Šance na návrat Fortelného je jen minimální, ještě ale musíme doplnit tři posty, říká trenér Teplic Jarošík. Co řekl o Spartě?

Šance na návrat Fortelného je jen minimální, ještě ale musíme doplnit tři posty, říká trenér Teplic Jarošík. Co řekl o Spartě?
ROZHOVOR

Dostal za úkol udržet rozkymácenou posádku v hodně rozbouřeném moři. Těžkou misi zvládl, v baráži byly Teplice lepší než Vlašim. Aby to však v příští sezoně bylo výrazně lepší, chtělo by to další posily. Nejen o tom promluvil kouč Severočechů Jiří Jarošík v rozhovoru pro eFotbal.

Za sebou máte první týden přípravy na nový ročník. Jak jste zatím spokojený?
Po nějaké době byla pauza celkem dlouhá, o to víc jsme se už všichni těšili. Jsme rádi, že to začalo. Máme skvělé tréninkové podmínky, všichni hráči jsou zdraví a mám z nich pocit, že je to zatím i dost baví. Tak snad to takhle bude pokračovat dál. Hlavně ať jsme co nejdéle kompletní.

Musel jste u někoho řešit problém třeba s nadváhou, nebo se všichni vrátili z dovolené adekvátně nachystaní?
Prošli jsme testy a teď si je budeme s klukama vyhodnocovat. Skoro všichni se kondičně zlepšili, jen u pár z nich byly výsledky, co se nám moc nelíbily. Ale zapracujeme na tom a věřím, že to ještě vyladíme.

Z kádru odešlo dost hráčů, kteří byli v klubu na hostování, mezi nimi i sparťan Jan Fortelný. Je nějaká šance, že by se do mužstva vrátil?
To asi ne. Do Sparty přišel nový trenér, který ho chce vidět v akci. Myslím, že zrovna na něj jistě dostal doporučení. Šance, že by se k nám Honza vrátil, je tak naprosto minimální.

Jak jste vlastně spokojený s doplněním kádru? Očekáváte příchod dalších posil?
Samozřejmě bych moc rád ještě někoho uvítal. Odešlo nám celkem dost důležitých kluků, přišli jenom tři. Zato ale vypadají hodně slušně. Věřím, že zvládnou nahradit ty, co tu byli před nimi. Na dva nebo tři posty ale nové tváře ještě potřebujeme.

Zajímavou posilou by mohl být hlavně stoper z Karviné Soufian Dramé…
Vybrali jsme si ho coby náhradu za Mohameda Tijaniho.
Je to podobný kluk jako on, urostlý obránce, který se tu navíc skvěle aklimatizoval. Hlavně mluví dobře česky, což je hrozně důležitá věc, zvláště u stopera. Věříme mu, naučíme ho styl, kterým se chceme v lize prezentovat. Pevně doufám, že si zvykne a splní naše očekávání.

Mohl by se právě on stát vůdčí osobností týmu?
To je těžké říkat dopředu. Pokud se však stane podobným lídrem v kabině, jako byl třeba právě Tijani, tak budeme jedině rádi. Ale uvidíme. Třeba tu roli vezme on, třeba někdo jiný. Ještě máme dost času to zjistit.

Účast v první lize jste zachránili v baráži, kde jste dokázali uspět nad Vlašimí. Spadl vám kámen ze srdce?
Zachránit se byl náš hlavní cíl. V koutku duše jsem sice doufal, že se baráži vyhneme, naše situace byla ale kritická. Když jsem přišel, Teplice měly po devíti kolech jen pět bodů, navíc jsme pak v porážkách pokračovali. Ti zkušení hráči byli zdravotně indisponovaní, kádr jsme měli dost rozsypaný. O to víc budu teď apelovat na to, abychom začali bodovat už od prvního kola. Ostatně jaro jsme měli výrazně lepší než podzim, navíc jsme začali hrát docela slušný fotbal. V jednu chvíli jsme se dokonce dostali na dvanácté místo, což byl skvělý výsledek. Jenže nám pak zase vypadlo pět důležitých hráčů, bez nichž jsme neměli šanci baráž zvládnout.

A co říkáte na Spartu, kde jste několik let působil v hráčské roli? Zvedne se pod Brianem Priskem zpátky do míst, která obývala během vašeho působení v klubu?
To se jí poslední dobou moc nedaří, novému trenérovi ale samozřejmě přeju hodně štěstí. Vím, že to bude mít dost těžké. Sám jsem to dobře poznal ve Slovinsku. Každý chtěl hned výsledky, ale jak pořádně neznáte hráče, ligu ani prostředí, je opravdu náročné to zvládnout. Zvlášť ještě ve Spartě, kde musíte vyhrávat už od prvního kola, jinak jste rázem pod palbou fanoušků i všech ostatních. Je to o tom, aby trenérovi pomohli samotní hráči. Aby se Sparta trefila do posil, bez nich toho trenér příliš nevymyslí.