Ševčík? Hlavně ať z něj není druhý Mercedes, co bude zaparkován v garáži, usmívá se Švancara. Proč to na něj zkouší přes přítelkyni?

Ševčík? Hlavně ať z něj není druhý Mercedes, co bude zaparkován v garáži, usmívá se Švancara. Proč to na něj zkouší přes přítelkyni?
ROZHOVOR

Tři kola, zisk sedmi bodů. K dobru zápas v Plzni. Taková je zatím vizitka fotbalistů brněnské Zbrojovky, kteří do ligy vtrhli silou hurikánu. Návrat mezi elitu zvládají po všech stránkách, navíc porodili jednu novou hvězdu. A sice Michala Ševčíka, o jehož nesporných kvalitách se popsalo už mnoho řádek. “Přál bych mu Německo či Holandsko, klidně menší klub. Zkrátka ale destinaci, kde dávají šanci mladým klukům,“ prohlásil v rozhovoru pro eFotbal populární Mercedes Petr Švancara. Nejvíc ze všeho však touží po tom, aby do konce ročníku zářil tenhle klenot v Brně dál.

Jak se vám zamlouvá start Zbrojovky do sezony?
Řeknu to tak, jak to cítím. Je mi jasné, že spoustu fanoušků si myslí, že je to jen chvilková záležitost, pouhá souhra okolností. To však nemění nic na tom, že my si to fakt užíváme. Doufáme, že nám tahle forma vydrží co nejdéle. A že nezklameme ani o víkendu proti Slavii, kterou pořád beru jako nejsilnější tým u nás. Už teď je skoro vyprodáno, co se stalo s lístky, to byl prostě masakr. Jsem hrozně moc rád, že i v tomhle směru se to tady nastartovalo a že zájem o brněnský fotbal roste. Hodně se teď o nás mluví, už to není jenom o Kometě. Ale bereme to s pokorou. A i když je to frázovité, jdeme zápas od zápasu.

Upřímně, čekal jste, že by Brno mohlo až takhle dobře odstartovat?
Upřímně říkám, že ne. Vždyť jsme měli Slovácko či Mladou Boleslav, tedy týmy, co chtějí hrát o poháry. To je sám o sobě hodně těžký los, o to větší z toho máme radost. Navíc musím říct, že jsme ty zápasy skvěle zvládli i herně. Nebylo to jen o soubojích, ty tam jsou koneckonců vždycky. Přidali jsme k nim fotbalovou kvalitu. V některých pasážích jsme přehrávali i silné Slovácko, které teď směřuje do základní skupiny Konferenční ligy.

Když se zastavím u pár konkrétních jmen, jedním z prvních bude střelec Jakub Řezníček. Jak moc důležité je, že se rozhodl dál pokračovat?
Kuba je pro nás obrovskou oporou. Byl jí už v druhé lize, je jí i mezi elitou. Pokud zůstane zdravý, tak bude rozdílovým hráčem. A nemusí to být o tom, že dá nějakých patnáct gólů za sezonu. On je hodně platný, i když branku zrovna nevstřelí. V pokutovém území odvádí fakt skvělou práci, pokaždé je cítit. Navíc má i velké slovo v kabině, kde takového borce zkrátka potřebujete. Ale vyzdvihl bych i brankáře Martina Berkovce a samozřejmě naši velkou hvězdu Michala Ševčíka, který roste každým zápasem. A to takovým způsobem, že se o něho dost bojím (směje se).

Je vůbec možné ho v Brně udržet až do jara?
Potřebujeme nějaký faktor, který nám v tom pomůže. Velkou roli v tom mohou sehrát naši skvělí fanoušci. Ostatně už začali skandovat, aby tady zůstal. Já osobně to pak tlačím přes jeho přítelkyni. Vím, že je Michal čerstvě zamilovaný, tak třeba jeho partnerka projeví přání, aby ještě nikam neodcházeli. To by bylo to nejlepší, co by nás mohlo potkat. Já hlavně nechci, aby se z něj stal druhý Mercedes, který bude zaparkován v garáži. Určitě by to šlo udělat i tak, aby někde podepsal a jeho nový klub ho u nás nechal na jaře hostovat. I tady může hodně věcí dokázat. Nerušil bych zkrátka něco, co tak dobře funguje. Koneckonců je Michalovi pouhých 20 let, na všechno má čas. Nemotal bych mu hlavu, ještě aspoň rok by měl ve Zbrojovce vydržet. Pokud ale za něj v zimě přijdou fakt skvělé peníze, odolat jim asi půjde jen těžko. Bylo to tak už se mnou, bylo by to stejné i teď. Financování klubu něco stoj a částky kolem 30 milionů nejdou jen tak přehlížet. Na druhou stranu, zvlášť u takhle mladého kluka je nutné jeho další kroky hodně dobře zvážit.

Platí, že byste ho radši viděl odcházet rovnou do ciziny, než aby zamířil do některého z pražských „S“?
Jasně. Kdybych byl v roli sportovního manažera některého z předních evropských celků, tak Michala dost pečlivě sleduji. Vím, jaký je, kam až může růst. Není třeba, aby šel do Sparty či Slavie. Do zajímavého klubu z ciziny může jít i od nás. On je natolik sebevědomý, že to zvládne. Přál bych mu Německo či Holandsko, klidně menší klub. Zkrátka ale destinaci, kde dávají šanci mladým klukům. Nejvíc se totiž bojím toho, že půjde třeba někam, kde pak nebude hrát. A my tím zabijeme jeho obří fotbalový talent. On je totiž vážně skvělý. Když ho fotbal baví, je to na něm hrozně znát. A my jako Zbrojovka z toho samozřejmě těžíme.

Další talentovaný záložník Ondřej Pachlopník je už rok zraněný. Máte zprávy, jak je na tom psychicky?
Věřím, že už lépe. Mám informace, že snad za měsíc by měl být zpátky na hřišti. Jeho návrat se blíží. A i on je důkazem toho, že v Brně funguje mládež velmi dobře. Každý odchovanec v sestavě mi dělá velkou radost, tak snad se Ondra dostane zas do formy, kterou měl před tím nešťastným zraněním. Těšíme se na něj.

A jak byste zhodnotil vzrůstem malého záložníka Walea Alliho? Může být posilou dle vašeho gusta?
Od něj si celkem dost slibuju. Kdo viděl naše přípravné zápasy, musel z něj mít velkou radost. Je moc šikovný ve hře jeden na jednoho, navíc skvěle zapadl do kabiny. Na českou ligu si musí ještě zvyknout, určitě však může být zajímavou posilou. Navíc má v sobě něco, co jsem míval i já. On miluje diváky. Když budou chodit, vždycky jim bude chtít ukázat něco navíc. Něco, co čeští kluci až tak nemají. Je strašně malinký, těžiště má hodně dole, soupeřům tím může dělat velké problémy. Je to jeden z nejzajímavějších cizinců, který u nás kdy byl. Už několikrát se však stalo, že kluci z ciziny zahráli dva super zápasy a pak už byli mrtví. Pevně věřím, že tohle nebude Alliho případ.

A jak vnímáte fakt, že se Brnu odložil zápas v Plzni. Není to pro rozjetou Zbrojovku komplikace?
Zaprvé jsem rád, že jsme tím pomohli Viktorce, která má velkou šanci probít se až do Champions League. Liga mistrů je Liga mistrů, to se zkrátka nedá nic dělat. Kdyby se tam Plzeň dostala, byla by to skvělá reklama pro celý český fotbal, tak je třeba se na to dívat. A jestli nám pauza ublíží nebo ne, to uvidíme. Někdo si mohl léčit šrámy, jiný by nejradši hrál. Zase jsme ale dostali víc času nachystat se na Slavii, což bude vážně skvělý zápas. Souboj s ní nám ukáže, jak jsme vlastně na tom. Já věřím, že dokážeme potrápit i ji.