AC a Inter se budou stěhovat, milánské San Siro vystřídá “Katedrála”

AC a Inter se budou stěhovat, milánské San Siro vystřídá “Katedrála”

Italský fotbal se bude moci pochlubit dalším novým fotbalovým svatostánkem. V zemi, jejíž fotbalová infrastruktura je považována spíše za zastaralou, by měla v Miláně vyrůst nová supermoderní aréna z pera architektů, kteří rýsovali i Wembley nebo novou White Hart Lane.  

San Siro je minulostí, představujeme “Katedrálu.”  S těmito slovy mohli před své tifosi ruku v ruce předstoupit milánští fotbaloví rivalové AC a Inter, když představovali plán na nový sdílený stadion s kapacitou 65 tisíc diváků. "Bude to nejkrásnější stadion na světě. Bude to atraktivní aréna, přístupná a udržitelná, jež pomůže k růstu obou klubů a jejich globální konkurenceschopnosti," komentoval prezentaci nového stadiónu prezident AC Milán Paolo Scaroni.  S tím, že jméno pro “nové San Siro” se bude vybírat, přičemž aktuálně se pracuje s termínem “Katedrála.”

Právě totiž ze dvou nejznámějších staveb v Miláně, Dómu a Galerie Viktora Emanuela II., čerpali inspiraci architekti mezinárodního studia Populous, kteří za asistence svých anglických kolegů jež navrhli rekonstrukci Wembley, Emirates, nebo Tottenham Hotspur Stadium, nový milánský fotbalový svatostánek rýsovali. Plány jsou nicméně stále pracovní verzí, definitivní návrh by kluby společně s architekty měli představit v příštím roce.

Už nyní je nicméně jasné, že nový stadión by měl mít kapacitu 65 tisíc míst, což oproti původnímu San Siru znamená snížení o patnáct tisíc. Katedrála by měla vyrůst uprostřed 110 tisic metru čtverečních velkého parku, který bude pouze pro pěší (parkoviště bude stoprocentně podzemní) a v rámci současných požadavků by stadion a jeho provoz měl mít nulovou uhlíkovou stopu. “Katedrála se určitě stane jedním z nejikoničtějších stadionů současného fotbaloého světa,” hlásí řídící šéf Populous Christopher Lee.

zdroj: ČTK/acmilan.com

Serie A - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.