolupracující s komisí rozhodčích FAČR) audílí zmíněnému MB, který má tureckého rozhodčího na letišti vyzvednout, instrukce.

V nich mu doporučuje, aby zmínil, že se na něj těší Dagmar Damková a že on sám se zápasu také zúčastní. Poté sděluje, že Cakirovi má dát Dagmar Damkovou k telefonu. S poznámkou, že se má jednat o telefon MB.

Muž s iniciály MB souhlasí, načež Roman Berbr opět připomíná, aby sudímu bylo sděleno, že i on se utkání zúčastní a že Damkové bude vše řečeno. Dálemá být Cakirzpraven i o tom, že ho má Roman Berbr údajně rád a že se vlastně mají rádi všichni.

Nezmar o (ne)prodloužení smlouvy s Tvrdíkem: „Totálně o ho.ně“

Ovšem zpět k Janu Nezmarovi, jehož angažmá ve Slavii se na přelomu let 2019 a 2020 pomalu chýlilo ke svému konci.

Třeba 21. listopadu 2019 Jan Nezmar v dalším ze svých hovorů s Romanem Rogozem pomlouvá Tvrdíka, který s ním už čtrnáct dní nekomunikuje, nechá ho čekat tři hodiny na místě schůzky a pak řekne, že nepřijde…

Týden po Novém roce, 8. ledna 2020, spolu Nezmar s Rogozem mluví znovu. Diskutují opět o Nezmarově pozici ve Slavii a také o tom, že Nezmarův otec podepsal petici proti Berbrovi (Výzvu 2021, jejíž hlavní tváří je bývalý rozhodčí Ivan Grégr – pozn. red.).

Za půlku roku, 2. července 2020 Nezmar s Rogozem mluví o schůzce s Tvrdíkem, kde řešili Nezmarovo prodloužení smlouvy ve Slavii.

„V úterý (30. června 2020) jsem seděl s tím mým Tondou (Tvrdík) -  a bylo to totálně o ho.ně. Spíš jakoby do negativa. Mimo jiný jsem mu řek, že mu neprodloužím smlouvu nebo nepodepíšu novou, dokud nesrovná svoje závazky… Buď mi tady dávejte výplatu a budu tady, i když jsem s tím nespokojenej. anebo mě vyhoďte,“ popisoval Jan Nezmar průběh své schůzky s Jaroslavem Tvrdíkem koncem loňského června Rogozovi.

A k 31. srpnu 2020 ve Slavii definitivně skončil.

Jeho funkci převzal Jiří Bílek, který podle policejních odposlechů ještě předtím coby manažer „béčka“ Romanu Rogozovi také docela často volal. Aby mu (a Slavii B) nějak pomohl s jeho známými rozhodčími ve třetí lize (ČFL). 

Nezmar do Plzně?

Hned 31. srpna 2020, v den konce Nezmarova angažmá, policisté zachytili, jak Roman Berbr volá ředitele Viktorie Plzeň Adolfa Šádka (dnes už majitele klubu) a doporučuje mu, aby si vzal Jana Nezmara k sobě do Plzně,  protože varianty působení Nezmara ve Spartě nebo Liberci nepřipadají v úvahu.

Mimo jiné mu také prezentuje Nezamrovu vizi o přestavbě „důchodcovského“ týmu a doporučuje, aby Nezmarovi mezi reprezentačními zápasy zavolal a domluvil si s ním schůzku. Šádek souhlasí.

Nakonec se ale Jan Nezmar sportovním ředitelem Viktorie Plzeň nestal, Adolfu Šádkovi se možná ta Nezmarova avizovaná přestavba „důchodcovského“ týmu na nový mladý celek zdála až příliš rychlá a divoká. 

Nezmar nakonec v lednu 2021 nastoupil jako poradce představenstva pro sportovní záležitosti v posledním klubu polské ligy Podbeskidzie Bielsko-Biala. Na jaře pak oznámil, že z fotbalu odchází a že bude pracovat pro poradenskou firmu Deloitte ČR. V týmu Deloitte Sports Advisory se má věnovat projektům ve financování sportu, výstavby sportovní infrastruktury a odměňování sportovců.

Berbr s Šádkem řešili leccos

Ostatně Adolf Šádek zas jeho pomoc směrem k Romanu Berbrovi moc nepotřeboval. Toho se řešil sám. Třeba 27. července 2019 dokonce podle záznamu policistů patrně chtěl, aby před ligovým zápasem Viktoria Plzeň-Karviná (3:2) Berbr zašel do kabiny rozhodčích. Utkání jako hlavní řídil rozhodčí Ondřej Ginzel, s nímž si „Náčelník“ rovněž občas telefonoval a „radil“ mu.

Před vstupem do kabin však Berbr s Šádkem narazili na nečekaný technický problém, a to že bývalý místopředseda FAČR nebyl do místnosti vpuštěn. Z policejního záznamu vyplývá, že to poté šel Adolf Šádek osobně vyřešit.

Roman Berbr byl ve fotbale vůbec renesanční člověk.

S Adolfem Šádkem, současným členem výkonného výboru FAČR a místopředsedou Ligové fotbalové asociace, řešil i jiné věci. Třeba i to, jak to „hygienicky“ udělat, aby covidová sezona 2019/2020 předčasně skončila, aby se nehrála baráž, aby nikdo z první ligy nespadl (aby se zachránili „horníci“, tedy asi Karviná a Opava, ale také Příbram), aby ročník 2020/2021 hrálo osmnáct týmů, aby s prvními Pardubicemi, postoupila i ve FNL druhá Zbrojovka Brmo a aby třetí Dukla Praha odstrouhala, protože baráž byla přece zrušena.  

Pokračování příště.

Plzeň si poradila s Libercem, Baník jasně přehrál Pardubice. Tři body slaví i Zlín