Lingr je hráč, na něhož je spoleh. Takových Slavia moc nemá a i díky tomu hodně stoupí v týmové hierarchii

Lingr je hráč, na něhož je spoleh. Takových Slavia moc nemá a i díky tomu hodně stoupí v týmové hierarchii

Jediným záložníkem, který prohání nejlepší střelce české nejvyšší soutěže, je slávistický rychlík Ondřej Lingr, jenž v této ligové sezoně skóroval jedenáctkrát a na čelo tabulky ztrácí pouhý gól.

Jeho šéf Jindřich Trpišovský o něm dříve vyprávěl, že mu to jde zejména v případech, kdy chodí do hry z lavičky náhradníků.

V současnosti už to ovšem neplatí. Nyní totiž nastupuje mezi jedenácti vyvolenými často a navíc je velmi produktivní (celkově v sezoně 12 tref). Jak moc se mění jeho hráčský profil a role ve vršovickém "S"?

"Hodně stoupá v hierarchii týmu. Je tu rok a půl a už patří mezi lídry. Je to podobné, jako jsme se bavili o Kolářovi a Hovorkovi. Je to emoční hráč, který umí strhnout tým. Někdy to odnášel, že jsme si ho nechávali na lavičce až na nějakou reakci na vývoj zápasu, měl ale na to hrát od začátku. Dneska je to hráč, na kterého je spoleh, takových moc nemáme. Je nejsilnější na posledních třiceti metrech, hlavně v pokutovém území. Má skvělý výběr místa, timing a časování pohybu, navíc je komplexní v zakončování. Jeho góly jsou různé, levou, pravou, hlavou nebo zpoza vápna. Na předzápasovém tréninku měl devadesátiprocentní úspěšnost střel na branku. Hrozně si ho kvůli tomu vážíme, všechny jeho góly jsou navíc důležité, už vloni rozhodl spoustu zápasů. S minutáží, kterou má, ten počet gólů samozřejmě stoupá," uvedl na webu slavia.cz exkouč Žižkova a Liberce.

"Je to navíc univerzální hráč, může hrát na desítce, na křídle, nahoře i v poli. Je to strašně důležitý člen týmu, hlavně v pokutovém území. V derby dal gól z centru, kterých v prvních dvou jarních zápasech, které jsme prohráli, letělo do vápna přes deset. Žádný hráč tam ale nebyl, u Lingra se můžete spolehnout, že tam bude. Teď ten gól spadl z takové skrumáže, ani jsem neviděl, kdo ho dal, hned mi ale blesklo hlavou, že to musel být on. Jsou to jeho situace, tím je strašně platný, takových hráčů je málo," ocenil svého rychlonohého svěřence kouč lídra, který aktuálně táhne šňůru šesti výher v řadě.

Do metropole přitom Lingr určitě nepřicházel jako střední záložník. "Přechod zvládl skvěle. Pak bylo takové období, kdy trochu experimentoval ohledně svalové hmoty, což ho na chvíli zabrzdilo. Teď si myslím, že už má svoje optimum. Je to hlavně strašně odvážný hráč, rváč v dobrém slova smyslu. Umí se prát i s nepřízní osudu, je neskutečně týmový. Vloni v Evropě jsme ho o půli střídali z taktických důvodů, kdy jsme potřebovali do hry dostat útočníka, a on to emočně hrozně prožíval. Prožívá tak každý moment, je strašně důležitý a je na něj spoleh hlavně v ofenzivě. Hodně se zlepšil v mezihře, udržení se na míči, hodně s ním na tom dělá Houšťa. Když přišel, bylo to takové padesát na padesát, buď udělal dobrou akci, nebo balon ztratil. Dnes už tolik míče neztrácí, hodně se v tom posunul. O nějaké typologii bych u něj nerad mluvil, trochu nás trápí absence některých hráčů, je to i podle stylu zápasu. Největší jeho síla je pro nás jeho doplňování pokutového území z druhé vlny," zakončil na slavia.cz Trpišovský.

Hovorka vyloženě vyhledává emoční zápasy, jeho naturel a organizace hry hodně pomohla i Juráskovi...

Zdroj: slavia.cz

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.