Šéf Sparty z devadesátek Mach: Je potřeba vytlačit odtamtud tu skleněnou plastiku. Rosický předvedl vrchol amaterismu

Šéf Sparty z devadesátek Mach: Je potřeba vytlačit odtamtud tu skleněnou plastiku. Rosický předvedl vrchol amaterismu

Vzbudil pořádný poprask, jen co je pravda. Vyřazení sparťanů outsiderem Vikingem Stavanger vyprovokovalo letenského bosse z 90. let Petra Macha k ostré kritice, kterou vzbudil velký poprask. „Už to prodejte a dejte Spartě svobodu,“ vzkázal Křetínskému přes svůj twitterový účet s tím, že by měl i kupce. A v rozhovoru pro deník Sport vše dovysvětlil.

„Můžu vám říct, že z dnešního pohledu bych do Sparty podruhé nevstoupil,“ sdělil právě Sportu majitel klubu z Letné z let 1992-1996 letos v březnu. Po fiasku s norským Stavangerem by si však prý návrat (byť v jiné roli) dokázal představit.

Sám Mach podle svých slov na koupi Sparty momentálně nemá dostatek peněz. „V každém případě vím, že by o klub v určitých kruzích zájem byl. Nemohu ale nic prozrazovat, ani za ně mluvit. Jsou to mí obchodní partneři, kteří by rádi klub koupili a udělali z něj zase Spartu. Vždyť tohle není možný! Nějakých osmnáct let je to na Letné pořád stejné. Myslím, že lidé, co to tam řídí, nejsou sparťané a měli by klub prodat. Protože to pro ně nemá význam,“ sdělil Mach Sportu.

Několikrát jsme se o Spartě bavili, dokonce jsem s nimi byl na fotbale, na jednom derby. Chuť vstoupit do ní by měli. A takovou, aby to mělo efekt. Aby se Sparta zase dostala tam, kde byla. Vždyť to nemá význam ani pro majitele. Jen si to vezměte: ať jsou to klíčové souboje o titul, o pohár, nebo o postup v Evropě, duch Sparty v nich chybí. Už jsem to říkal, měli by si najít psychologa. To fakt není normální, co se tam děje. A když na Letnou přijdete, nenasáváte atmosféru Sparty. Vůbec,“ má jasno někdejší majitel „rudých“.

Ten by se chtěl na Letnou tedy podle svých slov vrátit. „S partnerem ano. Je to obrovská zátěž, na to bych peníze neměl. To říkám na rovinu. Ale udělal bych z klubu zase Spartu. Věřím, že bych tu sílu našel, ale neumím si představit, že bych spolupracoval s lidmi, kteří na Letné nyní jsou,“ vysvětlil. A šel by na to přes vedení klubu. „Na všech úrovních, i té sportovní. Na té se není o čem bavit. Trenér Priske prohlásil, že teď bude muset s Tomášem Rosickým probrat kádr. Proboha, to měl udělat, než začali! Oni se veřejně deklasují sami! Tomáš Rosický na to nemá. Nemá ve Spartě co dělat,“ naznačil Mach, kdo by byl asi první cíl po případném příchodu.

Ten každopádně za každých okolností odmítá, že by se vezl na aktuální nespokojenosti fanoušků Sparty. „Takhle to vůbec není. Je mi šestapadesát let, a jestli někdo bude říkat, že se chci svézt na vlně nevole…  Vždycky jsem jen svobodně zveřejnil svůj názor a udělal jsem to i teď. Ať to lidi vezmou, nebo ne. Nechodím nikam burcovat fanoušky. Byl jsem překvapený, kolik tisíc lidí můj tweet zhlédlo a pořád nějak reagují. Vážím si Daniela Křetínského, že do Sparty dává tolik peněz, jenže klub mu nic neodevzdá. Nic. Má tolik aktivit a starostí, ale měl by praštit do stolu a říct: Pánové, takhle ne! Je to už poněkolikáté. A opravdu je to pro Spartu ostuda,“ domnívá se a věří, že by Křetínský o prodeji klubu mohl do budoucna přemýšlet. „Věřím tomu, že by někdy mohl názor změnit, protože jestli se to ve Spartě nezmění a nebude mu minimálně dělat radost, tak mu je k ničemu.“

A kdo by podle Macha mohl Spartě pomoci? „To je těžká otázka. Těžká. Po sportovní stránce bych si ale takové lidi dovedl představit. Co se týče vedení klubu, musí do něho nastoupit sparťané. Vytvořit znovu klubovou, sparťanskou atmosféru. Vytlačit odtamtud tu skleněnou plastiku,“ nebral si v rozhovoru pro deník servítky. „Ivan Hašek. Klidně bych si ho dokázal představit jako prezidenta Sparty. To je sparťan jako poleno a pracoval by naprosto fantasticky. Kdyby do toho šel. Jenže lidé jako on mají názor podobný tomu mému. Nebo je tu Michal Bílek. A teď jeho práci v Plzni porovnejte s tím, co se odehrává další sezonu na Spartě. A kdo tomu sportovně velí.“

Na závěr se pak majitel Sparty z let 1992-1996 vyjádřil i k angažování kouče Briana Priskeho. „Byla tu nepřipravenost sportovního vedení, nesoulad s trenérem. Na hráčích byl progres vidět, to musím uznat. Priskeho práce je vidět. Měl na ni krátkou dobu, mužstvo absolvovalo těžkou přípravu. A teď budou řešit kádr… To je vrchol amatérismu. Ale ani Sundermann (německého trenéra Jürgena Sundermanna Mach do Sparty přivedl v roce 1994, pozn. red.), ani Stramaccioni, ani Priske nejsou vůbec špatný nápad. Vůbec ne.“ 

Zdroj: iSport.cz

Co s Ronaldem? Padl už i bizarní odchod do Atletica Madrid. Nyní se jedná s Lisabonem