Vízek má pravdu: Plzeňské řvaní na sudí není normální. Jako to, že v čele LFA, jež to má řešit, stojí „řvoun“ Šádek

Vízek má pravdu: Plzeňské řvaní na sudí není normální. Jako to, že v čele LFA, jež to má řešit, stojí „řvoun“ Šádek
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Internacionál Ladislav Vízek ve své pravidelné středeční rubrice v deníku Sport mi svým komentářem s názvem „Chmury Slavie. Plzeňské řvaní na sudí není normální, Šádek tuší cestičku“ opět promluvil z duše. Je však s podivem, že o nepřípustných věcech kolem plzeňského majitele a místopředsedy Ligové fotbalové asociace (LFA) Adolfa Šádka, o nichž píšeme na efotbale opakovaně, dnes mluví hlavně Vízek, zatímco většina médií až na čestné výjimky mlčí nebo je to nezajímá.

Ladislav Vízek ve středu ve Sportu mimo jiné napsal:

„Máme ji v čele. Tu Plzeň, která vyhrává těsně o gól a ještě se vzteká na rozhodčí. Byl jsem pozvaný do Tiki-Taka, kde jsme to s klukama řešili. Bavil jsem se s Jirkou Jarošíkem (trenérem Teplic, které v sobotu v Plzni, jak potvrdila i komise rozhodčích, kvůli chybným verdiktů sudích a VAR prohrály 0:1 – pozn. aut.) a ten byl celý paf, jak tam tlačí na rozhodčí. U laviček stojí frajeři, kteří na ně řvou. Vždyť on píská pátej zápas v lize a je z nich úplně hotovej. Na a potom taky neuzná normální gól kvůli ofsajdu. Penalta pro Viktorku se mi tak moc nepozdávala.

Hoši, vždyť je to zbytečný! Já vás mám rád, hlavně kvůli Michalu Bílkovi a Horvimu, ale když vidím, jak v Plzni řvou na rozhodčího, to není normální. LFA by s tím měla něco dělat…

… Rozhodčí pak dělají kardinální chyby, které mohou hrubě ovlivnit konečné umístění a boj o titul. Jako by si to v Plzni všechno uvědomovali a tlačí na ně. Adolf Šádek, to je ostřílený frajer a tuší, že tudy by mohla vést cestička k titulu. Všichni totiž očekávají, že sportovně je nejlepší Slavia a pohár obhájí…

… Slavia moc dobře ví, že když nepůjde do nadstavby z prvního fleku, bude na koni Plzeň. Dostává ji to pod tlak, protože by musela vyhrát před vyprodaným stadionem v Plzni proti Šádkovi. Asi si to umíte představit, jak náročné by to měla.“

Šádkův bodygaurd s pistolí v kapse na letenské tribuně během utkání Sparta-Plzeň chránil i bývalého majitele Viktorie Tomáše Paclíka. Foto: Repro O2 TV Sport.

Hrají proti Plzni, nebo proti Šádkovi?

Tolik Ladislav Vízek ve středečním Sportu. Když už jsme u té Slavie, dodejme, že i lavička červenobílých s asistenty Houšteckým a Řehákem dovede od lajny sudím nepěkně a nepřípustně zatopit. 

Je v tom ale jeden podstatný rozdíl, tohle řvaní neorganizuje na ploše žádný z vrcholných funkcionářů Slavie a už vůbec ne s ozbrojeným bodyguardem za zády.  Notabene místopředseda Ligové fotbalové asociace, která v tu nejvyšší soutěž řídí, a člen výkonného výboru FAČR!

Je příznačné, že Vízek nepíše o tom, že Slavia bude hrát proti Plzni, ale „proti Šádkovi“. Předtím apeluje na to, že by s tím „plzeňským řvaním na arbitry LFA měla něco dělat“.

Ale jaká LFA? Ta, kterou (spolu)řídí z funkce místopředsedy Adolf Šádek? Mimochodem v pondělí jsem na tomto serveru psal o tom, že si už loni v září Ligové grémium schválilo přepracování norem LFA podle standardu UEFA, Zjednodušeně řečeno, že kluboví funkcionáři nemají během utkání na ploše stadionu co dělat. Výsledek? Navzdory hlasování místopředseda LFA Šádek společně s předsedou LFA Dušanem Svodovou svévolně rozhodli, že nic takového není třeba, protože současně předpisy LFA jsou prý dostatečné. 

Jak dostatečné, vidíme sami – viz Vízkův komentář. Jsou dokonce tak dostatečné, že i Křetínského tisk přináší fotografie Šádkova bodyguarda na Svobodově domovském stadionu na Letné s pistolí ležérně zasunutou v kapse kalhot…

Neustále mě překvapuje, že věci, o kterých mluví Vízek, už dávno nejsou v českém fotbale skandálním tématem číslo 1. Efotbal.cz  ocituje z policejních analýz, že ze sponzorských firem Viktorie Plzeň chodily peníze přímo na účet Romana Berbra a je ticho po pěšině (ozve se překvapivě jen Sparta, která vysvětluje, že peníze z auditorské firmy jejího místopředsedy Dušana Svobody odcházely na účet RB jen proto, že dělala strahovské obchodní firmě STES účetnictví a místopředseda FAČR Berbr měl coby čelný představitel společnosti patřící FAČR nárok na odměnu za svou funkci). 

Proč už dávno Disciplinární komise LFA nekoná, nebo proč již případ nepředala Etické komise FAČR, když na to sama nemá „koule“? Místopředseda LFA Adolf Šádek je přece také členem výkonného výboru FAČR.  

Bodyguard v akci. Hlídá Adolfa Šádka před jabloneckým trenérem Petrem Radou. Foto: Repro O2 TV Sport.

Sedm „statečných“ otázek pro disciplinárku

Takže si na závěr jen zopakujme sedm „statečných“„otázek, které by si podle mého názoru měla Disciplinární komise LFA (nebo Etická komise FAČR) položit:

1. Je přípustné, aby se místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek,  jak dokládají některé policejní odposlechy, přes trestně stíhaného exmístopředsedu FAČR Romana Berbra snažil ovlivnit  nominaci hlavního rozhodčího na ligové utkání svého klubu a zval ho před výkopem domácího ligového zápasu do kabiny rozhodčích?

2. Je přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, tak jako loni v únoru při ligovém utkání Zbrojovka Brno-Viktoria Plzeň, nevybíravě napadal ve VIP prostorách sponzory domácího klubu (Josefa Grilla)?

3. Je přípustné, aby bodyguard místopředsedy LFA a majitele a ředitele Viktorie Plzeň Adolfa Šádka porušoval návštěvní řád a nosil do hledišť cizích stadionů střelnou zbraň, jak před časem fotograficky doložil tisk? A je v této souvislosti přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek chodil během utkání až k hrací ploše, v některých případech i se svým ozbrojeným bodyguardem, a ovlivňoval svými výroky a chováním rozhodčí i v průběhu utkání?

4. Je přípustné či vhodné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek „spamoval“ po ligových utkáních svými výtkami předsedu komise rozhodčích FAČR Radka Příhodu?

5. Je přípustné, aby místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek, jak prokázaly policejní odposlechy, za zády předsedy LFA Dušana Svobody konzultoval spolu s místopředsedou FAČR Romanem Berbrem plán, jak kvůli pandemii covidu předčasně ukončit sezonu profesionálních soutěží 2019/2020, a dostat tak mj. do první ligy bez barážového boje Zbrojovku Brno, jejímž majitelem je shodou okolností otec přítelkyně majitele a ředitele Viktorie Plzeň?

6. Jaký byl podle místopředsedy FAČR a majitele a ředitele Viktorie Plzeň důvod, že sponzorské firmy tohoto klubu podle některých policejních analýz posílaly faktury na účet místopředsedy FAČR Romana Berbra?

7. Může místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň Adolf Šádek potvrdit, či vyvrátit, že před svědky z řad žurnalistů a televizních komentátorů údajně prohlásil, „že je schopen si všechny české fotbalové novináře koupit, včetně toho Pavla Procházky, za deset tisíc korun“? A pokud by to byla pravda, je přípustné, aby takové výroky pronášel  místopředseda LFA a majitel a ředitel Viktorie Plzeň?

P. S. Tyto otázky autor textu zašle i příslušným pracovníkům a funkcionářům LFA.

Příkladná výzva z jižních Čech: „Prosíme kluby o pomoc dětem, přijměte kluky a holky z Ukrajiny mezi sebe!“

Rakouská pistole značky Glock z výbavy plzeňského bodyguarda. Foto: Army Shop Armed.cz