Fandové Slavie s dětmi se bouří: „Nechceme v Edenu hrát pořád v neděli od 19 hodin!" Derby "S" mohlo být v sobotu, ale není

Fandové Slavie s dětmi se bouří: „Nechceme v Edenu hrát pořád v neděli od 19 hodin!" Derby "S" mohlo být v sobotu, ale není
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Fanoušci pražské Slavie se hlavně na sociálních sítích stále více bouří: „Nechceme, aby Slavia hrála v Edenu pořád a stále jen v neděli od 19 hodin. Máme děti, malé fotbalisty, pro něž je ligový zápas nejen zážitkem, ale i vynikající inspirací pro jejich sportovní činnost. Jenže musejí v pondělí ráno do školy, musejí se vyspat. Zkuste si doma tenhle boj vyválčit s manželkou, matkou svého dítěte. Proto chceme, aby Slavia hrála někdy i v odpoledne. A pokud to jde, tak i v sobotu.“

Jestliže bydlíte na druhém kraji Prahy, než jsou Vršovice, máte to do Edenu i hodinu jízdy. Zápas končí kolem 21. hodiny, dřív než po 22. hodině se vaše dítě do postele nedostane, u přespolních diváků je to ještě horší. A to LFA (Ligová fotbalová asociace), která profesionální soutěže v Česku řídí, bojuje za to, aby děti chodily na fotbal s rodiči, pořádá dokonce Dny otců, vyrábí pro dětské sběratele nejrůznější kartičky hráčů atd. 

Jenže pokud děti fandí jednomu z nejpopulárnějších klubů v Česku s největší návštěvností, mají smůlu. Naživo své vzory neuvidí, šly by totiž před novým školním týdnem spát až před půlnocí…

Pětkrát v neděli od 19, jednou ve středu od 20

Že hraje Slavia v neděli, je logické, postoupila stejně jako Slovácko do Evropské konferenční ligy (EKL), která ctí svůj termín ve čtvrtek večer. To malí sparťané to mají na Letné v tomto ohledu lepší, Sparta se z kvalifikace do EKL nedostala, takže nyní hrává ligu sice také večer, od 19 hodin, ale už v sobotu. Takže se  mohou v neděli ráno alespoň vyspat.   

Ovšem Slavia? Zde je přehled sezony 2022/2023: 2. kolo, neděle 7. srpna, 19.00: Slavia-Zlín (4:1), 4. kolo,  neděle 21. srpna, 19.00: Slavia-Pardubice (7:0), vložené 6. kolo, středa 31. srpna (před začátkem nového školního roku), dokonce 20.00: Slavia-Teplice (6:0), 8. kolo,  neděle 11. září, 19.00: Slavia-České Budějovice (6:1), 10. kolo, neděle 2. října, 19.00: Slavia-Liberec, 12. kolo: neděle 16. října: 19.00: Slavia-Mladá Boleslav.

Slovácko hraje sice také čtvrteční Evropskou konferenční ligu, ovšem v neděli nastupuje zpravidla odpoledne: v 16.00. Opravdu se to nedá, už kvůli těm malým fanouškům, někdy se Slavií přehodit? V Uherském Hradišti je to v 21.00 hodin domů přece jen blíž než ve veliké Praze.  

Konkurence populárních seriálů nevadí?

Ano, televizní stanice O2 TV Sport chce vysílat zápasy jednoho z nejpopulárnějších klubů v nejatraktivnějším večerním čase. Ale je ten čas – v konkurenci nedělních, velmi sledovaných detektivních, seriálů na hlavních televizních stanicích – skutečně vždy nejatraktivnější? Třeba při nedávném rychle rozhodnutém utkání Plzeň-Slavia (3:0) jsme mohli na sociálních sítích číst, jak i někteří fotbaloví fandové za takové situace raději rychle přepínali z fotbalu na Hřebejkovu detektivku.

Skutečně to není okrajový zanedbatelný problém. LFA na jednu stranu všemožně láká děti do ochozů, doporučuje klubům bezpečné rodinné či dětské tribuny, ovšem pak malým fanouškům nejúspěšnějšího (i divácky) českého klubu posledních let kvůli pozdním nedělním začátkům prakticky celou podzimní sezonu aktivní účast na stadionu znemožňuje. 

Večerní zápasy – černá můra malého fandy

Autor těchto řádků pamatuje leccos. Třeba časy, kdy ještě na tuzemských stadionech nebylo jediné umělé osvětlení. Národní tým před kvalifikačními duely na britských ostrovech proto trénoval na Viktorce Žižkov, kde měli alespoň pár reflektorů pro večerní trénink. Pak se na přelomu 60. a v 70. let začala umělá osvětlení, hlavně v Praze, postupně budovat - na Spartě, na Bohemce. 

Vždy se mi fotbal pod reflektory líbil, má skvělou atmosféru. Jenže, začala to být pro kluka ze základní školy černá můra. Když se začínalo v 19 hodin, musel jsem mít rodinný doprovod – otce, dědu – samotného mě v jedenácti, dvanácti letech v tomto čase po Praze rodiče ven nepouštěli. A v neděli večer se k tomu přidal povinný spánek před novým školním týdnem, takže nic. Bylo to pro velkého, věkem ovšem malého, fotbalového fandu velké trauma. I proto jsem začal více chodit na basketbal - a také ho pak i aktivně hrát.  Fotbalovou odpolední záchranou pro mě byl starý slávistický Eden, kde dlouho reflektory neměli, ale i to se pak změnilo. 

Dnes fotbal bojuje o každé dítě s novými moderními sporty typu florbalu ad., také proto by měli zodpovědní lidé ve FAČR a LFA  i o takových „prkotinách“, jakou jsou začátky fotbalových zápasů, více přemýšlet – a to z nejrůznějších úhlů pohledu. 

Zimní čas to trochu vylepší

Jedna naděje pro nejbližší týdny tu přece jen byla: před derby Slavia-Sparta, které je v Edenu na programu předposlední říjnový víkend, se nehraje ve čtvrtek EKL. Na pořadu je „pouze" středeční 3. kolo Mol Cupu (s oficiálním termínem ve středu 19. října), takže teoreticky by mohla pražská „S" proti sobě nastoupit už v sobotu 22. října večer. Jenže nenastoupí, právě bylo rozhodnuto, že i zápas Slavia-Sparta se uskuteční v neděli 23. září 2022 od 19 hodin...

A pak se koncem října se změnou letního času v zimní změní i začátky ligových zápasů (až do konce března) z 16.00 na 15.00 a z 19.00 na 18.00 hodin. Ale i tak, mysleme i na malé diváky, kteří se na fotbal v ochozech stadionů těší, jak ostatně víme z vlastní zkušenosti, ze všech nejvíce.

Komety ligy? Obrozený střelec Slavie, brněnský Messi i dánský stoper Sparty