Svědík? Velký trenér i člověk. Zkrátka charakter, říká Lička o upřímném kouči Slovácka

Svědík? Velký trenér i člověk. Zkrátka charakter, říká Lička o upřímném kouči Slovácka
ROZHOVOR

Jsou trenéři, z nichž vytáhnout jejich skutečný názor, to jest úkol hodný Davida Copperfielda. A pak ti jako Martin Svědík. Charismatický kormidelník Slovácka totiž razí názor, že co na srdci, to na jazyku. A platilo to také o víkendu, kdy se tuze upřímně vyjádřil k situaci kolem zkušeného střelce Libora Kozáka. Co na jeho vyjádření říká uznávaný lodivod Verner Lička?

Aspoň na papíře šlo o největší letní posilu Slovácka. Útočník jeho kvalit a renomé nepřichází na Moravu každý den, úvod nového angažmá ho ale nezastihl v kdovíjaké formě. Třiatřicetiletý Kozák se chytil až o víkendu, kdy gólem dopomohl k výhře na hřišti Olomouce. A do varu tím přivedl i Svědíka, jenž se o čahounovi rozhovořil na tiskovce.

„Je moje chyba, že v prvních kolech hrál Libor tak, jak hrál. Bylo to o komunikaci, o důvěře. Beru to jednoznačně na sebe,“ prohlásil Svědík a pak pokračoval: „Už to ve mně leží dlouho, tak vám to řeknu. Libora jsem neměl na seznamu posil. Nedokázal jsem tak potlačit své ego, což vůči němu nebylo fér. Chybami se ale člověk učí. Měli jsme spolu rozhovor, kde jsme si vše vyříkali. Myslím, že se mu tím ulevilo. Měl jsem mu víc pomoct, ale teď už má mou plnou podporu,“ konstatoval trenér.

Taková upřímnost se v Česku vážně nenosí. A ve fotbale už vůbec ne. O to více je však třeba tenhle čin vyzdvihnout. Stejně to vidí i šéf Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička, který o nečekaném vystoupení promluvil pro eFotbal.cz.

„Právě tohle je největší triumf a síla Martina Svědíka. On mluví zkrátka narovinu, navíc je zvyklý hledat chyby nejdřív u sebe. To je vlastnost, kterou u jiných trenérů většinou moc nevidíte. U něj ale vždycky. A jak extrémně náročný je na sebe, tak to samé žádá i od ostatních,“ pochválil Lička kouče Slovácka.

Je však jasné, že vedení klubu se Svědíkova slova líbit až tak nemusela. To však není až tak podstatné. Zvlášť teď, kdy podceňovaný celek z jihu Moravy míří do základní skupiny Konferenční ligy.

„I tímhle svým vyjádřením Martin jasně ukázal, že je velký trenér. A je také velký člověk. Zkrátka charakter,“ poznamenal Lička, podle něhož může čistší vzduch dost pomoci i samotnému Kozákovi.

„Je jasné, že když o tom spolu mluvili, příjemné to pro něj asi dvakrát nebylo. A že se někdo může divit, proč k tomu rozhovoru nedošlo už před dvěma týdny. Já však říkám, že co se týče komunikace, patří zrovna Martin ke třem nejlepším trenérům u nás,“ uzavřel uznávaný odborník.