Filozofie nového kondičního kouče Sparty je docela jednoduchá. Vše je založeno na rychlosti, intenzitě a síle...

Filozofie nového kondičního kouče Sparty je docela jednoduchá. Vše je založeno na rychlosti, intenzitě a síle...

Součástí nového realizačního týmu Sparty už je několik týdnů i Christian Clarup, jenž se stal na Letné vedoucím fyzické přípravy hráčů, což je role, jíž v posledních devíti letech vykonával v Midtjyllandu.

Když mu v rámci rakouského soustředění popřál reportér O2 TV Sport "hodně štěstí", kondiční kouč mu střelhbitě odvětil, že o něm to není...

"Chtěl nám popřát hodně štěstí do sezony. Samozřejmě že štěstí je aspektem fotbalu, ale podle mého názoru není naše práce o štěstí. Je to o přípravě, o zápalu, vědět, co děláte a proč to děláte. Pokud to víte, eliminujete tím všechny nejisté faktory. Jasně, někdy máte smůlu na pochybnou penaltu nebo další podobné věci, ve kterých je fotbal nevyzpytatelný, ale pro mě obecně není fotbalová práce o štěstí, ale o přípravě," objasnil na stránkách sparta.cz blízký spolupracovník Briana Priskeho.

Jakou filozofii zastává? "Je to docela jednoduché. Pracujeme s rychlostí, intenzitou a silou. Pak se snažíme být konzistentní, což znamená, že děláme ty samé věci znovu a znovu, pořád dokola. Náplň se liší maximálně v různých variacích nebo odlišných objemech a podobně. Vše je ale založeno na rychlosti, intenzitě a síle," přidal na webu sparta.cz dánský odborník.

To, aby hráči chápali, co a proč dělají, je podle něj hodně důležité. "Stejně jako u většiny ostatních aspektů života je i zde porozumění důležité. Pokud dostaneme určitý úkol a děláme něco, co zrovna není úplně nejzábavnější, potřebujeme vědět, proč to děláme. Je zatím vším nějaký důvod? Každý umí člověka zatavit, přimět ho uběhnout kilometr nebo zapískat a dál to neřešit. To je snadné. Ale jaký to má účel? Ulehčí vám práci, když hráči pochopí, proč děláme v tréninku určité věci, určité typy běhů, silové aktivity a tak dále. Potom během zápasu, kdy hráč sám skutečně vidí, že jeho výkon je na jiné úrovni, pochopí, proč děláme všechna ta náročná cvičení," doplnil na oficiálních stránkách třetího týmu uplynulého ročníku ten, který v poslední době fyzicky trápí Kuchtu, Karabce i Čvančaru.

Jak dlouho vůbec trvá dostat hráč na požadovanou fyzickou úroveň? "Na tuto otázku nedokáže odpovědět nikdo. Proto také děláme všechny ty kondiční testy. Ve fotbalovém týmu jsou totiž velké individuální rozdíly. Poté, co hráči na začátku přípravy absolvovali všechny testy na FTVS, věnovali jsme pak v týdnu následující dva tréninky dalším fyzickým testům. Proto nyní známe fyzické profily hráčů a přesně tedy víme, na kterých prvcích máme pracovat. Neexistuje žádný model, který by vyhovoval všem, takže musíme dělat různé individuální úpravy podle pozice, věku, historie zranění, fyzických testů, fyzického výkonu, velikosti, hmotnosti, tělesného tuku a dalších hodnot daného hráče. Pak už jen připravíme kluky na to, co budou dělat. Fyzický trénink nepřináší výsledky hned, chce to čas. Než se do toho hráči dostanou, trvá to docela dlouho. Po prvních čtyřech týdnech, konečně vidíme, že se jejich výkon zvedá. Koukáme hlavně na prvky, jakými jsou třeba uběhnuté metry ve sprintu. To nás zajímá. Zrychlení, kde je změna tempa. Když se podíváme na naše průběžné údaje ze zápasů, vidíme, že úroveň hráčů má výrazně vzestupnou tendenci, a to je opravdu dobrý začátek," uzavřel na sparta.cz Clarup.

Jak pracuje Priske? Jeho někdejší svěřenec se rozmluvil o trenéru Sparty. Servítky si rozhodně nebral

Zdroj: sparta.cz