Maradonův dres, ve kterém vstřelil gól boží rukou, jde do dražby. Očekávaná cena? Přes 100 milionů

Maradonův dres, ve kterém vstřelil gól boží rukou, jde do dražby. Očekávaná cena? Přes 100 milionů

Memorabilii v dražbě prodává skrze dražbu pořádanou aukční síní Sotheby's anglický záložník Steve Hodge, který památný zápas proti Argentině v dresu Albionu odehrál.  

Dlouho jej považoval za neprodejný, ještě rok a půl nazad, pár dnů po úmrtí Diega Maradony Steve Hodge prohlašoval, že jej nikdy neprodá. Nyní se už ale plánuje aukce. Údajně nejikoničtější dres v dějinách fotbalu s číslovkou 10 na zádech se bude na webu aukční síně Sotheby's dražit mezi 20. dubnem a 4. května. Aukce bude otevřena veřejnosti a Sotheby's očekává, že by měla ve výsledku dosáhnout sumy přesahující čtyři miliony liber, takže více než 100 milionů korun. Což mnohonásobně překoná dosavadní rekord ve výši 157 tisíc liber zaplacených za Pelého dres z finále mistrovství světa v roce 1970.

Ten zápas čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale 1986 v Mexiku se stal ikonických již před svým začátkem. Měli se v něm “na neutrální půdě” potkat a o postup do semifinále Mundialu utkat Angličané s Argentinci, zástupci dvou národů, které se o čtyři roky dříve ve válečném konfliktu střetli o Falklandy. A obě země považovali potenciální vítězství za potvrzení svojí pravdy.

Zápas se nicméně stal nejikoničtějším v dějinách fotbalu díky výkonu Diega Maradony. Ten nejprve překonal anglického gólmana Petera Shiltona rukou, kterou odmítl přiznat (“pokud to ruka byla, byla to ruka boží”), následně pak předvedl jedno z nejúchvatnějších fotbalových sól v dějinách, když slalomem přešel přes šest hráčů Anglie a vstřelil vítězný gól zápasu, když za Albion snižoval Lineker. Právě Hodge pak dres Maradony uzmul v pozápasové výměně, Maradona pak v jiném Argentinu dovedl k vítězství v celém mistrovství.

zdroj: SkySports