Šlágr v Plzni nabídl remízu, dělba bodů proběhla i v Boleslavi, Karviné a Ďolíčku

Po nevydařené reprezentační pauze z českého pohledu se rozjíždí první dubnový víkend opět česká nejvyšší fotbalová soutěž. Ta má v sobotu na programu čtyři utkání. Největším tahákem sobotních zápasů je duel pražské Sparty s Baníkem Ostravou od 19:00.

České Budějovice - Zlín

Utkání, ve kterém fotbalisty na Střeleckém ostrově v Budějovicích zaskočilo hráče poměrně vydatné sněžení, zvládli na začátku lépe domácí fotbalisté. Už v šesté minutě se totiž prosadil domácí Ondřej Mihálik, který přízemní střelou k levé tyči otevřel skóre. Domácí byli i nadále aktivné a hosty prakticky do ničeho nepoušteli. Ve třicáté minutě však Zlín po rohovém kopu způsobil zmatek v pokutovém území domácích a stoper Budějovic Ishaku Konda si smolně srazil míč do vlastní sitě. I přestože se Zlín po vyrocnávací brance více uvolnil, zastavil jeho vzrůstající herní pohodu Čanturišvili, jenž v pozici posledního hráče fauloval Patrika Brandnera a těsně před koncem poločasu šel předčasně do sprch.

Ve druhé půli se zlínským fotbalistům dařilo bránit početní převahu jen prvních osm minut. Poté pasivní hry hostí využily Budějovice k soustavnému tlaku, který vyvrcholil centrem Benjamina Čoliče na malé vápno, po kterém si srazil míč do branky Cedidla. Poté však útočná hra domácích ochabla (snad i díky nepříznivému počasí pro fotbal) a Zlínu se povedlo težké utkání vyrovnat. Cheick Conde vybojoval míč a posunul ho na Janetzkého, který střelou do protipohybu brankáře rozhodl o dělbě bodů v Jižních Čechách.

Slovácko - Sigma Olomouc

Do utkání s Olomoucí vedl fotbalisty Uherského Hradiště poněkud netradičně asistent Josef Mucha, protože hlavní kouč Slovácka Martin Svědík si musel odpykat trest za předchozí čtyři žluté karty na tribuně. Na hřišti to však nebylo moc znát. První velkou šanci mělo Slovácko už v osmé minutě, kdy po krásné útočné kombinaci zakončoval Petr Reinberk, s jehož hlavičkou si však Matúš Macík poradil. Následně se do šance po standardní situaci dostal Václav Jurečka, ale ani jeho pokus hlavou bránu nenašel. Útočné snažení domácích však neustávalo, ale hosté z Olomouc dobře bránili. Slovácku nicméně nastal problém ve 24. minutě, kdy musel střídat zraněný Tomáš Fryšták, který si natáhl sval. A jelikož snaha Slovácka mírně polevila, dohrál se poločas bez branek.

I ve druhé pětačtyřicetiminutovce měli co se týče aktivity navrch domácí fotbalisté. Olomouc si první větší příležitost v zápase vypracovala až v jednašesdesáté minutě, ale Růsek v pádu nedokázal přesně zakončit. Naopak, o čtyři minuty později zužitkovali domácí svou herní převahu v podobě gólu. Centr Reinberka do vápna byl sice zblokován, ale míč se odrazil pouze k Havlíkovi, který se na pravé hranici šestnáctky obtočil kolem jednoho z obránců a poslal nechytatelnou krásnou ránu ke vzdálenější tyčce. Pasivní Olomouc už nedokázala s nepříznivým stavem nic udělat a Slovácko tak slaví další tři důležité body do tabulky.

Liberec - Teplice

Zápas, ve kterém bylo k vidění mnoho tvrdých osobních soubojů, začali aktivněji domácí fotbalisté, kteří si vypracovali několik zajímavých náznaků příležitostí. Po čase se však přidali i hosté z Teplic, a tak se ve 25. minutě v nepříliš dobrém světle ukázal liberecký brankář Milan Knobloch, kterému ve vápně odskočil míč a v nadějné pozici se po dobrém napadání a hrubé chybě libereckého brankáře ocitl Sejk. Jeho pokus mířící mezi tři tyče ale dokázal v poslední chvíli na brankové čáře zastavit Theodor Gebre Selassie. A jelikož úspěšná nebyla ani rána Christian Frýdka, která skončila pouze nad břevnem teplické brány, odcházelo se po pětačtyřiceti minutách do kabin za bezbrankového stavu.

Ve druhé půli byl v 54. minutě blízko úvodnímu gólu v zápase domácí útočník Ľubomír Tupta, ale jeho přízemní střelu směřující doprostřed branky zastavil spolehlivým zákrokem matador a brankář Teplic Tomáš Grigar. Z gólového úspěchu se tak naopak radovali Tepličtí. Po rohovém kopu se totiž dostal míč až k Sejkovi, který poslal hosty do vedení. A protože liberečtí nedokázali už žádnou svou šanci přetavit v gólový úspěch, slaví Teplice další jarní výhru.

Sparta Praha - Baník Ostrava

Letenští fotbalisté vstoupili do zápasu s Baníkem aktivně, přesto však udeřili jako první hosté. Svozil totiž po rohovém kopu v osmé minutě našel míč v nebezpečné pozici a hlavičkou k levé tyči otevřel skóre zápasu. O chvíli později už ale mohlo být vyrovnáno, Baník nicméně dvakrát po sobě zachránila tyč. Už v 16. minutě ale bylo vyrovnáno, a to poté, co se dokázal v malém vápně hlavou prosadit Adam Hložek. Vedení mohl Slezanům vrátit Ladislav Almási, ale jeho prudký volej Milan Heča vyrazil. Sparta tak v závěru poločasu dokonala obrat. Ve 41. minutě se po rohovém kopu totiž hlavou trefil Wiesner.

Krátce po začátku druhé půle mohla Sparta přidat další branku, ale Jakub Pešek ranou z pokutového území přestřelil. V 60. minutě pak měli sparťanští fotbalisté další gólovku, ale Hložkův pokus zablokovala obrana soupeře. Baník ve druhé půli ptakticky nic nepředvedl a Sparta zaslouženě slaví tři body. Stejný počet bodů je teď dělí od druhé Slavie. Na první plzeň tak momentálněztrácí body čtyři a určitě si přejí, aby jejich zítřejší duel skončil remízou, kerá by Letenské mohla vrátit do bojů o titul.

Hradec Králové - Mladá Boleslav

Nedělní program odšpuntovala další tři utkání české nejvyšší soutěže. Hradec Králové chtěl získat tři body proti Mladé Boleslavi a svěřenci kouče Koubka šli do vedení již v sedmé minutě po trefě Vlkanovy. Hosté ale odpověděli o třináct minut později zásluhou Douděry. Po změně stran sice Votrokům vrátil vedení Kubala, ale osm minu před koncem upravil na konečných 2:2 Šimek.

Karviná - Bohemians

Karviná se snaží odpoutat ze dna tabulky, ale závěrečná kola ukazují, že to není nic lehkého. Moravský klub přivítal na své půdě Bohemians 1905 a do vedení šel v první půli zásluhou Šehiče. Hubený náskok však vydržel jen do devětašedesáté minuty, kdy o dělbě bodů rozhodl Květ.

Pardubice - Jablonec

Gólové hody nepřinesl ani duel Pardubic s Jabloncem v Ďolíčku. Souboj celků, kterým se v této sezóně příliš nedaří získávat body, dopadl nakonec smírně 1:1. Skóre otevřel v 37. minutě Malínský, ale krátce po změně stran srovnal stav Huf.

Plzeň - Slavia

Ostře sledovaný šlágr o první místo v tabulce dopadl lépe pro Plzeň, která uhájila jednobrankový náskok. Více ze hry měli v první půli hosté, i když žádné gólové šance to nepřineslo. Viktoria spoléhala na výbornou obranu a soupeře k ničemu nepustila.

Po změně stran se přeci jen sešívaní ujali vedení, když ve 48. minutě brankáře Staňka překonal Lingr. Domácí sice neměli územní převahu, přesto dokázali v 75. minutě odpovědět zásluhou Chorého. Pět minut před koncem přišla Plzeň o vyloučeného Buchu, který dostal červenou kartu za faul na Olayinku, ale na změně výsledku to již nic nepřineslo.

FORTUNA:LIGA, 27. kolo:

České Budějovice - Zlín 2:2 (1:1)
Branky: 6. Mihálik, 53. vlastní Cedidla - 30. vlastní Konda, 76. Janetzký.
ŽK: Brandner - Procházka, Reiter.
ČK:
45. Čanturišvili (Zlín).
Diváci: 1365.
Rozhodčí:
České Budějovice: Vorel - Čolič, Konda, Králik, Skovajsa - Hora, Valenta - Van Buren, Škoda, Brandner (55. Hais) - Mihálik (85. Penner). Trenér: Horejš.
Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil (46. Simerský), Procházka, Hloušek - Conde - Čanturišvili, Hrubý (89. Kolář), Janetzký (89. Matejov), Dramé (82. Fillo) - Vukadinovič (69. Reiter). Trenér: Kalivoda.

Slovácko - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)
Branky: 65. Havlík.
ŽK: Daníček, trenér Mucha (oba Slovácko).
Diváci: 3649.
Rozhodčí: Petřík - Kříž, Matoušek - Černý (video).
Slovácko: Fryšták (25. Borek) - Reinberk, Kadlec, Hofmann, Holzer - Havlík, Daníček - Petržela (62. Tomič), Sadílek (88. Šimko), Jurečka - Šašinka (46. Cicilia). Trenér Mucha.
Olomouc: Macík - Chvátal (84. Vaněček), Hubník, Jemelka, Zmrzlý (78. Vepřek) - Breite, Greššák - Zahradníček (63. Zifčák), Daněk (63. Chytil), Navrátil - Růsek (78. Matoušek). Trenér: Jílek.

Liberec - Teplice 0:1 (0:0)
Branky: 67. Sejk.
ŽK: Tiéhi - Mareček, Hyčka, Vondrášek, Sejk.
Diváci: 1558.
Rozhodčí: Proske - Kubr, Dresler - Štěrba (video).
Liberec: Knobloch - Koscelník, Gebre Selassie, Mikula, Mészáros - Havelka (71. Faško), Tiéhi - Ghali (62. Hilál), Frýdek (71. Alijagič), Tupta (81. Rabušic) - Rondič (81. Višinský). Trenér: Kozel.
Teplice: Grigar - Kučera, Tijani, Vondrášek (57. Knapík) - Hyčka, Mareček, Jukl (84. Vobecký), Boljevič (71. Prošek) - Žitný (71. Kodad) - Žák, Sejk (84. Ledecký). Trenér: Jarošík.

Sparta Praha - Baník Ostrava 2:1 (2:1)
Branky: 16. Hložek, 41. Wiesner – 8. Svozil.
ŽK: T. Klíma – Nádvorník, Antoníček – Ondráš (video).
Diváci: Hancko, Vitík – Ndefe, Kuzmanovič, Svozil, Kaloč.
Rozhodčí: 15 205.
Sparta: Heča – Wiesner, Vitík, Hancko, Höjer – Pešek (63. Haraslín), Sáček (89. Pavelka), Ladislav Krejčí II, Dočkal (89. Karabec), Hložek – Čvančara (72. Pulkrab). Trenér: Vrba.
Ostrava: Laštůvka – Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman – Buchta (75. J. Klíma), Kaloč (90.+2 Boula), Kuzmanovič, Tetour, Koncevoj (70. Ekpai) – Almási. Trenér: Galásek.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:1)
Branky: 7. Vlkanova, 61. Kubala - 20. Douděra, 81. Šimek. Rozhodčí: Machálek - Vodrážka, Hrabovský - Bajer (video). ŽK: Čech, Kodeš - Douděra, Hlavatý, Šimek, Sladký. Diváci: 836.
Hradec: Vízek - Čech, Král, Leibl - Mejdr, Kodeš, Rada (66. Soukeník), Novotný - Rybička (72. Vašulín), Kubala (89. Kučera), Vlkanova. Trenér: Koubek.
Ml. Boleslav: Šeda - Sladký, Šimek, Suchý, Preisler (82. Pech) - Matějovský, Dancák - Douděra (82. Stránský), Hlavatý (64. Mužík), Ewerton - Ladra (70. Skalák). Trenér: Hoftych.

FK Pardubice - FK Jablonec 1:1 (0:1)
Branky: 48. Huf - 36. Malínský. Rozhodčí: Zelinka - Mokrusch, Bureš - Franěk (video). ŽK: Čihák, Vacek, Cadu, Huf - Malínský. Diváci: 665.
Pardubice: Markovič - Kostka, Čihák, Hranáč, Cadu - Jeřábek - Tischler (46. Patrák), Vacek, Solil, Rezek (82. Matějka) - Černý (45.+1 Huf). Trenér: Novotný.
Jablonec: Hanuš - Surzyn, Martinec, Kubista, Zelený - Hübschman - Malínský, Kratochvíl, Houska, Pilař (73. Černák) - Silný (84. Považanec). Trenér: Rada.

MFK Karviná - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)
Branky: 24. Šehič - 70. Květ. Rozhodčí: Hocek - Paták, Podaný - Szikszay (video). ŽK: Jursa, Ndiaye - Chramosta. Diváci: 2056.
Karviná: Bajza - Mikuš (82. Látal), Buchta, Kobouri, Šehič - Túlio (83. Jursa), Ndiaye - Zorvan, Svoboda (64. Papadopulos), Bartošák (82. Sinjavskij) - Durosinmi (83. Chvěja). Trenér: Páník.
Bohemians: Valeš - Dostál (75. Köstl), Křapka, Vondra - Hašek, Květ, Mareček (75. Beran), Petrák, Bartek - Hronek (55. Chramosta), Vaníček (56. Keita, 90.+2 Koubek). Trenér: Veselý.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 1:1 (0:0)
Branky: 75. Chorý - 48. Lingr. Rozhodčí: Raczkowski - Siejka, Kupsik - Lasyk (video, všichni Pol.). ŽK: Sýkora, Kopic, Bucha - Lingr, Holeš. ČK: 85. Bucha. Diváci: 11.384.
Plzeň: Staněk - Havel, Kaša (26. Pernica), Hejda, Santos - Bucha, Kalvach - Kopic (61. Chorý), Sýkora, Mosquera - Beauguel (88. Holík). Trenér: Bílek.
Slavia: Kolář - Bah, Ousou, Hovorka, Oscar (69. Plavšič) - Traoré (87. Hromada), Holeš - Lingr (72. Schranz), Provod (87. Jurásek), Olayinka (87. Kačaraba) - Sor. Trenér: Trpišovský.