Usmanov je na sankční listině, Everton přijde kvůli Ukrajině téměř o miliardu

Usmanov je na sankční listině, Everton přijde kvůli Ukrajině téměř o miliardu

Sankce na ruské oligarchy dopadají na jejich oblíbenou hračku, kluby Premier League. Roman Abramovič se zatím neúspěšně snaží před sankcemi “schovat” svou Chelsea, nyní problém pocítil na svém bankovním účtu i Everton.  

Evropská unie v úterý v rámci finančních sankcí proti Rusku zmrazila majetek ruského miliardáře Ališera Usmanova, který je obchodním partnerem Farhada Moshiriho, majitele anglického fotbalového klubu Everton. EU k tomuto kroku přistoupila v reakci na ruskou vojenskou invazi na sousední Ukrajinu, kterou podporuje i Bělorusko.

"Byl označen za jednoho z oblíbených oligarchů Vladimira Putina. Je považován za jednoho z ruských podnikatelů, kteří byli pověřeni řízením finančních toků, ale jejich pozice závisí na vůli prezidenta," citovala agentura DPA představitele Evropské unie, kteří Usmanova, mimochodem bývalého spoluvlastníka podílu v Arsenalu, odstřihla.. Globální konglomerát USM Holding, nad nímž má 68letý podnikatel stoprocentní kontrolu, sponzoruje tréninkové centrum liverpoolského klubu od roku 2017. Dohoda v hodnotě téměř 36 milionů eur zahrnuje právo pojmenovat nový stadion Evertonu.

EU v pondělí oznámila, že zmrazila majetek a uložila zákaz vydávání víz dalším 26 osobám, včetně ruských oligarchů a podnikatelů, kteří podnikají v ropném, bankovním a finančním sektoru, a také vládním úředníkům, vysokým představitelům ruské armády a "propagandistům, kteří přispěli k šíření protiukrajinské propagandy," Everton se tímto po Chelsea druhým klubem Premier League, který pocítil následky sankcí uvalených na ruskou elitu.

zdroj: sportky.zoznam.sk