Čeká švýcarskou ligu nadstavba? Kluby rozhodují, zda se vydají zámořskou cestou. O titulu by tam rozhodovala miniserie

Čeká švýcarskou ligu nadstavba? Kluby rozhodují, zda se vydají zámořskou cestou. O titulu by tam rozhodovala miniserie

Od sezóny 2023/2024 možná nebude o švýcarském fotbalovém mistrovi rozhodovat postavení v tabulce po skončení sezóny.

Švýcarské kluby totiž ve druhé polovině května budou hlasovat o tom, zda by o zisku titulu neměla radši rozhodovat série na dvě vítězství mezi týmy z čela tabulky. V případě zavedení tohoto modelu by šlo v Europě o unikát, ale v zámoří je takovýto formát běžný, byť k nadstavbovým částem už mnohé evropské soutěže dávno přešly. V české fotbalové lize je tomu tak od sezóny 2018/2019. O mistrovi však stále rozhoduje počet nasbíraných bodů.

V předchozích letech se o švýcarském fotbalovém titulu rozhodlo bodovým únikem některého z týmů a soutěž tak neměla potřebnou „jiskru" až do jejího závěru. Švýcaři též od léta 2023 řeší rozšíření nejvyšší domácí fotbalové soutěže z 10 na 12 účastníků. Je ovšem otázkou, zda by případná změna přinesla do fotbalových bojů ve Švýcarské lize kýžené zkvalitnění ligových utkání. V českém prostředí byl podobný argument i s touhou přilákat diváky na tribuny. To se však zatím nepovedlo a velké části fotbalových příznivců se stávající model vůbec nelíbí.

Po novém by Švýcaři měli velmi podobný systém se Slováky (i na Slovensku však po nadstavbové části rozhoduje počet získaných bodů, protože body zůstávají). Při dvanácti účastnících by se po 22 kolech základní časti hrály dvě nadstavby na základě umístění. V "horní šestce" by probíhal boj o finálovou sérii, v dolní časti o setrvání.

Švýcarské kluby by měly hlasovat i o tom, zda by týmy na 3. až 10. místě neměli hrát play-off o vstupenky v pohárové Evropě. Poslední 12. tým soutěže by přímo sestupoval do nižší soutěže, jedenáctý klub tabulky by absolvoval baráž s druhým družstvem druhé ligy.

Zdroj: Šport.sk

 Místo stížností do médií si zápasy natáčejte, zní ze svazů do nižších soutěží