Chelsea zná jméno nového majitele. Klub z Londýna získal americký podnikatel. Peníze jdou na charitu

Chelsea zná jméno nového majitele. Klub z Londýna získal americký podnikatel. Peníze jdou na charitu

Společnost amerického podnikatele a investora Todda Boehlyho bude novým vlastníkem anglického fotbalového klubu FC Chelsea Londýn.

Účastník Premier League potvrdil na své oficiální stránce transakci v hodnotě 4,25 miliardy liber (více než 124 miliard korun), která by se mela zkompletovat koncem května.

Prodej londýnského velkoklubu odstartoval majitel Roman Abramovič 2. března v reakci na přicházející sankce ze strany britské vlády kvůli vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu. Aktiva Chelsea jsou momentálně zmrazené a klub pracuje v omezeném režimu na základě speciální licence.

Po zdlouhavé soutěži vybrala americká zprostředkovatelská banka Raine Group nabídku Boehlyho společnosti jako vítěznou. Ve skupině investorů jsou i Mark Walter, stejně jako Boehly spolumajitel baseballového klubu Los Angeles Dodgers, švýcarský miliardář Hansjörg Wyss a americká investiční společnost Clearlake Capital.

„Z celkové částky je 2,5 miliardy liber (cca 73 miliard korun) určených na koupi akcií klubu. Tyto prostředky se uloží na zmrazený účet v britské bance, přičemž 100 procent poputuje na charitativní účely, tak jak to potvrdil Roman Abramovič. Na převod peněz ze zmrazeného konta bude potřeba souhlas britské vlády,“ uvádí se ve stanovisku „The Blues“. Noví majitelé se též zavázali investovat 1,75 miliardy liber (cca 51 miliard korun) do rozvoje klubu.

Vlajka londýnské Chelsea.

Pětapadesátiletý Abramovič nemůže v důsledku sankcí, které ho postihly za styky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, profitovat z prodeje. Přislíbil však, že odepíše dluh Chelsea ve výšce 1,5 miliardy liber (cca 1,75 miliardy eur) a že celý výtěžek půjde na pomoc obětem války na Ukrajině.

Speciální licence platí pouze do 31. května a „Modrým“ neumožňuje například podepisovat nové kontrakty se současnými fotbalisty. Po jejím vypršení by byla budoucnost klubu otázkou. Končí tak devatenáctiletá éra Abramoviče, ve které Chelsea pětkrát triumfovala v Premier League a dvakrát získala trofej v Lize mistrů.

Zdroj: Šport.sk

Real Madrid: mužstvo s nejlepší mentalitou na světě. Mají kód vítězů

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.