Dát z NEšance gól? V Premier League je v této kategorii nejlepší….

Dát z NEšance gól? V Premier League je v této kategorii nejlepší….

Pro útočníka, který dokáže neproměnit i tu nejvyloženější šanci má čeština označení “palič.” Nebo - ve své době - Pavel Kuka. Jak se ale označuje hráč, který pravidelně zvládne rozvlnit síť z nególových pozic?

Metrika xG alias expected goals (v češtině “očekávané góly”) se postupně usazuje v povědomí fanoušků. Odmázává z fotbalu faktor náhody. A sleduje, který tým si na hřišti dokáže vytvořit více gólových šancí. Zjednodušeně řečeno počítá, s jakou pravděpodobností by z určitého zakončení měl padnout gól. Eliminuje tak pravděpodobnost zázračného zázraku gólmana, ukopnutí se střelce nebo jen náhodného odskoku na drnu. Crystal Palace, Brentford a Brighton by podle tohoto ukazatele měli být mnohem výše v tabulce Manchester United, Tottenham nebo Leicester mnohem níž. Kdo je ale nejproduktivnější střelec, jež umí z nepravděpodobné pozice přispět gólem?  Web Football365 seřadil deset nejlepších hráčů v této kategorii (bez zakalkulování penalt).

10. Ismaila Sarr (Watford) 2,6 xG : 5 gólů - mladý senegalský střelec v této kategorii naprosto deklasuje kolegu z národního týmu Sadia Maného, který je v PL mezi útočníky v tomto ukazateli naopak na chvostu pořadí. Liverpool se taky o hvězdičku Watfordu intenzivně zajímá.

9. Conor Gallagher (Crystal Palace) 3,6 xG : 6 gólů - kometa letošního ročníku a obrovský příslib z líhně Chelsea si před sezónou mezi možnosti jít hostovat do Leedsu a posunout se v rámci Londýna vybrala druhou možnost a pod Patrickem Vierou kvete. Nejen jako playmaker, i střelecky.

8. Demarai Gray (Everton) 2,5 xG : 5 gólů - Karamelkám se v této sezóně abnormálně nedaří naplňovat své ambice a zatím víc než po pohárových příčkách hledí pod sebe, pro jejich fanoušky je probuzený talent Gray jakýmsi světlem na konci tunelu, které si navíc pořídili za necelé 2 miliony liber.

7. Martin Odegaard (Arsenal) 1,4 xG : 4 góly - Po debaklu na Liverpoolu, kam si Arsenal zajel pro čtyřku to vypadalo, že tento transfer se přidá do dlouhého seznamu neúspěchů Arsenalu, ale zlatý chlapec z Norska následně ožil a začal sázet góly. 

6. Jamie Vardy (Leicester) 6,0 xG : 9 gólů - Přes velmi neproduktivní Lišky v této metrice je Jamie Vardy jakýmsi světlým zjevem. Krom rychlých protiútoků dokázal v tomto ročníku přidat i góly z větší distance a xG úspěchy naskakují.

5. Bernardo Silva (Manchester City) 4,0 xG : 7 gólů - Jack Grealish a Phil Foden malému Portugalci řikají “Obchodník s přihrávkami.” Jenomže tento obchodník ač přihrávat nepřestal, začal i zakončovat. A velmi velmi úspěšně.

4. Emmanuel Dennis (Watford) 3,9 xG : 7 gólů - Watford stál pouhých 3,4 milionu liber a je jejich největší nadějí, jak se vyhnout sestupu do druhé ligy, přičemž poté ho pravděpodobně prodají za desetinásobek ceny. Manchester United po něm měl sáhnout, když v létě mohl.

3. Maxwell Burnett (Burnley) 1,5 xG : 5 gólů - Z netypického podpisu Burnley se stal netypický hráč Burnley, který je schopen mimořádných výkonů. Zatímco Chris Wood operuje 1,8 pod svým xG, Clarets potřebují Corneta. Po pouhých devíti zápasech Premier League byl zvolen hráčem Clarets roku 2021.

2. Mo Salah (Liverpool) 9,3 xG : 13 gólů - Překvapuje to někoho? Může snad jen skutečnost, že Salah nesedí na úplně nejvyšší příčce. Útočník Liverpoolu má skvělou sezónu a zastiňuje téměř úplně všechny.

1. Emil Smith Rowe (Arsenal) 2,7 xG : 7 gólů - V letošní sezóně Premier League proměnil 37 % svých střel, což je na  úžasné číslo pro zkušeného profesionála, natož pro 21letého hráče s méně než 100 starty mezi dospělými. "Neuvěřitelná sezóna znamená, že musí dát 15 gólů a přidat 10 asistencí," prohlásil Mikel Arteta v květnu. Smith Rowe je na dobré cestě.  

zdroj: Football365

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.