Nejkvalitnější brankář a stoper celé Fortuna:ligy? Staněk s Hejdou! Alespoň podle názoru Komňackého...

Nejkvalitnější brankář a stoper celé Fortuna:ligy? Staněk s Hejdou! Alespoň podle názoru Komňackého...

Mistrovská Plzeň podle Františka Komňackého věděla, co chce hrát. Michal Bílek zavedl v Doosan aréně svůj styl a ten se ukázal pro Fortuna:ligu jako dostatečně efektivní. To, zda bude účinný i v Evropě, ale ukáže až příští sezona 2022/2023...

S tím, že by byli šampioni týmem, který hlavně brání, nesouhlasí. Ano, 21 inkasovaných gólů je nejlepší defenzivní vizitka celé soutěže, nicméně 62 nastřílených gólů je současně třetí nejlepší střelecká bilance...

"Neřekl bych, že je to vyloženě obranné mužstvo. Útočnou i obrannou fázi mají vyváženou. Za celou sezonu prohráli jen dvakrát, to není o tom, že by hráli jen na to, aby neinkasovali. I když v těch nejdůležitějších zápasech možná vycházeli především z obrany, na kterou se opravdu mohou spolehnout," citovala agentura ČTK slova trenéra, který v sezoně 2003/2004 přivedl k titulu Baník.

Západočeši mají podle něj na klíčových místech sestavy nejkvalitnější hráče ligy. V dotyčné souvislosti zmínil zejména brankářský (Jindřich Staněk) a stoperský post (kapitán Lukáš Hejda).

"Podle mě mají nejlepšího brankáře v lize Staňka. Mají stabilizovanou obrannou činnost, které vládne Hejda, kterého jsem kdysi trénoval a tenkrát bych mu takovou budoucnost rozhodně nevěštil. Ten chlapec mě ale příjemně překvapuje a musím říct, že dnes je to pro mě nejlepší stoper v celé lize. Mají kvalitní záložní řadu, ve které vyniká pozičním cítěním hry Kalvach. A na hrotu je Beauguel, který umí zápasy rozhodovat. Ta osa mužstva, jak jsem ji vyjmenoval, byla určitě nejsilnější v celé lize," přidal v interview pro ČTK sedmdesátiletý odborník.

V létě čeká na soubor Michala Bílka kvalifikace o Ligu mistrů a další pokus o postup do skupinové fáze evropských pohárů, ve které Viktoria nefigurovala už tři roky v řadě. "Pokud jde o Evropu, tam je trend trochu jiný. Nejlepší mužstva jsou v zápasech naprosto dominantní. Manchester City, Bayern Mnichov. Mají míč neustále pod kontrolou a často je to jen o tom, jestli se prosadí v koncovce. Ten trend je takový, že se víc sází na ofenzivu i z toho hlediska, že to chtějí lidi vidět. Fotbal musí být hraný i pro těch 10 tisíc lidí, kteří třeba do Plzně na stadion přijdou. A ti musí odcházet ze stadionu spokojení i z hlediska prožitku hry. V tom si myslím, že Plzeň ještě rezervy má. Jestli budou chtít uspět v Evropě, budou muset i nad filozofií své hry popřemýšlet, ve smyslu větší atraktivnosti a důrazu na hru dopředu. Ale na druhou stranu plzeňský tým je tvárný a je vidět, že je tam výborná parta. To je vždy základ úspěchu," uzavřel na plzeňské konto bývalý stratég Hodonína, Jablonce, Ružomberoku, Žiliny, Zlína či ruského Rostova.

Bílkův titul je za dané situace cennější než ty Vrbovy. Vyhrál i vodník českého zatuchlého rybníčku Šádek