Kauza Berbr v novém Hattricku: Kdo je kdo? Čeká se na konec vyšetřování. Etická komise už trestá

Kauza Berbr v novém Hattricku: Kdo je kdo? Čeká se na konec vyšetřování. Etická komise už trestá

„Policie by měla skončit své vyšetřování v řádu týdnů, možná měsíce,“ řekla v polovině ledna 2022 vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro pořad České televize Reportéři ČT v reportáži nazvané „Berbrův hněv“. Po roce a čtvrt od vypuknutí Akce Šváb se koncem roku 2021 dostaly do médií  další části policejních odposlechů ze spisu, který konečně coby poškozená strana dostali i zástupci nově obrozené Etické komise FAČR. Azačali na rozdíl od svých starostrukturních předchůdců trestat alespoň fotbalově. Shrňme si tedy v této kauze, kdo je kdo, jaké už padly tresty a jaké ještě mohou padnout.

Co se stalo?

Korupční skandál v českém fotbale byl odhalen v říjnu 2020.  Akce, policií označována jako Šváb, byla dlouhodobě plánována, policisté dva roky sledovali funkcionáře, odposlouchávali jim telefony, nasazovali jim štěnice do aut a na místa, kde se scházeli a do bydliště. 

Ráno v pátek 16. října 2020 zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v sídle FAČR na pražském Strahově a v prostorách Plzeňského krajského fotbalového svazu. Celkem bylo zadrženo dvacet osob, trestní řízení bylo vedeno v souvislosti s činností organizované zločinecké skupiny zabývající se korupcí při ovlivňování výsledků fotbalových zápasů. Speciálně musel být veden zásah proti rozhodčímu Robertu Hájkovi, který je aktivním policistou a hrozilo tak prozrazení celé akce.

Zadržení a obvinění

  • Michal Myška, rozhodčí – vystoupil z FAČR
  • Zdeněk Koval, rozhodčí – zákaz působit osm let ve fotbale + pokuta 25.000 Kč (trest od Etické komise FAČR)
  • Jiří Kříž, rozhodčí – vystoupil z FAČR
  • Pavel Vlasjuk, rozhodčí  – vystoupil z FAČR
  • Jan Cihlář, rozhodčí  – vystoupil z FAČR
  • Jiří Musil, rozhodčí  – zákaz působit osm let ve fotbale + pokuta 25.000 Kč (trest od Etické komise FAČR)
  • Jiří Kabyl, delegát, bývalý fotbalista – vystoupil z FAČR
  • Jana Štychová, rozhodčí – vystoupila z FAČR
  • Martin Uvíra, fotbalista – vystoupil z FAČR
  • Martin Pýcha, manažer – nebyl členem FAČR
  • FC Slavoj Vyšehrad – přeřazen z ČFL do krajského přeboru (trest od Etické komise FAČR)

Většina z  policií stíhaných fyzických osob, jak vidno,  už z FAČR vystoupila, aby nebyla fotbalově trestána.

Jak se kauza vyvíjela?

- Ještě v pátek 16. října 2020 byli zadržení vyslechnuti, státní zástupkyně navrhla vazbu pro čtyři (Berbr. Rogoz, Káník, Grimm) z dvaceti obviněných, zbylí zadržení byli propuštěni. 

- Další dva lidi policie obvinila 22. dubna 2021. Policisté také rozšířili obvinění u některých již trestně stíhaných lidí, tři nově viní ze zpronevěry, tři z podplacení a zbylé tři z přijetí úplatku. Jeden z nově obviněných byl obviněn z legalizace výnosů z trestné činnosti se škodou přesahující 1,5 milionu korun, druhý z přijetí úplatku.  Nově byla obviněna jedna právnická osoba – fotbalový klub Slavoj Vyšehrad.

- Redakce Seznamu Zpráv přinesla přepis rozhovoru Káníka s Rogozem,  kde se  bavili o tom, jak připravili český fotbal o jeden a půl milionu korun. V pytli od kopaček měl místo nového fotbalového náčiní podle policie Rogoz přinést Berbrovi podíl z finančního podvodu. A to kvůli dvěma fakturám společnosti Zempol Profi (ovládanou Káníkem), které měly podle policejních vyšetřovatelů nulové plnění. To navýšilo sumu, kterou Berbr se svými kumpány v českém fotbale nasekal. Policie už totiž předtím zjistila, že trojice zpronevěřila 849 964 Kč z majetku krajského Plzeňského fotbalového svazu (za fiktivní seminář mládežnických trenérů, který se nikdy nekonal, ale faktury byly proplaceny.).

- Dohromady tak škoda učiněná Berbrem a spol. činí  2 398 130 Kč. Tím se zvýšila i kvalifikace trestných činů, což znamená zvýšení trestních sazeb. Podle původního obvinění mohl Berbr strávit za mřížemi šest  a osm měsíců. Pokud ale soud přijme závěry vyšetřovatelů, posune se horní hranice odnětí svobody pro bývalého místopředsedu FAČR až na dvanáct let.  A to ze dvou důvodů. Způsobená škoda přesáhla milionovou hranici. A vyšetřovací spis nesoucí název Šváb označuje Romana Berbra jako vedoucího činitele organizované zločinecké skupiny.

O všech verdiktech Etické komise FAČR včetně rozšířeného přehledu „Kdo je kdo v kauze Berbr?“ si přečtěte v únorovém čísle magazínu HATTRICK, které je v těchto dnech na trhu.