Kompenzace od UEFA za reprezentační hráče: České týmy si rozdělí miliony, největší díl koláče bere Slavie

Kompenzace od UEFA za reprezentační hráče: České týmy si rozdělí miliony, největší díl koláče bere Slavie

UEFA kompenzuje klubové celky za účast jejich hráčů v mezinárodních zápasech. Za každé zahrnutí  kmenového hráče na zápasovou soupisku v reprezentačním zápase kluby dostávají sumu zhruba čtyři tisíce eur (cca 100 tisíc korun).   

České fotbalové kluby dostanou od Evropské unie UEFA více než dva miliony eur jako kompenzaci za účast svých hráčů na reprezentačních akcích v cyklu, který vyvrcholil loňským mistrovstvím Evropy. Deset klubů - Slavia, Sparta, Plzeň, Liberec, Jablonec, Olomouc, Mladá Boleslav, Teplice, Ostrava a Zlín - obdrží přesně 2 279 448 eur, odpovídající zhruba 55 milionů. Největší část z nich přiteče do pokladny mistrovské Slavie, která si odnese přesně 894 168 eur, to jest přes 22 milionů korun.

UEFA v pátek oznámila, že necelým sedmi stovkám fotbalových klubům ze svých 55 členských federací rozdělí za uplynulý reprezentační cyklus končící šampionátem EURO 2020 celkovou částku 200 milionů eur. Nejvyšší sumu ze všech evropských klubů obdrží Chelsea, a to 5,1 milionu eur. Rekordní díl na národní úrovni též pojmou anglické kluby, jejichž kompenzace dosáhne celkové výše 47 milionů eur.

Pro nadcházející cyklus pak UEFA oznámila zvýšení částky, kterou hodlá  rozdělí jako kompenzaci za účast hráčů v dalším kvalifikačním cyklu  mistrovství Evropy, o deset milionů eur. Celková částka na šampionát v Německu v roce 2024 tak dosáhne 140 milionů eur. Dalších 100 milionů eur rozdělí UEFA klubům za účast hráčů v kvalifikačních zápasech Ligy národů a Eura 2020/21 a 2022/23. V porovnání s předchozím cyklem to představuje nárůst o 30 milionů EUR.

zdroj: futbal.sk