Ščasný: Spartě chybí někdo jako Dočkal, navíc tenhle styl jí příliš nesedí. Zkrat Kuchty? To se nedá omluvit!

Ščasný: Spartě chybí někdo jako Dočkal, navíc tenhle styl jí příliš nesedí. Zkrat Kuchty? To se nedá omluvit!
ROZHOVOR

Výbuch v evropských pohárech s podprůměrným norským Vikingem, potom domácí prohra s Libercem. Ne, takhle si úvod ročníku ve Spartě rozhodně nepředstavovali. Už teď jsou pod obrovským tlakem, už teď se čeká, kdy tenhle granát vybuchne. Ať už ale zasáhne kohokoliv, nový dánský kormidelník Brian Priske by to býti neměl. Myslí si to i jeden z jeho předchůdců ve funkci, respektovaný expert Zdeněk Ščasný, který na Letné trénoval i vykonával funkci sportovního ředitele. 

Co jste říkal na to, že Sparta doma podlehla 1:2 Liberci?
Bylo mi jasné, že po vypadnutí z pohárů to bude mít hrozně složité. Kdyby Slovanu dala první branku, bylo by to potom samozřejmě jiné. Jenže to se nestalo a místo toho prohrávala 0:2. První půle byla zkrátka hodně špatná, ta druhá ale výborná. Přišel velký tlak a gól, který Spartu vrátil zpátky do utkání, vyrovnat se jí už však bohužel nepodařilo. Kdyby ano, mohlo by se to pozitivně odrazit i v těch dalších zápasech. Takhle to bude mít Sparta ještě hodně těžké.

Na Letnou dorazil v létě nový trenér Brian Priske, hodně věcí se změnilo. Zažívá Sparta klasické porodní bolesti, nebo tam vidíte problém někde jinde?
Víte co, samozřejmě je to pro něj obtížné. Je vidět, že s mužstvem tvrdě pracoval, měl však na to hrozně málo času. Musí ještě poznat českou ligu, tu mentalitu a vůbec všechno. Navíc ještě ani nemůže vědět, jak se který z hráčů chová v dané situaci. To zjistí až v ostrých zápasech a ty pod ním Sparta odehrála zatím jenom tři. Navíc si myslím, že týmu hodně chybí někdo jako Bořek Dočkal. Neříkám, že přímo on, ale zkrátka tenhle typ hráče. Fotbalista, co změní rytmus hry, co vymyslí něco překvapivého, kopne dobře standardku. Až se vrátí Láďa Krejčí, bude to lepší. Přesto si myslím, že tvůrce hry by Sparta měla ještě shánět. Aspoň takhle to vidím já.

Nezůstává zatím hodně za očekáváním třeba Jan Fortelný, jenž měl přitom skvělé jaro v Teplicích?
Nechtěl bych teď hodnotit konkrétní hráče. Proti Liberci ale Spartě hodně pomohlo, když v druhé půli začal Jarda Zelený hrát štít, čímž se Fortelný se Sadílkem vysunuli více dopředu. Ostatně i v Teplicích hrál Fortelný pod hrotem, zatímco teď ve dvojici před obranou. Můj názor je, že tenhle styl Spartě moc nesedí. Podle mě by to mělo být opačně, tedy jeden defenzivní záložník a dva ofenzivní před ním. Pak by i výkony Fortelného šly možná nahoru.

Co se Spartou udělá návrat kapitána Krejčího? Může ji povznést do úplně jiných míst?
Nemyslím si, že by se tak stalo pouze jeho příchodem. Je to sice vítězný typ, kterých Sparta moc nemá, ne vždycky ale reaguje tak, jak by asi reagovat měl. Je schopen udělat zbytečně tvrdý zákrok, nechat se rozhodit psychicky. Ale jak říkám, vítězný charakter on rozhodně má. A dokáže i vstřelit branku, udeřit ze standardky. Což je něco, čímž může hodně pomoci.

Roli zabijáka měl plnit Jan Kuchta, ale zatím na sebe upozornil jen kopnutím do hlavy brankáře Vliegena, za což dostal červenou kartu. Jak byste to s ním coby trenér řešil vy?
Aniž bych chtěl být alibista, nebudu říkat, jak bych to říkal já. To bych musel být v ten moment v kabině, musel bych vědět, jak se ten hráč chová. Samozřejmě to ale byla od něj strašná hloupost. Ten zkrat se nedá nijak omluvit, ani o něm nejde moc diskutovat. Byla to naprosto nesmyslná věc, za kterou teď bude muset zaplatit.

Kuchtovi za to hrozí trest až na šest zápasů, navíc už teď se zdálo, že Tomáš Čvančara je na hřišti cítit víc než on. Jak moc to může ohrozit jeho další budoucnost ve Spartě?
Hlavně je to úplně jiný typ hráče. I Kuchta je pracovitý, potřebuje ale dostávat jiné balony než Čvančara. Ten je nebezpečnější ve vzduchu, zatímco Kuchta hlavně při nábězích za obranu. Teď bude chybět, ale úplně bych to neviděl tak, že pak bude mít problém vrátit se zpět do sestavy. Záležet bude na trenérovi a na tom, jaké výkony budou oba útočníci předvádět.

A jak může neúspěšný start ovlivnit pozici kouče Priskeho u fanoušků?
Kdyby Sparta postoupila přes Stavanger, v neděli by přišel plný stadion a kluci před ním zvítězili, měl by trenér skvěle nakročeno. Takhle o to přišel a fanoušci jsou naštvaní, byť proti Liberci fandili dost pěkně. Já však věřím, že o co horší je start, o to lepší to bude, až se Sparta chytne. Už teď tam jsou vidět prvky, které trenér po týmu chce. Určitě jsem pro, ať ho Sparta podrží a dá mu čas. Jakou důvěru potřebují hráči, ta je občas třeba dát i trenérovi.