Nahoře mě drží trénink, přiznává Petržela. Svědík by mu klidně ulevil, ale veterán této možnosti ještě nevyužil...

Nahoře mě drží trénink, přiznává Petržela. Svědík by mu klidně ulevil, ale veterán této možnosti ještě nevyužil...

Čerstvě devětatřicetiletý křídelník Milan Petržela v posledních měsících v barvách Slovácka ukázal, že zatím nepatří do starého železa a i díky tomu mohl před pár dny zahájit svou dvacátou letní přípravu v rámci prvoligových bojů.

Ještě před dekádou přitom bylo zvykem podle jeho slov končit s fotbalem už kolem dvaatřiceti let. "Ve třiatřiceti už vás odepisovali, že jste starý. Nebavily se s vámi ani kluby, které se pohybovaly dole v tabulce. Přijde mi, že postupem času se fotbalový věk natáhl, což je jedině dobře. Když na to máš herně i fyzicky, je přece jedno, jestli ti je dvaadvacet nebo čtyřicet. Až v devětadvaceti jsem šel do zahraničí, kariéru jsem měl tedy nastavenou na delší čas," uvedla v interview pro magazín Gól jedna z opor celku z Uherského Hradiště.

Byť mu náročný kouč Martin Svědík nabízel možnost úlevy, zatím ničeho takového nevyužil. "Trenér mi říkal, že mám říct zavčasu, kdyby se cokoli dělo. Prý mi klidně uleví. Ale této možnosti bych chtěl využívat co nejméně. Vím, že příprava je hrozně moc důležitá, člověk z ní těží v sezoně. Rozhodně tedy nebudu nic šulit nebo přehánět s využitím úlev. Byl bych sám proti sobě. Nevyužil jsem toho ani v uplynulém ročníku. Vlastně nikdy. Měl jsem jen párkrát problémy se zády na soustředěních. Poležel jsem si, dal jsem se brzy do kupy," ozřejmil na stránkách Gólu kolega Havlíka, Kadlece či Nguyena.

Stoprocentně ho motivují i podobně starší fotbalisté jako jednačtyřicetiletý kapitán Bohemians Josef Jindřišek nebo Václav Procházka ze Zlína, s nímž se potkal v Plzni. "Kluky, kteří mi dýchají na záda, sleduju. Pepa Jindřišek v Bohemce nebo Venca Procházka ve Zlíně. Mají svým klubům pořád co dát, jsou platní. Každý má tohle jinak. Já mám asi v sobě od přírody, že jsem pořád takový mladý. Neztratil jsem zatím ani rychlost. Bylo také hodně důležité, že jsem neměl nikdy těžké zraněné, které by mě vyřadilo na delší dobu. Návraty po dlouhém období jsou složité. Neustále jsem se tak mohl fyzicky i rychlostně udržovat. Nahoře mě drží trénink," doplnil na portálu gol.cz rychlonožka z Městského stadionu Miroslava Valenty.

V nadcházející sezoně 2022/2023 bude Petržela útočit na rekordmana Jaroslava Šilhavého, jenž se v české a československé lize zastavil na 465 vystoupeních. K tomuto datu mu do jeho vyrovnání chybí 13 zářezů. "Dřív jsem si tuhle věc nepřipouštěl. Ale když už jsem nyní tak blízko, chtěl bych rekord překonat. Tím, že jsem prodloužil smlouvu o dva roky, rád bych posunul rekord mnohem výš. Ale v cestě stojí spousta překážek. Musí mi držet zdraví, musím mít výkonnost, abych hrával. Všechno je ve hvězdách, nicméně starty chci připisovat," uzavřel na gol.cz funkční veterán pohárového účastníka, podle kterého není sci-fi ani hranice 500 startů. "Jenže v mém věku je zdraví už vachrlaté, člověk je víc náchylný ke zranění. Uvidíme. Budu se snažit, aby mě trenér dával do základu."

Čelůstka končí po pěti letech v Pardubicích a poprvé v kariéře míří ven - čeká ho kyperská 1. Division

Zdroj: gol.cz