Sparta ztratila s Karvinou i v dalším kole, Chrudim recept na Opavu nenašla. Body dělí i Vyškov s Třincem, Slavia schytala debakl v Příbrami

V předehrávce 8. kola FNL přijela do Karviné Sparta, se svým B-týmem. Opava v boji o první půlku tabulky hostila jedenáctou Chrudim. V sobotu jsou na programu osmého kola druhé nejvyšší české fotbalové soutěže tři utkání. V tom jediném dopoledním se body dělily.

FNL - 8. kolo

Karviná - Sparta Praha B 2:0

Branky: 17. Boháč, 66. Durosinmi

Karviná: Neuman - Mikuš, Krčík, Žídek, Zedníček(63. Rolinek) - Boháč, Žák, Memic(84. Krčík), Bartl(79. Málek), Rezek(63. Ciencala) - Durosinmi(84. Šindelář)

Sparta B - Tůma - Horík, Vydra, Kukučka, Suchomel(84. Ambler) - Jonáš(67. Kaštánek), Váňa(67. Schánělec), Pudhorocký, Gedeon, Kuchař(46. Goljan) - Novotný

Karviná v osmém kole Fortuna národní ligy ukončila sérii tří proher v řadě a na domácím hřišti porazila rezervu Sparty 2:0. Po čtvrthodině hry nasměroval Slezany k výhře Sebastian Boháč, jenž kádr posílil jako hostující hráč z Baníku Ostrava. Pražané se na vyrovnání nezmohli a potřetí za sebou nedokázali získat ani bod.

Rezerva Sparty se v minulém kole snažila zareagovat na domácí porážku s Jihlavou a přivítala několik výrazných posil z A-týmu, jenže i s Michalem Sáčkem či Janem Fortelným v sestavě padla v Táboře. Kádr Karviné vypadal na pohled jako ten možná nejsilnější z celé soutěže, v posledních týdnech však svou pověst rozhodně nenaplňoval. Slezané totiž prohráli již třikrát v řadě.

Po chybné malé domů hostujícího Filipa Gedeona se v osmé minutě dostal do samostatného úniku Rafiu Durosinmi, svou střelou ale napálil pouze dobře vyběhnutého gólmana. Karviná tak šla do vedení až v 17. minutě, kdy se po rohovém kopu prosadil hlavičkou Boháč, jenž do klubu zamířil na hostování z Baníku Ostrava. Blízko vyrovnávací trefě byl ve 34. minutě Ondřej Novotný, který využil zmatku v šestnáctce a vyslal střelu na opuštěnou bránu. Gólovou radost mu však zkazil jeden z bránících hráčů, jenž míč odvrátil na rohový kop.

Na úvod druhého dějství se na sparťanského gólmana řítil osamocený Jakub Rezek s podporou Durosinmiho. Situaci ovšem zle vyhodnotil a míč z hranice pokutového území poslal po zemi přesně do náruče Jakuba Tůmy. Na druhé straně si v 61. minutě vypracoval nadějnou pozici Novotný, svou ránu však nasměroval jen do karvinského brankáře. O pět minut později tak přišel druhý přesný zásah pro Karvinou. Nepřehledné situace ve vápně využil Durosinmi a míč po zemi uklidil k pravé tyči. Domácí defenziva si závěr utkání pohlídala a bez problémů udržela čisté konto.

Karviná tak zvládla přerušit sérii porážek a zvítězila. V příštím kole se 17. září představí na hřišti Chrudimi, rezerva Sparty o den později přivítá Opavu.

Opava - Chrudim 2:0

Branky: 72. Ščudla, 78. Rychlý

Opava: Lasák - Kopečný(90. Dostál), Janoščin, Rychlý, Haitl - Helebrand, Kadlec, Kramář,Macháček(58. Ščudla), Šigut(88. Janjuš)- Rataj(58. Yunis)

Chrudim: Floder - Hašek, Jančura, Skwarczek - Kejř(65. Látal), Kesner, Průcha, Řezníček, Vrána(87. Bauer) - Jedlička(65. Firsbacher), Záviška(84. Juliš)

Opava v osmém kole Fortuna národní ligy využila domácího prostředí a porazila Chrudim 2:0. Utkání rozhodl v 72. minutě mladý záložník Adam Ščudla, pro kterého to byla premiérová branka v letošní sezoně a teprve druhá v seniorském dresu Slezanů. Žlutomodří tak natáhli sérii neporazitelnosti na čtyři zápasy, Chrudim naopak již počtvrté v řadě nepoznala chuť vítězství.

Po poslední cenné bezbrankové remíze s lídrem druhé ligy z Líšně uzavírala Chrudim po sedmi kolech prvních 10 celků soutěže. V tom dalším ji čekala Opava, přes kterou se mohli Východočeši přitáhnout k ještě vyšším příčkám. Slezané totiž před utkáním okupovali sedmou pozici a měli jen o dva body více než Chrudim.

Opava si v úvodu vypracovala několik zajímavých šancí, gólman Jiří Floder ale Chrudim skvělými zákroky podržel. Poté hra na chvíli upadla do pomalejšího tempa, vývoj se přeléval ze strany na stranu a ani jeden z týmů se nedokázal dostat do výraznější příležitosti. Chvíli před poločasovým hvizdem se do samostatného úniku propracoval chrudimský Marek Kejř, v malém vápně však míč netrefil ideálně, a ten se tak stal snadnou kořistí pro domácího brankáře.

Ani po změně stran se obrázek hry příliš nezměnil. Oba týmy podnikaly útočné výpady, které ovšem postrádaly přesné zakončení. Chrudim se v 63. minutě dostala do rychlého protiútoku po pravém křídle, na jehož konci se odhodlal ke střele Jan Záviška. Míč ale nasměroval pár metrů nad opavskou branku. Úvodní trefy se tak v 72. minutě dočkali Slezané. Na centrovaný balon si v šestnáctce naběhl střídající Ščudla a z obtížné pozice jej nasměroval k levé tyči. Mladý opavský záložník našel o šest minut později přesným centrem Adama Rychlého, jenž hlavičkou navýšil vedení žlutomodrých. Na závěr utkání se dalekonosnou střelou předvedla i čerstvá opavská posila Jakub Yunis, ten do Slezska zamířil jako volný hráč. S jeho nebezpečným pokusem si ovšem poradil gólman Floder.

Slezané tak potvrdili roli favorita a získali čtvrtou letošní výhru. V příštím kole vyzvou 18. září v Praze rezervu Sparty, Chrudim má doma o den dříve Karvinou.

Třinec - Vyškov 1:1

Branky: 2. Jursa – 44. Kanakimana

Třinec: Hasalík – Jursa, Foltyn, Straňák, Hýbl (62. Szewieczek) – Habusta, Holík (85. Machuča) – Omasta (68. Kania), Kateřiňák, Gembický (68. Tandara) – Juřena.

Vyškov: Kinský – Ilko, Matys, Štěpánek, Kubala – Krška (68. Cabadaj), Lahodný (90+1. Srubek) – Kanakimana, Alégué Elandi (68. Klesa), Dao (46. Lacík) – Vintr (58. Fofana).

Oba celky se před vzájemným utkáním překvapivě nacházely v popředí druholigové tabulky. Třinečtí chtěli navázat na výbornou domácí bilanci, neboť na stadionu Rudolfa Labaje vyhráli předchozí tři duely a v tom posledním smetli Vlašim 4:0. Vyškov, který od barážových příček dělilo pouze horší skóre, zase porazil po dvou nezdarech v minulém kole ambiciózní Karvinou a vracel se k dobrým výkonům z úvodu sezony.

Začátek utkání patřil Slezanům, kteří dělali přímočarou hrou obraně hostů velké problémy. Už ve druhé minutě se tak z premiérového gólu v třineckém dresu radoval Jursa, k němuž propadl centrovaný míč z levé strany, jenž zkušený záložník s přehledem poslal pod břevno. Vedení domácích mohlo být dvojnásobné, to by však tečovaná střela Jiřího Kateřiňáka zpoza vápna musela mířit mezi tři tyče. Vyškov se z nepovedeného startu do zápasu vzpamatovával dlouho a v první půli téměř nebyl nebezpečný. Šanci si vytvořili hosté až těsně před pauzou a hned vyústila ve srovnávací branku. Střílený centr Aléguého uklidil bleskově do sítě Kanakimana.

Po změně stran nechyběla oběma celkům chuť hnát se za vítězstvím, srážely je však četné nepřesnosti ve finální fázi. Domácí Lukáš Holík obdržel sice v 56. minutě dobrou přihrávku za obranu, následná střela ovšem zdaleka nedopadla podle jeho představ. Na druhé straně byl aktivní Kanakimana, který ve spolupráci se střídajícím Adamem Fofanou nejednou zatopil třinecké defenzivě. Po jedné z jejich kombinací zakončoval z hranice velkého vápna Pavol Ilko, trefil však pouze dobře postaveného Lukáše Hasalíka v brance Slezanů. V 88. minutě měl poslední šanci zápasu Filip Štěpánek, jeho hlavička ale hostům tři body nezařídila.

Souboj tak nakonec skončil remízou a Vyškov se udržel nad Třincem. Slezany čeká v příštím kole 17. září duel v Příbrami, Vyškov se ve stejný den doma utká s Prostějovem.

Líšen - Jihlava 2:0

SK Líšeň 2019: Vajner – Pašek, M. Jeřábek (C), Černín, Lutonský (9. Ulbrich) – A. Čermák (87. Laczkó) – Matocha, Machalík (64. Otrísal), Sokol (87. Reteno Elekana), Bednář – Vandas (64. Zikl).
Náhradníci: Veselý – Weber

FC Vysočina Jihlava: Jágrik – Křišťál, Vedral, Gabriel, T. Svoboda (74. Peřina) – Lacko (C), Piško – Ogiomade (65. Křivánek), Tureček, Selnar (85. L. Fila) – Araujo-Wilson (65. Tall)

Ve druhé nejvyšší české soutěži zůstal už jen jediný tým, jenž byl po sedmi odehraných kolech neporažen. Byla jím Líšeň, která se zejména díky parádním střeleckým výkonům Pavla Vandase a Adriána Čermáka vyšvihla do čela tabulky. Ve velmi slušné formě však hrála i dosud třetí Jihlava, proti Vysočině nicméně hrála jedna dlouhodobá statistika. Ještě nikdy v historii vzájemných soutěžních střetnutí nezvítězil hostující celek.

Vlažný start utkání rozsekl až v 16. minutě po akci na levé straně hřiště domácí Vandas, jehož střelu z vnitřku velkého vápna však gólman Adam Jágrik vyrazil na rohový kop. Také na druhé straně se o pár chvil později blýskl brankář, a to když si poradil se skrytou střelou z volného přímého kopu, jejímž autorem byl Jakub Selnar. Po další klidové pasáži Marvani zabrali a chvíli před poločasovou přestávkou se po centru Pavla Sokola z levé strany hřiště o překvapivé zakončení patou pokusil David Pašek. Jágrik míč sice neudržel, ale hostující obrana nezaváhala a odklidila jej do bezpečí.

Druhé dějství začalo pro domácí celek nejlepším možným způsobem. Už ve 48. minutě se po odvráceném rohovém kopu do zakončení dostal Machalík a bravurní střelou zpoza šestnáctky do pravého dolního rohu soupeřovy brány poslal Líšeň do vedení. Marvany vstřelený gól motivoval a na hřišti to bylo znát. Další nebezpečnou ránu vyslal na hostujícího brankáře Marek Matocha, ale ten ji bez problémů zlikvidoval. Jihlava už se na odpor nezmohla, naopak domácí zvýšili v závěrečných minutách, kdy po rychlém protiútoku tváří v tvář gólmanovi nezaváhal střídající Tomáš Ulbrich, na konečných 2:0.

Prostějov - Táborsko 5:0

Branky: 27. Kušej, 53. Šumbera, 56. Schaffartzik, 61. Koudelka, 79. Ali-Abubaka

1. SK Prostějov: Krynskyj – Blahuta, Schaffartzik (C), Bolf, Gáč – Šumbera, Omale (65. Pinc), M. Mach (57. Bartolomeu), Kušej (65. Ščedryj) – Koudelka (77. Zbožínek), Píchal (77. Ali-Abubakar)FC SILON Táborsko: Zadražil – Bederka, Navrátil (C), Mezera – Kopřiva (57. Liepa), Bezpalec, Plachý, Provazník, J. Šplíchal – Babacar (46. Nešpor), Ledecký (46. Varačka)

Málokterý tým vstoupil do soutěže tak špatně jako Táborsko. Celek z jihu Čech se ovšem v posledních dvou kolech zvedl a připsal si šest bodů. Trápila ho zejména matná ofenziva, která patřila k nejhorším. Jediným dvoubrankovým střelcem týmu byl Sy Babacar. Zápasy Prostějova byly značně gólovější, lepší výsledky to nicméně neznamenalo. Hanáci dosud vyhráli jen v úvodním kole nad rezervou Slavie a byli předposlední.

První šanci měli po necelé čtvrthodině hry domácí fotbalisté. Kušej povedenou přihrávkou vyslal do úniku Davida Píchala, jehož zakončení však orazítkovalo pouze tyč. Ve 27. minutě se už ale Prostějov dočkal, Solomon Omale poslal pěkný pas před vápno na Kušeje a ten i s trochou štěstí propálil hostujícího brankáře. Hanáci byli lepším týmem, další jejich šanci měl ve 35. minutě Píchal, který však zblízka hlavou trefil pouze gólmana. Táborsko mohlo srovnat těsně před koncem prvního dějství, proti hlavičce kapitána Jakuba Navrátila ale výborně zasáhl domácí brankář.

Druhý poločas začali lépe domácí, kteří v 53. minutě zvýšili své vedení. K centrovanému balonu se na malém vápně dostal Šimon Šumbera a poslal ho za záda Adama Zadražila. O tři minuty později se domácí radovali potřetí, Kušej poslal míč z levé strany a na zadní tyči si ho našel Jan Schaffartzik, jenž už neměl složitou práci. A další branka do sítě zdecimovaného Táborska přišla v 62. minutě, k balonu se dostal na pravé straně Jan Koudelka a přízemní střelou opět zvýšil domácí vedení. V 79. minutě se Hanáci trefili ještě popáté. Konečné skóre stanovil po centru z pravé strany zakončením zblízka střídající Ghaňan Torfiq Ali-Abubakar.

Slavia Praha B - Příbram  0:4

Branky: 14.,21.,37. Surmaj, 90. Anih

Příbram zvítězila v osmém kole Fortuna národní ligy na stadionu Na Chvalech nad rezervou Slavie 4:0. Středočeský tým tak v soutěži neprohrál už pošesté v řadě. O vítězství navíc rozhodl už v první půli, kdy se třemi góly blýskl 26letý odchovanec pražské Sparty David Surmaj. Ten se v novém dresu prosadil vůbec poprvé a rovnou dorovnal svůj výkon z minulé sezony, kdy hrál ještě za Chrudim. Tehdy potřeboval na stejnou porci branek 16 ligových zápasů.

Velice těžký soupeř čekal na rezervu pražské Slavie, na jejíž domovský stadion přijela Příbram. Ta už pět ligových duelů v řadě neprohrála a po úvodním klopýtnutí proti Chrudimi se posunula do středu tabulky. Domácí se nacházeli o několik příček pod ní a pyšnili se jedním prvenstvím. V jejich zápasech totiž padalo v průměru nejvíce branek, po sedmi odehraných kolech to byly téměř čtyři góly na utkání.

Úvodní minuty přinesly nervózní hru z obou stran. Hned ve 14. minutě však došlo ke zlomu v utkání, Středočeši se totiž prosadili z vůbec první gólové šance. Pavel Osmančík kolmou přihrávkou nastartoval do samotného úniku Surmaje, který neměl problém překonat slávistického brankáře Jana Sirotníka. Příbram nadále plnila roli favorita a o sedm minut později přidala druhou branku, kterou si připsal po střele z nitra pokutového území opět Surmaj. Hattrick hostující útočník zkompletoval stylově přelobováním brankáře Sirotníka. Domácí obránce Ondřej Kričfaluši se sice snažil gólu zabránit vykopnutím míče z brankové čáry, balon mu ale na poslední chvíli přeskočil nohu kvůli špatnému terénu uvnitř malého vápna. Všechny tři branky od sebe dělilo pouze 23 minut.

Slávisté si těžko vytvářeli gólové příležitosti i po přestávce, a tak si hosté v klidu hlídali svůj náskok. Výjimkou byl pouze úvod druhého poločasu, kdy Daniel Šmiga tvrdou střelou zpoza vápna trefil břevno. Definitivní gólovou tečku za zápasem přidal v úplném závěru Emmanuel Anih, který využil kolmici od Pavla Hájka.

Hráči Příbrami tak získali všechny body a přiblížili se k čelu tabulky. V příštím kole 17. září přivítají Třinec, rezerva Slavie se o den později představí ve Vlašimi.

Dukla Praha - Vlašim 2:0

Branky: 66. a 78. Matějka

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili v osmém kole Fortuna národní ligy na domácím hřišti nad Vlašimí 2:0. Utkání dlouho scházely nejen branky, nýbrž i zajímavé příležitosti na obou stranách. Domácí tým vysvobodil až pokutový kop, který v 66. minutě proměnil Lukáš Matějka. Hosté tak nedokázali navázat na vysoké vítězství z minulého týdne a připsali si už sedmou ligovou porážku v sezoně.

Vlašim po triumfu 6:1 s Prostějovem zavítala na pražskou Julisku, kde Dukla v týdnu remizovala s Varnsdorfem 1:1. Oba celky od sebe přitom v tabulce dělila pouhá dvě místa, a ačkoliv by fanoušci před sezonou čekali, že se budou nacházet na vrcholu tabulky, opak byl pravdou. Zatímco Rytíři byli na posledním místě, Pražané se potáceli těsně nad hladinou sestupu, a to především díky dobré obraně, která se však musela mít na pozoru hlavně před čtyřgólovým Janem Suchanem.

Začátek zápasu byl z obou stran opatrný a nenabídl hrstce diváků na tribunách nikterak zajímavé představení. Ve 26. minutě se do dobré pozice ve vápně dostal rychlým náběhem Michal Hošek, ale jeho prudký centr dokázala obrana Dukly zblokovat na roh. Krátce po půlhodině hry se ve středu hřiště uvolnil Quadri Adebayo Adediran, jenže jeho střela skončila pouze na atletické dráze za brankou. Podobně dopadl na druhé straně i pokus Suchana.

Druhá půle pokračovala ve stejném duchu, v jakém probíhala ta první. Poklidný fotbal s minimem šancí, kde o trochu aktivnějším dojmem působila Vlašim, která se snažila využívat náběhy krajních hráčů k překonání obranných řad Dukly, avšak dost často scházela kolmým přihrávkám přesnost. Pražané mohli udeřit v 62. minutě, ale Adediranovu hlavičku směřující do branky dokázala obrana Vlašimi vykopnout. Nerozhodný stav tak zlomil až pokutový kop, který v 66. minutě proměnil domácí Matějka střelou do šibenice. V 78. minutě navýšila Dukla své vedení, když po skvělé přihrávce uklidil míč do prázdné branky znovu Matějka.

Dukla potvrdila lepší formu a v domácím prostředí si poradila s Vlašimí. Pokračovat na vítězné vlně bude zajisté chtít také 18. září proti Sigmě Olomouc B. Rytíři vyzvou ve stejný den rezervu pražské Slavie.

Varnsdorf - Sigma Olomouc B 1:0

Branky: 24. Vepřek vl.

Varnsdorf zvítězil v osmém kole Fortuna národní ligy nad B týmem Sigmy Olomouc, který po porážce 0:1 prodloužil čekání na vítězství již na tři duely. Rozhodující zásah ve 24. minutě obstaral Patrik Schön, jehož pokus si do branky srazil 37letý Michal Vepřek, který se přitom pyšní zkušenostmi z 255 prvoligových utkání.

Rezerva Sigmy dělala fanouškům větší radost než A tým Olomouce. Ve druhé nejvyšší soutěži se totiž Hanáci nacházeli na druhém místě se 14 získanými body. V posledních dvou kolech ovšem zaváhali, když nejprve padli s Líšní a poté pouze remizovali s Třincem. Zpátky na vítěznou vlnu se Modrá lavina chtěla dostat ve Varnsdorfu, který z předchozích tří klání získal pouze jeden bod.

Mladíci z Olomouce od začátku zápasu dokazovali, že utkání budou řídit nejspíš právě oni. Varnsdorfští fotbalisté se ale nenechali zastrašit rychlým nástupem Hanáků a postupnými útoky si dokázali vypracovat hned několik rohových kopů. V 15. minutě jich bylo hned pět, ale důkladná obrana hostí dokázala všechny odvrátit. Ve 24. minutě si však nepohlídala rychlý protiútok Severočechů, na jehož konci vypálil ze středu vápna Schön, který pomocí teče od obránce Vepřeka vstřelil první gól zápasu.

Navýšit na 2:0 se v 54. minutě pokoušel Schön, který se opět dokázal ve vápně uvolnit a tentokrát bez teče vystřelil na branku Olomouce. K jeho smůle však trefil pouze pravou tyč brankové konstrukce. Skóre tak zůstalo nezměněno. Ani nově příchozí posily na obou stranách výrazně nezměnily průběh utkání a obrany obou týmů si pohlídaly nebezpečné standardní situace, kterých ke konci zápasu přibylo.

Varnsdorf tak nedovolil Sigmě dostat se zpět na koně a na domácí půdě si ustrážil důležité vítězství. Další utkání odehraje 16. září na půdě Jihlavy, Olomouc o dva dny později přivítá Duklu.