Bod G vzrušuje i fotbal! Jablonec by se nyní díky Spartě B zachránil bez baráže, tvrdí LFA. Nejspíš chybně

Bod G vzrušuje i fotbal! Jablonec by se nyní díky Spartě B zachránil bez baráže, tvrdí LFA. Nejspíš chybně
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Bude-li současné pořadí v první lize a druhé lize stejné i na jejich konci v půli května, tedy 14. Jablonec ve F:L a 2. Sparta B ve F:NL, zachránili by se Peltovi Severočeši v nejvyšší soutěži bez baráže. A to díky postavení sparťanského béčka, které nemůže hrát v jedné  soutěži se svým prvoligovým áčkem. Tvrdí to alespoň vedení Ligové fotbalové asociace (LFA), které fotbalové profisoutěže v Česku řídí. . Podle mínění autora těchto řádků je to ovšem chybný výklad velmi nepřesných a „nedodělaných“ norem. Konkrétně bodu G. Nikoli ovšem toho kouzelného, vaginálního, ale toho z rozpisu soutěží LFA. A možná jde i o výklad účelový, naroubovaný na současný stav.

„Pokud by se B-tým Sparty umístil na 2. nebo 3. místě F:NL, uskutečnilo by se pouze jedno barážové dvojutkání mezi 15. klubem F:L a 2. (resp. 3.) klubem F:NL. Dalším týmům v konečném pořadí F:NL právo na účast v baráži nevzniká. V případě, pokud by se B-tým Sparty umístil na 1. místě F:NL, do F:L by postoupil klub, který by se umístil na 2. místě F:NL a barážové dvojutkání by se odehrálo mezi 15. klubem F:L ligy a 3. klubem F:NL,“ uvedla LFA týden před Vánocemi v prohlášení pro deník Sport. 

Daný výklad nyní vyhovuje Jablonci

Dodejme, že po podzimních devatenácti kolech první ligy je pořadí na konci tabulky následující: 11. Zlín 19 bodů, 12. Bohemians 18, 13. Pardubice 17, 14. Jablonec 16, 15. Teplice 11, 16. Karviná 5. Velmi vyrovnaná lepší polovina tabulky druhé ligy vypadá po neúplných podzimních šestnácti kolech takto: 1. Zbrojovka Brno 38 bodů, 2. Sparta B 28, 3. Líšeň 28 (o zápas méně), 4. Vlašim 26 (o zápas méně), 5. Prostějov 26, 6. Opava 25, 7. Varnsdorf 25, 8. Dukla Praha 24. 

K tomu je bez jakýchkoli dalších komentářů nutno připomenout, že současný výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta předtím pracoval jako sportovní ředitel FK Jablonec. Do funkcí v LFA přišel v době, kdy byl předsedou FAČR šéf FK Jablonec Miroslav Pelta. S manželi Peltovými pak v jablonecké firmě Vulkán podniká předseda LFA a místopředseda Sparty Dušan Svoboda. Třeba ale jde jen o shodu okolností a vedení LFA by takto postupovalo, ať už by byl mezi ohroženými kterýkoli klub.

Co říká klíčový bod G?

V každém případě vedení LFA vychází při svém stanovisku z Rozpisu celostátních soutěží LFA pro ročník 2021/2022. Konkrétně z článku číslo 2, pasáže číslo 3 („Určování pořadí, postupy, sestupy, barážová utkání o účast v I. lize“) a bodu G.

V něm se uvádí:

„Kluby, které se v konečné tabulce I. ligy umístily na 14. a 15. místě, se zúčastní barážových dvojutkání s kluby, které se umístily na 2. a 3. místě II. ligy. Vítězné kluby barážových dvojutkání získávají právo na účast v následujícím ročníku I. ligy, pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v I. lize. Poražené kluby z barážových dvojutkání získávají právo na účast v následujícím ročníku II. ligy, pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v soutěži.

Pokud se před zahájením baráže o I. ligu některý z klubů vzdá práva na účast v baráži, jeho místo nezaujme žádný jiný klub. V případě, že se práva na účast v baráži vzdá jeden klub, uskuteční se pouze jedno barážové dvojutkání mezi hůře umístěným klubem I. ligy a hůře umístěným klubem II. ligy. Právo na účast v následujícím ročníku I. ligy (pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v I. lize) získává vítěz barážového utkání a zbývající klub, který měl právo na účast v baráži a tohoto práva se nevzdal. 

V případě, že se práva na účast v baráži vzdají dva kluby, baráž se neuskuteční a právo na účast v následujícím ročníku I. ligy (pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v I. lize) získávají zbývající dva kluby, které měly právo na účast v baráži. 

Pokud se před zahájením baráže o I. ligu některý z klubů vzdá práva na účast v baráži, získává právo na účast v následujícím ročníku II. ligy.

Pokud se vítězný klub II. ligy vzdá práva na účast v I. lize, nebo nezíská potřebnou licenci, získává toto právo: poražený klub z barážových dvojutkání, který se v konečné tabulce umístil na vyšším místě, přičemž pro tyto účely se vyšší místo určuje v tomto pořadí: 14. místo I. ligy, 2. místo II. ligy, 3. místo II. ligy, 15. místo I. ligy.

V případě, že se vítězný klub II. ligy vzdá práva na účast v I. lize ještě před zahájením baráže, jeho místo zaujme a do I. ligy postoupí klub, který se umístil na 2. místě v konečném pořadí II. ligy. Právo na účast v následujícím ročníku I. ligy (pokud obdrží licenci potřebnou pro účast v I. lize) dále získá klub, který se v konečné tabulce I. ligy umístil na 14. místě a uskuteční se pouze jedno barážové dvojutkání mezi 15. klubem v konečném pořadí I. ligy a 3. klubem v konečném pořadí II. ligy. 

Pokud by se před zahájením baráže vzdal práva na účast v I. lize i klub umístěný na 2. místě v konečném pořadí II. ligy, baráž se neuskuteční, právo na účast v následujícím ročníku I. ligy získávají kluby, které se v konečné tabulce I. ligy umístily na 14. a 15. místě, a soutěž bude doplněna v souladu s § 19-21 Soutěžního řádu.

Pokud se vítězný klub barážového dvojutkání vzdá práva na účast v I. lize, nebo nezíská potřebnou licenci, získává toto právo: poražený klub z barážových dvojutkání, který se v konečné tabulce umístil na vyšším místě, přičemž pro tyto účely se vyšší místo určuje v tomto pořadí: 14. místo I. ligy, 2. místo II. ligy, 3. místo II. ligy, 15. místo I. ligy. 

Pokud se oba vítězové barážového dvojutkání vzdají práva na účast v I. lize, nebo nezískají potřebnou licenci, získávají toto právo poražená družstva z obou barážových dvojutkání.“

Vzdát se (dobrovolně) a nesmět, v tom je velký rodzíl

A proč si myslím, že výklad tohoto článku vedením LFA je chybný? Protože Sparta B se účasti v baráží (dobrovolně) nevzdává, ona ji hrát vůbec nemůže, ani kdyby chtěla, protože v lize už má áčko. Jinými slovy hrát ji NESMÍ. A to je něco úplně jiného. Domnívám se,  že by tedy správně nemělo jít uměle našroubovat tento článek na situaci B-týmů.   

Podle mého názoru jde o špatné řešení, právo hrát baráž by mělo přejít na 4. tým druhé ligy, to by bylo logičtější a také sportovní řešení. Ostatně obecný Soutěžní řád FAČR to umožňuje.  A to v článku 21/2. Píše se v něm totiž zcela jasně: „Postoupit podle odstavce 1 mohou družstva umístivší se nejhůře na čtvrtém místě.“

Vědí o tomto článku vůbec ve vedení FAČR? A pokud ano, proč ho vůbec nezmiňují a neřídí se jím? Pokud by se jím totiž řídili, musel by 14. ligový tým (dnes Jablonec) do baráže jít a ne, že ne – a to proti čtvrtému druholigovému týmu (dnes Vlašim). Proč LFA dává přednost administrativnímu byrokratickému řešení, když řády a normy FAČR umožňují sportovní řešení, které by ve sportu vždy mělo mít přednost?

Své by k tomu asi mělo říci i legislativně-první oddělení FAČR v čele s novým předsedou Martinem Procházkou.

A co kdyby byla čtrnáctá v lize Sparta A? 

Je to totiž celé systémově špatně. Kdyby teoreticky skončilo áčko Sparty v první lize čtrnácté, tak by se zachránilo bez boje díky postavení béčka Sparty ve druhé lize. Pak se ale baráž stává soutěží, do níž je najednou zainteresováno áčko i béčko - a v tu chvíli již jde o zcela neregulérní záležitost. A kdyby byla druhá liga teoreticky složená ze samých (šestnácti) B-týmů, nikdo by z první ligy nesestupoval ani by do ní nepostupoval! Je to tedy obří systémová chyba.

Sparta B chce být co možná nejvýš

Krátký pohled do minulosti. Před časem hrávala kromě Sparty B profesionální druhou ligu i Sigma Olomouc B. Tehdejší ředitel olomouckého klubu a exmístopředseda ČMFS (bývalý název FAČR) Jiří Kubíček to chtěl i proto, že jeho klub tak měl na valných hromadách FAČR dva hlasy. Pak byly B-týmy zrušeny, nahradily je celky juniorské, které hrály celostátní Juniorskou ligu.

Jenže ta zcela selhala, těšila se minimálnímu zájmu fanoušků, i proto, že se hrávala v pondělí v poledne. Šlo jen o umělé prodlužování profesionálního fotbalového života „přestárlých“ mladých fotbalistů.  Zato se ale Juniorská liga stala oblíbenou soutěží podloudných sázkařů a kšeftařů s výsledky, které často dosahovaly hokejové až házenkářské podoby.

Proto byla Juniorská liga zrušena a do třetí ligy (ČFL a MSFL) se vrátila „béčka“. Ani to není zrovna ideální a regulérní řešení, ovšem ze sportovního a diváckého hlediska mnohem lepší.  

A jaký je vůbec momentálně zájem a cíl ve 2. lize druhé Sparty B?

„Důležitým měřítkem úspěšnosti B-týmu je rozvoj mladých hráčů. Sportovní vedení klubu v druholigových zápasech sleduje adaptaci odchovanců na mužskou profesionální soutěž. Klub a v první řadě samotní hráči a členové realizačního týmu B-mužstva si pak přejí dosažení nejlepšího možného sportovního výsledku, tedy umístění na co možná nejvyšších příčkách v tabulce,“ prohlásilo k nezvyklé situaci pro deník Sport vedení Sparty. Jinými slovy by se postavení na nejvyšších příčkách tabulky nebránilo. Na tom samozřejmě není nic špatného, špatné jsou ty normy.

Zasáhnout do toho lze, soutěžní řád mluví jasně

Deník Sport napsal, že podle jeho informací je prakticky jisté, že po skončení probíhající sezony 2021/2022 bude v řádech současná „chyba“ ohledně baráže odstraněna. Do druhé ligy se totiž tlačí další rezervní týmy, z MSFL Olomouc B a Baník Ostrava B (po podzimu na 2. a 3. místě), z ČFL zase Jablonec B (po podzimu vede skupinu B).

Mimochodem, jak může být tato „chyba“ správně odstraněna? Systémově jedině tak, že „béčka“ ligových týmů nebudou moci hrát profesionální soutěže, tedy stropem by pro ně byla třetí  liga (ČFL nebo MSFL).  

Deník Sport tvrdí, „že v rozjetém ročníku už ale do pravidel hry sáhnout nejde“. I proto prý může během jara dojít k paradoxní situaci, kdy řada prvoligových účastníků bude spoléhat právě na kloučky ze sparťanské strahovské akademie.

Nechápu, do jakých pravidel hry nelze sahat. Vždyť žádná nejsou. Jde jen o jeden výklad velmi nepřesné, nedokonalé a evidentně nedomyšlené normy LFA (Podle níž se Sparta B vzdá účasti v baráži, což ale není pravda, protože sparťanská rezerva baráž hrát nesmí, i kdyby se jí vzdát nechtěla. Mimochodem který klub by nechtěl mít v soutěži předem jistých šest bodů?). Proti tomu stojí mnohem jasnější a přesnější norma v podobě Soutěžního řádu FAČR, který v baráži zcela jasně a nezpochybnitelně umožňuje start čtvrtého celku druhé ligy. Prosincové stanovisko vedení LFA si evidentně říká o odbornější expertní a právní analýzu.

TOP 10 hlášek 2020/2021: „Blíží se doba, kdy budeme na fotbalech a nebudeme vědět, jak to skončí. To snad nejde!“

Zdroj: fkjablonec.cz