Luhový o Spartě: Pomůže jen změna majitele. Kolik času asi tráví Čupr na Letné?

Luhový o Spartě: Pomůže jen změna majitele. Kolik času asi tráví Čupr na Letné?

Ryba smrdí od hlavy. Známé české rčení, které prý v případě pražské Sparty platí přímo stoprocentně. Myslí si to známý internacionál a kritik Milan Luhový, který v rozhovoru pro eFotbal promluvil o tom, proč jsou Letenští nadále o tolik za Slavií. „Vrba může zůstat, může jít, ale ve výsledku je to úplně jedno. V první řadě by se muselo změnit komplet vedení v čele s majitelem,“ říká o ansámblu vedeným Danielem Křetínským. 

Co říkáte na to, jak mizerně rozjela Sparta druhou část sezony?

Že to pro mě není žádné velké překvapení. Už před startem jara jsem ve svém blogu pro Tipsport napsal, že na titul to ani letos nebude. A to i přesto, že před sezonou jsem Spartě celkem věřil. Už tehdy jsem ale říkal, že aby mohla být první, musí nutně udělat ještě nějaké změny, které samozřejmě neudělala. Navíc pravda je zkrátka taková, že trenér Vrba zatím v této sezoně naprosto popírá sám sebe. Nebo přesněji řečeno, popírá toho Pavla Vrbu, který předtím trénoval v Plzni a který na jaře přišel k týmu Sparty. Přitom proč to vlastně dělá, ví jenom on sám. Tahle sabotáž sebe sama je však zcela markantní a vůbec neodpovídá tomu, jak kvalitní práci jinde odváděl.

V čem přesně je podle vás Vrba tak moc jiný?

Když se podíváte na jeho styl v Plzni, tam svůj mančaft nutil, ať hraje hlavně rychle a na jeden dotyk. Tedy ať jsou hráči v neustálém pohybu. V týmu chtěl mí hlavně konstruktivní fotbalisty, jenže na Spartě z toho zcela ustoupil. Jinak by tak dlouho neměl v mužstvu Štetinu nebo by vůbec nedopustil to, aby v základu hrál Čelůstka. Ve středu obrany potřeboval dalšího konstruktivního hráče k Hanckovi, posílení kádru ale sám odmítl. Servilně obhajoval Dočkala místo toho, aby dál rozvíjel Karabce, jehož dlouho přehlížel. Hodně nezodpovědné je pak i to, že někoho tak talentovaného, jako je Hložek, devalvuje z pozice střelce na jen průměrného nahrávače ze strany. A takových podivných kroků bychom našli ještě víc.

Kdekdo přitom čekal, že Vrba v létě do mužstva řízne a přivede si na Letnou své koně. Není trochu chyba, že tak neučinil a v zimě dokonce neposílil skoro vůbec?

To ale není jenom chyba Vrby. Sportovní směřování tam přece neurčuje pouze on, nýbrž celé sportovní vedení v čele s manažerem (Tomáš Rosický). A pokud ten si myslí něco jiného než hlavní kouč, kterého ale o své pravdě nedokáže přesvědčit, pak je samozřejmě něco špatně. Jestli tahle struktura není jasně vyjasněná a naráží na nezájem člověka s až příliš velkým egem, tak to nemůže vlastně nikdy fungovat. Nebo může, i když jenom zázrakem. Přitom v Plzni Vrba dokázal, že při jednání umí vyjít spolu s ostatními. Rosický je však příliš mladý a možná si ještě neumí prosadit svůj názor. Nebo umí, tak jako tak ale na Letné v tomhle směru zjevně něco nefunguje. A za následek to má potom právě to, že sparťan Vrba sabotuje Vrbu plzeňského.

Mělo by zasáhnout vedení?

Za normálních okolností ono. U vedení Sparty se to ale nedá příliš očekávat, když je fotbalově naprosto analfabetické. Podívejte se třeba na pana Čupra. Na Letnou přišel vyspravit některá čísla, protože ekonomicky je určitě zdatný. Už i on ale komentuje nějaké fotbalové věci, přičemž tomu sportu ani trochu nerozumí. Je to úplně stejný fotbalový analfabet jako jeho předchůdce Kotalík. A já bych se jich rád zeptal, jak často vlastně na Letnou chodili a chodí? Sedí tam každý den, nebo spíše jednou týdně? Zní to možná jako maličkost, ale tohle všechno má za následek, že jako celek Sparta nefunguje a fungovat nebude. Řídit fotbalový klub na dálku je dost o ničem. Navíc si de facto ani nemůžete utvořit svůj vlastní názor a podle něj rozhodnout.

Zeptám se přímo. By byste pro odvolání kouče Pavla Vrby?

To ale vůbec nic neřeší. Vrba může zůstat, může jít, ale ve výsledku je to úplně jedno. Na Spartě by se muselo změnit komplet vedení v čele s majitelem Danielem Křetínským. To je jediná možná cesta. Těch chyb v řízení klubu je tam totiž tolik, že těmi samými lidmi už stěží půjdou napravit. Zvlášť když je to prostředí samo o sobě choré. Křetínskému nepřijde divné si koupit vydavatelství Deníku Sport, Dušan Svoboda zase klidně sedí na dvou židlích... Právě výměna trenéra je tak to jediné řešení, na co se ti fotbaloví analfabeti tam pravidelně zmůžou. 

Co by tedy mohlo Spartu dlouhodobě pozvednout?

V první řadě změna majitele. Protože co tam Křetínský za ty roky napáchal, je až těžko uvěřitelné. To je fakt jedna minela za druhou. Kolik se tam za ty roky utratilo peněz a s jakým výsledkem? Je to skoro až úsměvné, ať se na mě nikdo nezlobí... A že se úspěšný velkopodnikatel nechá takto oblafnout fotbalovými šíbry, je taktéž hodně napováženou. Jasně, jsou to jeho peníze, to je pravda. Ale jak nakládá s největším českým klubem, ja prostě smutná věc. On sám je zcela neschopný takový klub řídit a ještě si tam dosazuje lidi, co jsou na tom v tomhle směru snad ještě hůř než on. Když pana Kotalíka vystřídá pan Čupr, o něčem to svědčí. V těchto problémech se tak Sparta bude potácet dál, když ji vlastně ani nikdo neřídí. Občas se vyhraje a nastane euforie, už za týden či dva ale budou sparťané zase zpátky tam, kde jsou teď.