Kauza Kúdela-Kamara skončila. Skoti nebudou slávistu stíhat, ten se nebude soudit

Kauza Kúdela-Kamara skončila. Skoti nebudou slávistu stíhat, ten se nebude soudit

Téměř přesně před rokem se v rámci osmifinále Evropské ligy na Rangers odehrál skandál, ve kterém hrála roli údajná rasistická nadávka Ondřeje Kúdely směrem k Glenu Kamarovi a následné fyzické napadení českého fotbalisty.  

Deset zápasů pro Kúdelu, tři pro Kamaru. To jsou nakonec jediné tresty, které vyplynuly ze skandálu, který před rokem rozbouřil fotbalové vody v Česku a Skotsku. V odvetném utkání Evropské ligy mezi Rangers a Slavií (sešívaní vyhráli venku 2:0 a po domácí plichtě 1:1 postoupili) měl - podle Kamarovy verze - český obránce soupeře označit rasistickým vulgarismem. Slávista byl po zápase pak napaden v útrobách stadionu. Ačkoliv chyběl jasný důkaz, UEFA potrestala obránce sešívaných desetizápasovým distancem, kvůli kterému Kúdela nehrál na Euru, hráči ale rovněž hrozil civilní soud. Toto riziko dneškem padlo. 

“Po zvážení skutečností a okolností případu, včetně dostupných přípustných důkazů, se prokurátor rozhodl, že v tuto chvíli nebude zahájeno žádné řízení,” vyneslo verdikt skotské státní zastupitelství, s tím, že si ponechalo právo eventuálně v budoucnu v případě, že by se objevily nové důkazy, případ obnovit. V reakci na toto rozhodnutí pak Ondřej Kúdela zastavil svůj protitah. “Po dohodě s klientem podáme ještě dnes zpětvzetí odvolání proti disciplinárnímu rozhodnutí UEFA k mezinárodní sportovní arbitráži před švýcarským Court of Arbitration for Sport v Lausanne. Respektujeme přání klienta na ukončení celé záležitosti,” citoval iDnes Kúdelova právního zástupce René Ciencialu z advokátní kanceláře Urban & Hejduk.

K tečce za celým skandálem se Ondřej Kúdela vyjádřil na webových stránkách svého advokáta. ”Jsem rád, že tato linie příběhu skončila. Celá kauza se táhne strašně dlouho, já se přitom chci soustředit jen na fotbal. Rád bych to už definitivně uzavřel, a proto jsem po dlouhé úvaze a dohodě s klubem řekl svým právníkům, aby zastavili probíhající mezinárodní sportovní arbitráž,” napsal Kúdela a poděkoval rodině, svým právníkům, Slavii i jejím fanouškům.

zdroj: iDnes.cz