Expert Siegl: Vindheim nebyl mým šálkem kávy, Nitu bych nechal jít. Hložka Sparta potřebuje, Čvančaru si Vrba srovná

Expert Siegl: Vindheim nebyl mým šálkem kávy, Nitu bych nechal jít. Hložka Sparta potřebuje, Čvančaru si Vrba srovná

Během jara bude napjatě sledovat, zda jeho milovaná Sparta dokáže předstihnout Slavii. Rozjeté to má celkem slušně, tři body totiž nejsou žádná velká ztráta. Legendární kanonýr Horst Siegl navíc kvituje, že se během zimy pročistila kabina od přebytečných cizinců, kteří vypadli ze základní sestavy. Jakou budoucnost prorokuje Tomáši Čvančarovi či Florinu Nitovi?

Prodloužení spolupráce s úspěšným koučem Pavlem Vrbou. To je zatím hlavní zimní zpráva z tábora Sparty, která se se svým lodivodem dohodla na spolupráci až do léta 2023. Na Letné však pevně věří, že k titulu dokáže charismatický kouč dovést svou družinu už za pár měsíců.

„Je logické, že se Sparta rozhodla pokračovat s koučem Vrbou. Zvlášť když to vypadá, že se po letech hledání její hra konečně ustálila. A to i za cenu toho, že z týmu zmizelo několik cizinců. Podle mě to ale je krok správným směrem. I u nás by totiž mělo platit, že zahraniční hráč musí být lepší než ten náš. A tak tomu ve Spartě často nebylo,“ řekl Siegl v rozhovoru pro eFotbal.

„Teď jde hlavně o to, aby si Vrba tým přizpůsoboval k obrazu svému. Ono to zní jednoduše, ani tohle však na Spartě nebývalo vždycky pravidlem. Byly časy, kdy tam o výběru hráčů trenér až tak nerozhodoval. Tak doufám, že se tohle změnilo a změní,“ pokračoval bývalý skvělý útočník, jenž byl postrachem snad každé defenzivy.

A přešel ke konkrétním jménům. Nejdříve k Davidu Mobergu Karlssonovi s Andreasem Vindheimem, seveřanům, kteří v kabině museli vyklidit své místo. „Netajím se tím, že zrovna Vindheim rozhodně nebyl mým šálkem kávy. Tenhle hráč mě fakt nepřesvědčil. A myslím, že nejen mě. Na druhou stranu ale přicházel v době, kdy Spartu vedl jiný trenér. A je možné, že do jeho systému se hodil. Do týmu si ho ostatně musel někdo vybrat,“ poznamenal Siegl

„To Karlsson už byl mnohem zajímavější. Na naši ligu velmi slušný levonohý hráč, který ale nedostával tolik prostoru, kolik by chtěl. A proto se asi rozhodl jít pryč,“ uvedla legenda.

Podle Siegla je ostatně potřeba, aby nespokojeným cizincům byl umožněn odchod jinam. A platí to i pro gólmana Florina Nitu, který se v nedávném rozhovoru pro rumunská média dost ostře vyhranil proti Vrbovi. Kritická slova o tom, že se trenérovi Sparty asi nepozdává jeho obličej, samozřejmě neušla ani Sieglovi.

„Jestli je Nita nespokojený, je pro mě trochu s podivem, že zůstává v týmu. Je to hodně kvalitní gólman, o tom žádná, ale párkrát taky nezachytal a zkrátka přišla změna. Takhle to ve fotbale chodí. Zrovna o Rumunech se však ví, že když nehrají, dávají svůj názor všem dost hlasitě najevo. A to platí i pro Nitu, byť nyní se zdá, že se situace uklidnila. Tipuji, že k tomu hodně pomohl i pohovor s Tomášem Rosickým. Do konce přestupního období však pořád zbývá hodně času a upřímně bych se nedivil, kdyby se Nita se Spartou ještě letos v zimě rozloučil,“ podotkl slavný fotbalista s tím, že kvalitních českých brankářů má Sparta stále dost.

A jaký názor má na Tomáše Čvančaru, ofenzivní posilu z Jablonce? „Víme, že v kabině je to s ním někdy složité. Musí se s ním asi hodně komunikovat, což je ale podle mého Vrbova silná stránka. Myslím, že Čvančaru srovná. Vždyť by ten hráč byl proti sobě, kdyby netáhnul za jeden provaz spolu s týmem. Zvlášť když je tím týmem právě Sparta,“ pousmál se Siegl.

Nepochybuje o tom, že stěžejní roli bude mít i na jaře supertalent Adam Hložek, o něhož však stojí přední celky bundesligy. „Adam už došel do věku, kdy je připraven na lepší soutěž i lepší spoluhráče. Po fotbalové stránce určitě. Jestli na tuto úroveň dozrál i mentálně, si však netroufám hodnotit. Na druhou stranu je jasné, že má Sparta hodně velké cíle, k jejichž splnění Hložka zkrátka potřebuje. Pro Spartu neexistuje nic jiného než titul a právě Adam ji k němu může dovést. Tak snad to podobně vnímá i on,“ uzavřel.