Hygiena ničí český fotbal. Okamurovy obstrukce škodily i Spartě. Ve čtvrtek na Partizan 1000, o víkendu 10 000 lidí?

Hygiena ničí český fotbal. Okamurovy obstrukce škodily i  Spartě. Ve čtvrtek na Partizan 1000, o víkendu 10 000 lidí?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Nikoli fotbal, ale byrokratická česká hygiena a nemá logiku. V pátek se mění opatření a místo pouhé tisícovky diváků bude moci o víkendu na ligu přijít už polovina kapacity stadionu –  nedělní vršovické derby Slavia-Bohenians tedy může vidět až 10 tisíc fanoušků. Důležitý čtvrteční úvodní duel play off  Evropské konferenční ligy (EKL) Sparta-Partizan Bělehrad (21.00, Sport 1) ale na Letné uvidí podle všeho jen tisícovka vyvolených. Pokud tedy ještě vláda neudělí pár hodin před výkopem sparťanům výjimku… 

I Tvrdík bojoval za Spartu: „Ať zvítězí rozum“

„Od konce tohoto týdne (v pátek) bude možné na sportovních akcích zaplnit padesát procent kapacity stadionu, a tak vedení ACS zažádalo o výjimku, aby se toto pravidlo vztahovalo už na čtvrteční utkání. Bohužel navzdory enormní snaze klub doposud neobdržel finální rozhodnutí,“ napsala Sparta začátkem týdne na svých webových stránkách, přičemž podle svého tiskového mluvčího Ondřeje Kasíka byl  klub eventuálně připraven na schválení žádosti rozjet další prodej vstupenek. 

Sparty se zastal i Jaroslav Tvrdík, šéf představenstva konkurenční Slavie, která hraje s Fenerbahce Istanbul doma až v odvetě play off EKL, takže už bude moci na stadion v Edenu pustit desetkrát víc lidí než nyní Sparta. 

„Bylo by absolutně nepochopitelné, kdyby AC Sparta výjimku nedostala. Potřebujeme v pohárových zápasech podporu srovnatelnou s našimi soupeři. Hrajeme o důležité body do koeficientu UEFA, který ovlivní náš profesionální fotbal v příštích letech. Držíme palce, ať zvítězí rozum,“ napsal Jaroslav Tvrdík na Twitter.

Zodpovědné orgány však celkem překvapivě výjimku, v níž jde jen o několik hodin, neudělily. Sparta se tak celý týden až do čtvrtka připravovala na důležitý zápas v režimu s tisícovkou diváků na stadionu. V úterý v 17 hodin dala do prodeje 500 vstupenek pro permanentkáře. Zbytek míst měli obsadit partneři klubu, bývalí hráči, rodinní příslušníci hráčů a členů realizačního týmu, zástupci soupeře a partneři UEFA.

Vrba: „Zkraťte ve sněmovně rozpravu, ať nám může vláda udělit výjimku“

„Mrzí nás, že stále nevíme, jak to bude s fanoušky. Doufejme, že dnes dostane někdo ve Sněmovně rozum, zkrátí rozpravu, aby mohla zasednout vláda,“ apeloval ve středu sparťanský trenér Pavel Vrba.

„Ano, čekáme na přerušení rozpravy, aby mohla zasednout vláda a případné udělení výjimky projednat,“ potvrdil Vrbova slova ředitel sparťanské komunikace Ondřej Kasík. 

Jenže kvůli nekonečným obstrukcím, především v režii předsedy SPD Tomia Okamury, a dlouhému jednání v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR se vláda ve středu ke svému jednání vůbec nedostala, takže výjimku pro Spartu ani projednat nemohla. 

Kdyby tak učinila ve čtvrtek, bylo by to sice fajn, ale pro letenský klub už hodně nešikovné, protože spousta fanoušků by se o tomto verdiktu včas ani nedozvěděla. Nebo by už nestačila upravit svůj čtvrteční program.

Hygiena už zrušila i ligu a Čechy málem připravila o účast na MS 2022

Je třeba připomenout, že tuzemská hygiena i některá nepříliš logická covidová opatření ministerstva zdravotnictví český fotbal od  roku 2020 už několikrát několikrát výrazně poškodila.

- Vzpomeňme třeba na červenec roku 2020, kdy kvůli jednomu covidem nakaženému náhradníkovi z Karviné byla zrušena nejen baráž, ale celá skupina o udržení. Ligová sezona 2019/2020 tak kvůli tomu nebyla oficiálně dokončena. Nikdo nesestupoval a ligu pak v ročníku 2020/2021 muselo hrát bez baráže osmnáct klubů.  Titulární ligový sponzor Fortuna proto dnes za nesplnění podmínek požaduje po ligových klubech jedenáct milionů korun. Dodejme, že tehdy řídila Moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici Pavla Svrčinová, dnes hlavní česká hygienička.

- V září 2020 tuzemská hygiena zase málem připravila český fotbal o účast na MS 2022 v Kataru. Kvůli tomu, že covid dostali masér a vedoucí českého národního týmu, rozpustili hygienici mužstvo už před důležitým olomouckým zápasem Ligy národů se Skotskem. Čechům tak od vedení UEFA hrozila kontumace, nakonec museli nastoupit s jakýmsi B až C-mužstvem, které doma Skotům podlehlo 1:2. České šance na vítězství ve skupině  divize B Ligy národů, a tedy na postup do baráže MS 2022, tak výrazně klesly. A jen díky shodě několika náhod a díky pomoci Slováků a Izraelců se Čechům v listopadu 2020 přece jen podařilo skupinu nečekaně vyhrát, a získat tak právo účasti v letošní březnové baráži o MS 2022.

- V říjnu 2020 pak ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Romanem Prymulou na celý měsíc nesmyslně přerušilo ligovou soutěž, nemohlo se hrát ani bez diváků. „Já vím, že by se ten fotbal bez diváků hrát mohl, ale zase by kvůli tomu křičeli jiní,“ zdůvodňoval kontroverzní nařízení svého ministerstva Prymula, který však na zápasy Slavie v evropských pohárech, na něž se vztahovala výjimka, do Edenu do VIP prostor vesele v době ligového zákazu chodil… Co na tom, že jeho ministerstvo české kluby, které nemohly být dlouhý čas v zápasovém rytmu, v Evropě proti jejich soupeřům znevýhodnilo?

- Nyní, v únoru 2022, těsně, doslova pár minut, před výrazným víkendovým uvolněním epidemických opatření, měla být proti Partizanu v klíčovém utkání play off Evropské konferenční ligy značně poškozena Sparta, kterou navíc v bělehradské odvetě příští týden čeká tradiční fanouškovské peklo. Ostatně, jak už říkal Jaroslav Tvrdík,  nejde jen o sparťanský klub, ale kvůli pohárovému koeficientu, který určuje počty národních účastníků v soutěžích UEFA v příštích ročnících, i o celý český fotbal.

Ať žije byrokracie v podání tuzemských úředníků na všech možných úrovních, opakovaně škodící nejen místnímu fotbalu.

Pane Vrbo, dejte tam nějakého Karabce, jestli ho znáte, radil fanda Sparty. Žádná hitparáda, ale Slavia zase vede