Máme velkou motivaci dostat se zpět do ligy, hlásí trenér Dukly Rada. Co řekl o Pauknerovi, posilách či vtipném videu?

Máme velkou motivaci dostat se zpět do ligy, hlásí trenér Dukly Rada. Co řekl o Pauknerovi, posilách či vtipném videu?

„A teď začne vojna!“ Těmito slovy, navíc oblečen do plukovnické uniformy, se legendární trenér Petr Rada uvedl na povedeném videu, v němž ho Dukla představila jako svého hlavního kouče. Tím však zábava končí, slavný klub z Julisky chce zabojovat o návrat do první ligy. A dovést ho tam má tento oblíbený a úspěšný lodivod, jemuž tak v klubu jeho srdce začíná dost náročná mise. Aby ji zvládl, je zcela nutné přivést posily. I o tom Rada promluvil v rozhovoru pro eFotbal.

Co rozhodlo o tom, že budete trénovat právě Duklu?

Rozhodlo to, že chci trénovat. Nechtěl jsem čekat, zda přijde nabídka z první ligy, nebo ne. Trenérský kurz jsem si dělal proto, abych stál na střídačce, nikoli abych seděl v klidu doma. Zkrátka jsem si to vyhodnotil tak, že pokud přijde nabídka, tak ji vezmu. Přišla z Dukly, asi čtrnáct dní zpátky od pana Pauknera (majitel klubu). Sedli jsme si spolu, pak jsme si oba vzali krátký čas na rozmyšlenou. Dopadlo to podpisem smlouvy.

Jak moc jste rád, že konečně budete trénovat doma, že vám odpadne každodenní dojíždění?

Mně dojíždění nevadilo nikdy. Autem jsem dojížděl na každé angažmá, které bylo mimo Prahu, pro mě to nebyl žádný problém. Na druhou stranu, věk přece jenom přibývá. Nevím, jak dlouho tady ještě budu, abych si mohl dovolit trávit denně pět hodin za volantem. Z tohoto pohledu je angažmá na Dukle samozřejmě plus. Tím ale neříkám, že kdybych byl bez práce a někdo se ozval, že už bych nejezdil dál. Teď jsem ovšem doma na Julisce a uvidíme, co bude.

Jste s panem Pauknerem domluvený, že když přijde laso z první ligy, tak vás pustí?

O tom jsme se vůbec nebavili. Já se teď soustředím jen na Duklu. Máme velkou motivaci dostat se zpět do ligy.

Je jasné, že ani majitel nemůže být s devátou příčkou, kterou Dukla obsadila v posledním ročníku FNL, vůbec spokojený…

Přesně tak. Všichni, kdo jsme za Duklu hráli, si ji přejeme vidět mnohem výš. Tím ovšem neříkám, že by umístění v minulé sezoně bylo snad vinou předchozího trenéra. S panem Pauknerem jsme se každopádně shodli, že minimálně baráž chtít hrát budeme. Já k tomu můžu říct jen to, ať je každý v Dukle rád, že tu máme zrovna tohoto majitele. Moc takových už v Česku není. Podporuje klub už hodně dlouho a na to, kolik do něj investuje, ho poslední výsledky rozhodně nenaplňovaly. Což je zcela logické. Všichni tak máme před sebou jasný cíl vrátit se zas nahoru. Musí to tak být. Protože když by se prezident rozhodl klub opustit, tak Dukla bude mít dost velké problémy. A my všichni jsme bez práce. Navíc já tu dlouhá léta hrál a vážně mi není jedno, jak na tom Dukla aktuálně je. Jedno to určitě nebylo ani předešlým trenérům, jen to bohužel úplně nevyšlo. Tak snad si teď povedeme lépe.

Není pro vás ale druhá liga přece jenom málo?

Podívejte, když vás osloví klub s takovou tradicí, tak do toho prostě musíte jít. Někteří mladší kolegové by sice spekulovali, chtěli by si vybírat, ale takový já prostě nejsem a nebudu. Chápu, že každý by chtěl vést Spartu nebo Slavii, ale na to musíte mít i kus štěstí a hlavně vás ty kluby musí chtít. Naposledy jsem vedl Jablonec a byl jsem tam moc spokojený, byla to krásná léta mé trenérské kariéry. Někdo si možná myslí, že jsem nějak zahořklý, ale tak to vůbec není. Jsem hrozně rád, že se Jablonec zachránil a držím klukům palce, ať jdou zase nahoru. I když už beze mě. Já vnímám jako poctu, že jsem v lize odtrénoval tolik zápasů jako třeba Vejvoda, Pospíchal, Malatinský nebo Uličný. To je pro mě takový balzám na duši, navíc ještě nekončím.

Co se týče Dukly, má natolik kvalitní kádr, aby skutečně mohla pomýšlet na návrat do první ligy?

Jsou tu šikovní hráči, doplnění kádru bude ale potřeba. Musíme posílit, na čemž jsme se shodli i s majitelem. Pan Paukner ví, že nějaké peníze na příchody tak bude muset uvolnit. Klukům, co dorazí, ihned řeknu, že tady chceme hrát o postup. To je prvořadé. Musí vědět, že jsem jdou proto, aby tomu pomohli. Máme vytipované hráče z první i druhé ligy. Tak uvidíme, koho se nakonec povede získat. Musí to dávat smysl oběma stranám.

Dá se říct, že budete chtít získat hlavně střelce?

Ofenzivu bude třeba vyztužit, to je jasné. A nejde jen o post útočníka, ale i záložní řadu. Myslím si, že posílíme každou formaci. V první řadě sem ale ti hráči musí sami chtít.

Za Duklu chytá váš syn Filip, jemuž v září bude už 38 let. Můžete s ním počítat i v příští sezoně?

Syn tu má platnou smlouvu, i na jeho pozici ale budeme chtít získat dalšího hráče. Že Filipa povedu jako trenér, bude pro mě dost nezvyklá situace, nikdy předtím jsem ji nezažil. Ale těším se na to. On má svou rodinu, svůj život, nevoláme si každý den. A jestli si někteří myslí, že bude mít tlačenku, tak to jsou nesmysly. Navíc jsme se spolu už bavili o tom, že tak napůl přejde do role trenéra brankářů. Pro mě je nejdůležitější to, že má tady k tomu vztah. Že mu není jedno, že je Dukla v druhé lize, že touží po tom dostat ji výš. Budu se však k němu chovat jako ke všem ostatním. To můžu všechny ujistit.

Ještě bych se zeptal na vtipné video, kterým vás Dukla uvedla do funkce. Museli vás k tomu lidé v klubu hodně přemlouvat?

Moc se mi do toho nechtělo, ale snad se to i celkem líbilo. Ohlasy jsem na to měl vesměs kladné, byly tam i různé odkazy na věci z mé minulosti. Chtěli jsme to tím malinko odlehčit. Víte, občas přemýšlím o tom, že těch špatných věcí je teď nějak hodně. Zápasili jsme dva roky s covidem, potom začne naprosto nesmyslná válka. Do toho se zdraží plyn, elektřina, úplně všechno… Mrzí mě, že maminky dnes nemůžou koupit dětem to, co by ty děti chtěly. Tuhle dobu moc nechápu, nevím, kam se řítí. A pokud jsem mohl někoho malinko rozveselit aspoň tím videem, udělal jsem to rád.