Zůstávám na špičkách, schytávám bombu za bombou, řekl bouřlivák Rada. Jak okomentoval údajný pokus o ovlivnění výsledků?

Zůstávám na špičkách, schytávám bombu za bombou, řekl bouřlivák Rada. Jak okomentoval údajný pokus o ovlivnění výsledků?
ROZHOVOR

Téměř 450 zápasů, přesně řečeno 442! Tak rekordní porci odtrénoval mezi českou ligovou elitou uznávaný kouč Petr Rada, jenž od léta cepuje fotbalisty Dukly. Tedy armádu hrdého klubu z Dejvic, kde strávil krásná léta své hráčské kariéry. Teď má za úkol vytáhnout mužstvo do první ligy, po třech kolech byl však bez bodu i s nulou na kontě vstřelených gólů. Pak ale následovaly pro změnu tři výhry (včetně MOL Cupu), vzduch se pročistil. Sám Rada však klidný není. Zvlášť když zápasy o patro níž prožívá snad ještě víc, než když vedl Spartu či Slavii.

„Jestli jsme z nejhoršího venku? Nemyslím si to. Sice jsme po třech porážkách dokázali třikrát vyhrát, dobře ale víme, o co chceme hrát, že jsme zkrátka teprve na začátku. Je to jen kapička v moři. Nemáme to lehké, v druhé lize se na nás každý vybudí způsobem, jakým se v nejvyšší soutěži všichni vyhecují na Spartu. S tím jsme ale počítali,“ řekl v rozhovoru pro eFotbal Rada, který zůstává nohama pevně na zemi.

„Byť se nálada v týmu samozřejmě zvedla, já zůstávám dál na špičkách. Dokonce bych řekl, že jsem nervóznější než v první lize. Na lavičce schytávám bombu za bombou. Měli jste mě vidět teď ve středu proti Vyškovu. To jsem zase řádil, ještě že to nikdo neviděl! Musím se zamyslet, zda to mám ve svém věku stále zapotřebí, protože na tomhle světě chci ještě chvíli být. Jiný už ale nebudu. Navíc fotbal pořád miluju a nedovedu si představit, že bych byl bez něj. Jednou jsem se dal na dráhu trenéra, tak musím něco vydržet,“ pousmál se slavný kouč.

Ten byl vždycky známý tím, že každý zápas enormně prožíval. A na tom se ani v druhé lize nic nezměnilo. „Když vidím některé jiné trenéry, jak jsou po porážce úplně klidní, jak krásně mluví s médii… Asi na to mají školy, já nevím. Nebo se jen snaží zakrýt to, co se dělo na hřišti. Já to takhle dělat neumím. Když se nedaří, nedokážu dělat, že se nic neděje. Jsem ve stresu a těžce to nesu. A o to víc se snažím, aby se dařit zase začalo,“ poznamenal upřímně Rada, kterého soužení dejvického klubu na startu sezony nemile zaskočilo. Víru v obrat mít však nepřestal.

„Kabina je v pořádku. Kluci dřou, charakterově tam není žádný problém. Ani u jednoho z nich. Na tom si dávám vždycky záležet. Jen mi přijde, jako by se občas báli hrát, přitom fotbal oni umějí. V přípravě to ostatně bylo hodně slušné, tam hráli kluci jak z partesu. Jenže pak přišla liga a první tři kola bez gólu... To víte, že to pro mě byla rána. Pořád ale věřím, že mančaft má kvalitu, abychom minimálně baráž udělali. Je to náš hlavní cíl a na něm se vůbec nic nemění,“ zdůraznil trenér, jenž se za svůj mančaft vždycky uměl postavit.

„Ať kluci jdou a na tom hřišti to rozbalí. Tak přinejhorším prohrajeme, takový je fotbal. Když to nepůjde, odskáču to já a je to tak správné. Já ale vím, že oni na postup mají. Bude to těžké, ale musíme se o to pokusit. Vždyť první liga je lepší než druhá, s tím do toho musíme všichni jít,“ burcuje Rada.

Velkou komplikací by však bylo, kdyby nastal zásah shůry. Tedy odečet bodů za údajný pokus o zmanipulování tří ligových výsledků, jehož se před čtyřmi lety měl možná dopustit tehdejší výkonný ředitel klubu Michal Šrámek. Zatím těžko říct, zda to je či není pravda.

„Já o tomhle nic nevím, nebyl jsem tady. Pokud existují důkazy, ať přijde trest. Pokud ne, ať přijde žaloba ze strany Dukly. Protože jestli si někdo dovolil takhle pošpinit klub bez důkazů, je na to třeba tvrdě reagovat. Znovu ale říkám, že já o tom vůbec nic nevím, absolutně netuším, jak to tehdy bylo. Jen mě zaráží, že s tím někdo přišel po čtyřech letech. Proč to trvalo tak dlouho? A co je vlastně zač ta etická komise, která to má řešit? Nikdy dřív jsem o ní neslyšel. Stejně jako o lidech, co v ní sedí. Jestli ale budou čtyři roky něco hledat i na mě, tak to do té doby dávno umřu,“ glosoval to Rada, jemuž současná nejistota samozřejmě ztěžuje práci.

„Ale nejdu tu o mě, jde tu o Duklu a pana Pauknera! Jak ho znám, on by se do takových věcí nikdy nezapletl, zrovna k němu mi to vůbec nesedí. Pokud někdo jiný něco provedl, je vážně zvláštní, že se to řeší až teď, kdy už ten člověk v klubu dávno ani nepracuje. Hlava mi to nebere. Opakuji, jestli někdo má důkazy, ať jde s nimi ven. Těmhle nařčením se jde totiž jen hodně těžko bránit,“ povzdechl si Rada.

A co nejvíc si legendární trenér musí v druhé lize zvyknout? „Překvapilo mě, že po zápasech nejsou tiskovky s novináři. Respektive jsou, ale nikdo na nich není. Trochu mě to zaskočilo. Dřív jsem nadával, že mluvím do zdi, tak teď mluvím do prázdna,“ rozesmál se věhlasný kormidelník.