Soudce Boudník dlužníkem Rogoze, jehož předtím osvobodil. Efotbal psal o jeho možné podjatosti už před lety

Soudce Boudník dlužníkem Rogoze, jehož předtím osvobodil. Efotbal psal o jeho možné podjatosti už před  lety
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

„Server efotbal.cz přišel se zjištěním, že syn příbramského soudce Miloslava Boudníka chytá za žákovský tým Příbrami, takže by v jeho případě mohlo jít v kauze sportovního ředitele 1. FK Příbram Romana Rogoze a budějovického útočníka Michala Klesy o střet zájmů,“ psala už před osmi lety média. Ano, autor tohoto komentáře přišel už v letech 2013 až 2014 na to, proč státní zástupce Ondřej Trčka podal kvůli Boudníkově možné podjatosti námitku. 

Ta byla ovšem zamítnuta a předseda Okresního soudu v Příbrami Miloslav Boudník pak zprostil dnes kvůli fotbalové korupci opět trestně stíhaného Romana Rogoze v roce 2014 viny. Pondělní MF DNES však z dokumentů policejního spis Šváb nyní zjistila, že v roce 2020 byli oba muži v přátelském vztahu, tykali si a Boudník dokonce Rogozovi děkoval za pomoc (patrně) s lékařským vyšetřením své kolegyně v Motole a říkal mu, že je jeho dlužníkem.

O co v letech 2013 a 2014 šlo? MF DNES to shrnula následovně:

„Roman Rogoz byl tehdy manažerem fotbalové Příbrami a před důležitým soubojem o záchranu v první lize proti Českým Budějovicím údajně nabídl budějovickému fotbalistovi Michalu Klesovi 50 tisíc korun za to, aby nepodal optimální výkon. Podle obžaloby měl Klesa například zavinit hloupý faul. Příbram tehdy vyhrála 1:0 a šéf poražených Budějovic Karel Poborský oznámil, že se fotbalistu jeho klubu pokusil někdo ovlivnit. Rogoz podle obžaloby Klesovi úplatek nabídl na schůzce v jedné příbramské restauraci. Na policii Klesa údajné uplácení popsal, u soudu však vypovídat nechtěl, aby se nevystavil případnému trestnímu stíhání.“

Soudce: „K Rogozovi necítím žádný vztah“

„Domnívám se, že z důkazů nebylo prokázáno, že se skutek stal,“ uvedl v roce 2014 ke svému rozhodnutí soudce Miloslav Boudník.

Obhajoba Romana Rogoze stála hlavně na zpochybnění důvěryhodnosti Michala Klesy. Ten měl nebo má mít údajně nesportovní problémy, kvůli kterým prý musel odejít právě z Příbrami. Českobudějovický fotbalista vypovídal pouze v přípravném řízení, pak už nechtěl.

„Už prvotní výpověď svědka Klesy u hlavního líčení, kdy nevypovídal, a pak další důkazy které navrhla obhajoba, které zpochybnily jeho věrohodnost. Bylo vysvětleno, že má motiv cítit nějakou křivdu,“ řekl v rcoe 2014 soudce Miloslav Boudník.„Důvody, proč se necítím podjatý, jsem vysvětlil. Mé rozhodnutí potvrdil i nadřízený soud. K Romanu Rogozovi a 1. FK Příbram necítím žádný vztah,“ dodal soudce Boudník. 

Soudce Rogozovi: „Jsem tvůj dlužník“

Spis, do kterého měla MF DNES možnost nahlédnout, však odhaluje i pozoruhodné přátelství. V únoru 2020 odposlechy zachytily Rogozův telefonát s předsedou Okresního soudu v Příbrami Miloslavem Boudníkem:
Rogoz: Mílo... čau... konečně jsem ho sehnal... v pondělí ve 12 hodin v Motole...
Boudník: Super... hodnej. Děkuju moc, jsem dlužník…“

Na jiném hovoru zachyceném policisty zase Boudník říká, že se u Rogoze rád zastaví na gril.

Jak konstatuje MF DNES, na přátelství obou mužů by možná nebylo nic podivného, kdyby soudce Miloslav Boudník před sedmi lety nezprostil Romana Rogoze obžaloby z korupce.

Dodejme, že odvolací soud Rogozovo zproštění dvakrát vrátil. Zproštění manažera příbramského klubu obžaloby z korupce posvětil až napotřetí v létě 2016.

MF DNES připomíná, že není jasné, zda už při vynášení prvního verdiktu byl soudce s Rogozem v přátelském kontaktu, protože policie na Rogoze a spol. odposlechy nasadila až o několik let později a  Boudník ani Rogoz se k věci vyjádřit nechtějí. 

Možnosti jsou ale podle všeho jen dvě: Buď se znali už v roce 2013, což se jeví pravděpodobnější, když soudcův syn chytal za klub, v němž byl Rogoz předním činovníkem a Příbram není tak velké město, nebo je dalo dohromady až to soudní jednání ohledně „Kauzy Klesa“. Obojí je podle mého názoru špatně.

Rogoz: „Já mu říkám Mílo“

Ovšem soudcovo jméno se podle zjištění MF DNES objevuje také v několika dalších Rogozových hovorech.

Například když s hráčským agentem Ondrejem Chovancem řeší zastupování Boudníkova syna. Rogoz od Chovance chce, aby soudci zavolal:

Chovanec: „A je to doktor, jo, doktor Boudník.“
Rogoz: „Doktor... ne doktor, on je soudce, takže to je doktor práv.“
Chovanec: „A jak mu mám říkat, abych mu neříkal pane Boudník, já mu budu říkat pane doktore.“ Rogoz: „Jemu to je asi jedno, já mu říkám Mílo.“
Chovanec: „Tak Mílo mu říkat nebudu, když jsem ho ještě neviděl.. To až potom s tebou.“
Rogoz: „O. K.“ 

V roce 2014 bylo vše marné, dnes už je snad jiná doba

Co k tomu dodat? Už v roce 2014 jsem vyjadřoval údiv nad tím, že Rogozův případ, tedy případ fotbalového funkcionáře 1. FK Příbram řeší Okresní soud v Příbrami, navíc soudce, jehož syn za tento klub chytal. Marně se nad tím pozastavoval i státní zástupce. Tehdy jsme také apelovali na fotbalovou disciplinárku, aby alespoň ona případ nestranně projednala. Také marně.

Dnes obrozená Etická komise FAČR jedná a koná. Věřme, že řádně konat bude i soud a nezahodí práci policistů a státního zástupce do koše.  A že o kauze Berbr, Rogoz a spol. nebude rozhodovat žádný jejich kamarád. 

Zaplatí Češi za vlivného Křetínského stamiliony kvůli čáslavské hoře odpadků překřtěné na West Ham Hill?