Sparta? Disharmonie a chaos, říká expert Rajnoch. Jak okomentoval slova Chorého?

Sparta? Disharmonie a chaos, říká expert Rajnoch. Jak okomentoval slova Chorého?

Uplynulo pár desítek vteřin od chvíle, kdy viktoriáni začali přímo na hřišti Mladé Boleslavi slavit mistrovský titul, když vytáhlý útočník Tomáš Chorý přiběhl k televizní kameře. „Jsme první, tak ať to hlavně ví pan Rajnoch, díky!“ křičel. Co na jeho trochu zbytečný výpad říká sám adresát těchto slov a co si myslí o tom, co se teď děje v pražské Spartě? 

„Tomáš nejspíš reagoval na to, že jsem v televizi často říkal, že v souboji o titul Plzni moc nevěřím. Je to pravda, favorizoval jsem spíše Slavii. Musím uznat, že jsem se zmýlil. Viktoria to zvládla a já jsem jenom rád, pokud jsem byl pro kluky motivačním prvkem navíc. Tímto jim gratuluji, že to dotáhli až do konce,“ prohlásil pro eFotbal někdejší skvělý stoper Jan Rajnoch.

„Ukázalo se, že má Plzeň velmi dobře poskládaný tým, jemuž trenér Michal Bílek ušil taktiku na míru. Dvakrát krásná hra to sice vždycky nebyla, ale výsledky to přinášelo a Viktoria je zaslouženým mistrem. Opravdu šla zápas od zápasu a nepoztrácela tolik bodů jako Slavia, která se tak musela spokojit až s druhým místem,“ dodal uznávaný televizní expert.

Přitom před sezonou se Plzni vůbec nevěřilo. Jasným adeptem na čtvrtý ligový triumf v řadě byli právě sešívaní, kteří v minulém ročníku byli všem o parník odskočení. Tentokrát však nabírali vodu způsobem, že je těsně před cílem dokázala předplout posádka ze západu Čech.

„Je to na hlubší analýzu. Slavia nevstoupila dobře do sezony už v létě, kdy nezvládla ani jedno z evropských předkol. Svou roli sehrálo také to, že kvůli mistrovství Evropy mělo mužstvo dost nabouranou přípravu, v níž nesehrálo ani jeden zápas. Navíc se Slavii zranilo až moc hráčů. Sice i tak dokázala postoupit až do čtvrtfinále Evropské konferenční ligy, doma ale občas ztrácela. A to i třeba se sestupující Karvinou, která jí dokázala v součtu obrat o pět bodů. Právě tam jde hledat příčinu, proč to letos nevyšlo až na titul,“ poznamenal bývalý reprezentant.

Pořád ale Slavia skončí v tabulce před Spartou, která v závěru ročníku prožívá obrovský zmar. Ale už bez trenéra Pavla Vrby, jenž byl po výbuchu v Plzni vykázán z funkce. „Odvolat kouče jen pár kol před koncem sezony, nevím no. U Sparty se ale podobná situace opakuje už několikátý rok. Zase je tam totální disharmonie a chaos. Během sezony se sice Letenští několikrát nadechli, ale pak šli zase rychle dolů. Každý rok však opakuji, že ve Spartě se musí změnit víc věcí než trenér,“ poznamenal Rajnoch.

A byl by pro, aby mužstvo převzal lodivod z ciziny? „I tohle už tady bylo… Zahraničnímu trenérovi se však nebráním.  Musí to ale být vážně silná osobnost, která udělá radikální řez. Nejen v kabině, nýbrž i ve strukturách klubu. Ať se to trochu pročistí a přijdou tam opravdu kompetentní lidé, kterým nepůjde jen o to hlídat si své pozice. Především se musí nastolit jasně daná koncepce. A ve výsledku je jedno, jestli ji určí někdo od nás, nebo cizinec,“ uzavřel.

Bílkův titul je za dané situace cennější než ty Vrbovy. Vyhrál i vodník českého zatuchlého rybníčku Šádek

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.