Rosický: České prostředí je konzervativní ke všemu novému. Priske přinese to, co je v Evropě běžné

Rosický: České prostředí je konzervativní ke všemu novému. Priske přinese to, co je v Evropě běžné

V úterý byl představen nový trenér pražské Sparty, kterého bychom ještě před pár dny mezi tipy nenalezli. Letenský klub vsadil na služby dánského kouče Birana Priskeho, který se může pochlubit třeba ziskem mistrovského titulu s Midtjyllandem. Během středeční tiskové konference se ke slovu dostal nejen on, ale i sportovní ředitel Tomáš Rosický.

Podobně jako v hokeji koukala česká veřejnost na zahraniční trenéry skrze prsty, ale možná, že nedávný úspěch finského kouče na lavičce hokejového národního výběru na světovém šampionátu prolomí konečně tabu i v tomto sportu.

„Budeme tomu čelit vždy. České prostředí je konzervativní ke všemu novému. Datové analýzy a analytické věci, které Brian chce využívat, jsou v evropských klubech běžné. Tam se chceme řadit i my. Denní monitoring hráčů je třeba otázka peněz. Něco se bude dát zrealizovat, něco ne. Je to o neustálém vzdělávání. Tak to dělají ti nejlepší. V tom jsme v Česku trochu pozadu. Tím nemířím na trenéry. Někteří se samozřejmě mohou cítit uražení, někteří se zamyslí a pomůže jim to v dalším vývoji. Myslím to tak, že lidí v zahraničí z Česka, máme málo. Na něco to odkazuje,“ nechal se slyšet Rosický na tiskové konferenci.

Jeho jméno mezi adepty na post trenéra Sparty nefigurovalo, proto se jednalo celkem o překvapení. „Nechtěli jsme nic utajit. Pracovali jsme tak, abychom Briana získali. Nebyl cíl něco utajit. Věděli to lidé okolo mě. To, že to zůstalo v klubu, je důkaz, že se na ně mohu spolehnout, Cíl byl přivést Briana do Sparty, ne něco tajit,“ pokračoval někdejší reprezentant, který se s dánským koučem domluvil dvouletý kontrakt.

Oproti minulé sezóně dozná kádr několika změn a nový stratég nebude moci počítat například se službami Hložka nebo Dočkala. „Kádr se trochu obmění a přijdou do něj noví hráči. Máme nového trenéra, který přinese do kabiny novou energii a atmosféru. Zda se hráči novému trenérovi podvolí? Je to jednoduché, kdo se nepodvolí, tak nemůže hrát. Co se týká konce Adama, takový je fotbalový život. Trenérovi to bylo líto, ale Adam se potřebuje posunout, aby pokračoval v rozvoji své kariéry. Jasně byl nejlepším hráčem ligy a nebude ho možné nahradit. Musíme to učinit týmovým výkonem. Dostanou prostor jiní, kteří se musí chopit šance, utnout si místo a dále růst,“ uzavřel sportovní ředitel Sparty.

Zdroj: sparta.cz