Příhoda šokuje: Berbrovi tanečníci z plzeňských plesů Berka a Franěk nominováni na HK-Plzeň a Baník-Slavia!

Příhoda šokuje: Berbrovi tanečníci z plzeňských plesů Berka a Franěk nominováni na HK-Plzeň a Baník-Slavia!
GLOSA

Už nominace rozhodčích na klíčové středeční duely předposledního nadstavbového kola Fortuna ligy FC Hradec Králové-Viktoria Plzeň a Baník Ostrava-Slavia Praha (19.00 hodin, O2 TV Sport a O2 TV Fotbal) vyvolaly u některých informovaných zástupců české fotbalové obce veliký rozruch a podiv.  

Ke všemu ochotní Berbrovi tanečníci z „Náčelníkových“ plzeňských „lokajských“ plesů budou totiž zase v akci, a to právě v dnešních klíčových utkáních o fotbalový titul. Ondřej Berka, který ve prospěch Plzně v utkání v Jablonci (2:1) výrazně ovlivnil první zápas v historicky první nadstavbě v roce 2019 (v neděli 5. května 2019) a jehož Slavia po jeho výkonu v podzimním derby na Letné (0:1) vetuje, byl nasazen jako hlavní arbitr na zápas Hradec Králové-Plzeň. 

Rozzuřený Rada: Berko, ty se mi raději vyhýbej!“

Berko, ty sračko jedna,“ měl prohlásit při výše zmíněném utkání v květnu 2019 jablonecký trenér Petr Rada s tím, že při odchodu ještě údajně dodal: „Berko, ty se mi raději vyhýbej. 

„Rozhodčí neodpíská dva jasné rohy, nepotrestá zákrok Bakoše na Hovorku a neodpíská jasný faul na Holeše u vápně Plzně. A vrcholem toho je náš trenér vykázaný na tribunu...,“ posteskl si před třemi lety v zoufalství na Facebooku jablonecký tiskový mluvčí Martin Bergman. 

Ondřej Berka (uprostřed) na reprezentačním plese Plzeňského krajského fotbalového svazu v pátek 28. února 2020, sedm a půl měsíce před zatčením Romana Berbra. Foto: FAČR

Jak Franěk s Berkou odvolávali v derby správně nařízenou penaltu

A Pavel Franěk, jenž u VAR už opakovaně chyboval, mj. v derby Slavia-Sparta (1:1) v roce 2019 odvolal správně nařízenou penaltu, protože prý nemohl najít správný záběr, bude sedět jako VAR při zápase Baník Ostrava-Slavia. 

Stalo se v neděli 14. dubna 2019. Po deseti minutách pražského ligového derby souboje sudí Karel Hrubeš odpískal pokutový kop po zákroku sparťanského brankáře Florina Nity na Hušbauera. A Nitovi udělil žlutou kartu za zmaření zjevné brankové příležitosti. Jasná penalta, nebylo vůbec o čem,“ prohlásil Hušbauer.

Jak popisoval server idnes.cz, sudí u videa Pavel Franěk v přenosovém voze u stadionu zahájil přezkoumávání situace. Viděli, jak si Hušbauer dal míč podél Nity, který po něm sáhl rukou a zasáhl jeho kopačku. Slávistický záložník šel k zemi. Hlavní sudí čekal, až mu videoasistenti pošlou prokazatelné záběry na monitor k hrací ploše. Když je Hrubeš zhlédl, gestem zrušil žlutou kartu Nitovi, odvolal penaltu a Hušbauera napomenul za simulování. „Jasnej kontakt, já bych šel sám. Nevím, je to úsměvný. Komedie,“ zlobil se Hušbauer. „Říkal, že neviděl průkazný materiál. Neviděl, že by tam kontakt byl.“

Kontrolní otázka na závěr? Kdo byl Fraňkovým asistentem VAR při tomto skandálním rozhodnutí, které významným způsobem ovlivnilo výsledek derby v dubnu roku 2019? Jistý Ondřej Berka, Fraňkův taneční kolega z Berbrových vyhlášených plesů v Plzni... 

Pavel Franěk (uprostřed) v taneční akci  na reprezentačním plese Plzeňského krajského fotbalového svazu v pátek 28. února 2020, sedm a půl měsíce před zatčením Romana Berbra. Foto: FAČR

Aby nemuseli Fousek a spol. hledat nového šéfa komise rozhodčích

Není divu, že se fotbaloví insideři v takovém případě obávají, zda opět před předposledním ligovým kolem nedošlo na spamování plzeňského šéfa a majitele Adolfa Šádka a místopředsedy LFA u předsedy Komise rozhodčích FAČR Radka Příhody, a zda dokonce nemohlo padnout na úrodnou půdu. Takováto nominace totiž skutečně vyvolává ještě před výkopem klíčových duelů všeobecně velkou nedůvěru.

 Jinak Adolf Šádek býval pravidelným účastníkem Berbrových plesů, nechyběl tedy samozřejmě v plzeňském Parkhotelu ani na tom v pátek 28. února 2020, na němž se veselil jak s Romanem Berbrem, tak s rozhodčími Ondřejem Berkou a Pavlem Fraňkem.

Věřme, že se jmenování arbitři dnes večer v Mladé Boleslavi a v Ostravě zhostí svých povinností v duchu fair-play a že své duely odřídí podle pravidel. Protože kdyby se měly opakovat výše zmíněné situace z dubna a května 2019, museli by předseda FAČR Petr Fousek a spol. pro ligovou sezonu 2022/2023 nejspíš zase hledat nového šéfa komise rozhodčích.

P. S. Pro úplnost. Jako hlavní rozhodčí dostal pro utkání Baník Ostrava-Slavia důvěru Petr Hocek, který byl od 29. prosince 2021 mezi sudími vyšetřovanými v kauze Berbr, resp. Šváb kvůli možné korupci v zápasech druholigového a třetiligového Slavoje Vyšehrad. Dne 7. dubna 2022 byl na jednání Etické komise FAČR podat vysvětlení, podle našich informací však bude podle všeho očistěn.

Pelta si postěžoval u „Doktora“ v jeho Sportu, že to špatně snáší. Neměl ovlivňovat soudkyni a chodit svědčit Berbrovi