Revoluce v posuzování ofsajdových postavení. Fotbalisté na MS budou speciálně monitorováni

Revoluce v posuzování ofsajdových postavení. Fotbalisté na MS budou speciálně monitorováni

Rozhodčí budou mít na MS v Kataru k dispozici novou, poloautomatickou technologii na posuzování ofsajdových situacích. Sporné momenty by tak měly být posuzovány rychleji a přesněji.

Nový systém byl již úspěšně podroben testováním, a to na únorovém MS klubů. Technologie používá 12 speciálních kamer, a kromě míče monitoruje 29 bodů na těle hráčů ve frekvenci 50 za sekundu.
Z toho následně vznikne 3D model, který může okamžitě přezkoumat videorozhodčí, potažmo arbitr na hřišti. Z dlouhého posuzování by se mělo vše zkrátit na pár sekund.

"Technologie je připravená a my taky. Veškeré testy proběhly k naší naprosté spokojenosti,“ řekl šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina.

Poloautomatická ofsajdová technologie (SAOT) je rozšířením dosavadního působení systému video asistenta rozhodčího (VAR), který FIFA i UEFA využívají ve svých soutěžích.
Oficiální míč pro světový šampionát 2022 Al Rihla bude mít v sobě zabudované senzory, které budou odesílat data do operačního systému až 500krát za vteřinu.
"Zatím jsme velmi spokojeni," vyjádřil se nedávno k testování nové ofsajdové technologie šéf FIFA C. Na šampionátu v Kataru bude k dispozici ve všech 64 utkáních.

Celý systém je pak navržen tak, aby bylo co nejvíce eliminováno lidské pochybení.

"Naším cílem je připravit rozhodčího co nejlépe, aby se vyhnul použití technologie. Technologie je tu ale proto, aby se chybám zabránilo. I ten nejlepší rozhodčí může udělat chybu. Je to lidská bytost. Známe to, a to je důvod, proč jsme implementovali systém využívající nástroje, které mohou skutečně snížit možnost lidské chyby, která ovlivní výsledek zápasu,“ dodal bývalý rozhodčí.

Zdroj: telegraph.co.uk