Myšlenka na evropskou Superligu je v tuto chvíli mrtvá, přiznává Al-Khelaifi z PSG. Skoro nikdo ji nechce

Myšlenka na evropskou Superligu je v tuto chvíli mrtvá, přiznává Al-Khelaifi z PSG. Skoro nikdo ji nechce

Prakticky přesně před rokem se narodila. Žila necelých 72 hodin. A zemřela v krutých bolestech nenávisti fotbalového světa. Evropská fotbalová Superliga. 

“Aktuálně neexistuje potenciál pro vznik evropské Superligy,” citovala BBC předsedu Evropské asociace klubů Nassera Al-Khelaifiho. Separatistická soutěž, do které se loni v dubnu přihlásilo 12 největších evropských klubů a která se po vlně odporu během následujících tří dnů rozpadla, má přitom stále papírovou podporu klubů jako Juventus, Barcelona a Real Madrid jež doposud svou snahu o vznik elitní soutěže na rozdíl od týmů  anglické Top 6 neodvolaly.

Al-Khelaifi který je zároveň prezidentem francouzského giganta Paris St-Germain, pro BBC dodal: "Momentálně neexistuje žádná reálná verze. Všichni jsou proti této myšlence - od fanoušků, přes média i kluby, ať již malé nebo velké.” A podotkl, že i trio, které stále myšlenku nové soutěže nezavrhlo aktuálně působí v soutěžích UEFA a svou účast v Lize mistrů nebo Evropské lize (Barcelona na jaře) si ústy svých vedoucích představitelů pochvalují.

Celá kauza se i přes svou klinickou smrt má nyní nicméně řešit u Evropského soudního dvora, aby má rozhodnout, zda kontrola UEFA nad evropským fotbalem představuje monopol, jež by byl v rozporu s pravidly férové hospodářské soutěže. Al-Khelaifi v rámci toho podotkl, že finanční saturace ze strany UEFA jsou v této chvíli dostatečné a pět miliard dolarů za sezónu (oproti stávajímu období představuje nárůst o 45 procent), které si mají kluby na evropské úrovni dělit v sezónách 2024 až 2027 představují relevantní příspěvek.

zdroj: BBC