Béčka Slavie i Sparty úspěšně, zvítězili i Příbram, Opava a Dukla

První zápasy 10. kola FNL jasně ovládli domácí. Dukla proti Jihlavě i Příbram proti Olomouci nastříleli pět gólů, oba pak - stejně jako Opava proti Táborsku - udrželi nulu. Chrudim pak v sobotu dominanci domácích prolomila a odvezla tři body z Třince. A následně na ni navázali ve stejném duchu i hosté z Karviné a sparťanského béčka.

FNL - 10. kolo:

Dukla Praha - FK Jihlava 5:0 (2:0)

Branky: 43. Kim, 45. Hrubeš, 53. Havelka, 63. Matějka, 90. Adediran
Dukla: Šťovíček – Ullman, Piroch, Peterka /K/, V. Svoboda – Barac – Buchvaldek (67. Šebrle), Kim (78. Huf), Kozel (46. Havelka), Hrubeš (67. Moulis) – Matějka (78. Adediran).
Jihlava: Jágrik – Vedral, Piško, Gabriel, Peřina – T. Svoboda (78. Ogiomade), Shudeiwa, Lacko /K/, Tureček (60. Vítek) – Fila (60. Tall), Zoubele (60. Araújo-Wilson).

Pražská Dukla prodloužila po výhře 5:0 v duelu 10. kola Fortuna národní ligy nelichotivou jihlavskou sérii na čtyři porážky v řadě. O vítězství domácího týmu rozhodly branky Seung-Bin Kima a Jiřího Hrubeše v závěrečných dvou minutách prvního poločasu. Svěřenci trenéra Petra Rady tak potvrdili dobrou formu a svého soupeře přeskočili v tabulce.

Domácí celek se sice postupem času začal zvedat, stále se však nacházel daleko od ideálních pozic. Svěřenci známého bouřliváka Rady v posledních pěti zápasech hned čtyřikrát bodovali, ve třech případech navíc brali všechny body. Jihlava zažívala opačný trend, z počátečního boje o postupové příčky se postupně propadla až na šesté místo.

Úvodní minuty ale ukazovaly, že se spolu utkávají dva kvalitativně podobné celky. Oba si vytvořily pár příležitostí, na vážnější ohrožení brány si však diváci museli počkat. Ve 22. minutě se sám před brankářem ocitl jihlavský Fares Shudeiwa, gólman mu ale dokázal dostatečně zúžit střelecký úhel, a pokus talentovaného záložníka tak těsně minul vzdálenější tyč. Postupem času začal mít víc ze hry tým z hlavního města, který se však jen těžce dostával přes odolný obranný blok Jihlavy. V závěru prvního poločasu se ale domácí příznivci dočkali hned dvakrát. Nejprve ve 43. minutě umístil přesnou hlavičkou míč do brány Kim a o dvě minuty později překonal hostujícího gólmana přesnou ranou Hrubeš.

Na hororový konec prvního poločasu pro Vysočinu navázal i vstup do poločasu druhého. V 53. minutě totiž Adam Jágrik nezvládl zpracovat míč před pokutovým územím, ten se odrazil ke střídajícímu Filipu Havelkovi, který ranou z velké vzdálenosti přesně trefil prázdnou bránu. Jihlava už se k dalšímu odporu nedokázala vybudit, naopak vedení Dukly ještě zvýšil Lukáš Matějka, jenž se dostal k míči ve vápně a nekompromisně zakončil pod břevno. Poslední hřebíček do rakve v závěru zatloukl osamocený střelec Quadri Adebayo Adediran.

Dukla tak potvrdila zlepšující se formu a nad trápícím se soupeřem zvítězila. Pražané se znovu představí 8. října, kdy zavítají do Chrudimi. Vysočina o den dříve hostí Prostějov.

FK Příbram - Sigma Olomouc "B" 5:0 (1:0)

Branky: 34. Wágner, 50. Surmaj, 58. Surmaj, 60. Wágner, 74. Wágner
Příbram:  Melichar – Stropek (84. J. Jeřábek), Sakala, Fišl – Čejka (72. Osmančík), Petrák, M. Čermák, Dudl (78. Hájek) – Zeronik (78. V. Novotný) – Wágner (C) (85. Anih), Surmaj.
Olomouc "B": Fendrich – Slavíček, Bednár, Vepřek (C), Galus – Slaměna (11. Mikulenka, 63. Fiala), J. Sedlák, Fabiánek (63. Grygar) – Hadaš (63. Grečmal), Zlatohlávek (82. Uriča), J. Matoušek.

Fotbalisté Příbrami navázali v 10. kole Fortuna národní ligy na dobré výkony z předchozích týdnů, když na vlastním hřišti přejeli rezervu olomoucké Sigmy jednoznačně 5:0. Klub majitele Jaroslava Starky po celé utkání dominoval a díky hattricku Tomáše Wágnera i dvěma zásahům Davida Surmaje zaslouženě zvítězil.

Příbram provázela v posledním období skvělá forma, díky které neprohrála napříč všemi soutěžemi devět klání po sobě a v tabulce se vyšplhala na dělené třetí místo. Na druhé straně Sigma po velmi dobrém startu do ročníku začala výkonnostně upadat, což vedlo ke čtyřem ztrátám v řadě. Přes reprezentační pauzu však měli hosté dost času na to, aby se pokusili vyřešit problémy, které je trápily. Případnou výhrou by se navíc v tabulce dostali před svého soka.

První střelu mezi tři tyče si po pěti minutách hry připsal domácí záložník Felix Čejka, ale jeho pokus mířil pouze doprostřed branky, kde stál připravený Vilém Fendrich. Brankář Sigmy si další důležitý zákrok připsal o pár minut později, když jednou rukou pohotově zastavil míč letící z kopačky Daniela Stropka. Domácí fotbalisté byli v úvodní čtvrthodině jednoznačně nebezpečnější, ani rána Marcela Čermáka z hranice pokutového území však v síti neskončila. Následovala poklidnější pasáž hry, kterou ve 34. minutě přerušil úvodním gólem kapitán Středočechů Wágner, jenž se prosadil přízemní střelou ve vápně po nádherné týmové kombinaci.

Parádní rozpoložení potvrdili fotbalisté Příbrami chvíli po návratu na hřiště, když se umístěnou střelou na vzdálenější tyč trefil z hranice šestnáctky Surmaj. Ve formě hrající útočník přidal druhou branku v utkání o dalších osm minut později, když zužitkoval centr Václava Dudla a nikým nebráněný poslal hlavou míč za záda Fendricha. Ještě hůř bylo pro hosty po hodině hry, kdy se po rohovém kopu prosadil podruhé v zápase také Wágner. Ani dva góly však 32letému útočníkovi nestačily a v 74. minutě završil hlavou svůj třetí hattrick v kariéře.

Duel tak bez potíží dotáhla do vítězného konce Příbram, kterou čeká další ligové klání 9. října na půdě Vlašimi. Sigma svede o den později bitvu s rezervou Slavie.

Opava - Táborsko 1:0 (0:0)

Branky: 48. Yunis (pen.)
Opava: Lasák – Helebrand, Bílek, Janoščín (C), Kadlec – Rychlý – Kopečný, Kramář (90+1. Gorčica), Šigut (53. Macháček), Haitl (69. Ščudla) – Yunis.
Táborsko: Zadražil – Plachý, Navrátil (C), Bederka, Tusjak – Varačka (61. Nešpor), Kopřiva (46. Bezpalec), Kone, Ledecký (78. Provazník), Kosek – Babacar.

Opava si v domácím prostředí poradila s Táborskem 1:0 a po neúplném 10. kole se posunula do horních pater Fortuna národní ligy. O vítězství Slezanů rozhodl v úvodu druhého poločasu z penalty Jakub Yunis, jenž se v dresu domácích trefil vůbec poprvé. Táborsko tedy nedokázalo navázat na vítězství proti vedoucí Líšni a na svém kontě má nadále pouhých šest vstřelených branek, což je suverénně nejnižší počet v soutěži.

Táborsko nastupovalo do zápasu po skvělém výkonu na domácí půdě, kde v minulém kole při premiéře nového trenéra Romana Nádvorníka překvapivě zdolalo do té doby neporaženou Líšeň. Tentokrát Jihočeši přijeli na půdu Opavy, která v posledním duelu nestačila na rezervu Sparty, i přesto se však stále nacházela na solidním sedmém místě. Hosté, kteří neměli dobrý úvod sezony, byli až na 12. příčce, případnou výhrou se však mohli v tabulce vyhoupnout mnohem výš.

První půle vyšla trochu lépe Slezanům, po úvodních 45 minutách se mohli pyšnit téměř 60% držením míče, více toho však tradičně hlasitým domácím příznivcům ukázat nedokázali. Na první a takřka jediné vzrušení v úvodním poločase si museli počkat až do 30. minuty, kdy chybu v rozehrávce gólmana Táborska nedokázal potrestat střelou do odkryté brány z velké dálky Denis Kramář. Domácí tak nevyužili herní převahu a do kabin se šlo za bezbrankového stavu.

V samotném úvodu druhého dějství stáhl k zemi na hranici velkého vápna táborský kapitán Jakub Navrátil 19letého Kramáře a rozhodčí bez váhání nařídil pokutový kop. K jeho exekuci se postavil Yunis, který zakončil chladnokrevně do pravého horního rohu brány. Ani úvodní gól ovšem atraktivitě střetnutí příliš nepřidal, a i když se oba celky občas dostávaly ke střelám, jen málokterá ohrozila branku soupeře. Hosté měli největší šanci na vyrovnání v 68. minutě, Luboš Tusjak však ranou z pokutového území bránu minul.

Táborsko tak nenavázalo na vítězství proti Líšni a tentokrát nezískalo ani bod. Následující utkání odehraje 9. října doma proti Třinci, Opava svede o den dříve bitvu s Karvinou.

Třinec - Chrudim 0:2 (0:0)

Branky: 67. Firbacher, 90 (+1). Juliš
Třinec: Hasalík – Jursa, Straňák, Foltyn, Hýbl – Habusta (C), Holík – Omasta (63. Kania), Kateřiňák, Gembický – Juřena.
Chrudim: Floder – Koželuh, Hašek, Skwarczek, Jančura – Řezníček (C) – Vrána, Průcha (77. Harušťák), Kejř (90+3. Látal), Juliš – Firbacher (72. Jedlička)

Slezané po velmi slušném vstupu do sezony nevyhráli už tři kola za sebou, doma však drželi čtyřzápasovou sérii bez porážky. Východočeši se v tabulce nacházeli hned za svým soupeřem a o premiérové vítězství na stadionu Rudolfa Labaje se pokusili i se svými kanonýry Firbacherem a Janem Záviškou, kteří se letos shodně prosadili už čtyřikrát.

Aktivněji otevřeli utkání třinečtí, z čehož vyústila v osmé minutě střela Lukáše Holíka z hranice pokutového území, kterou ale brankář hostů Jiří Floder pohotově pokryl. Slezané nadále hrozili, a to zejména nebezpečnými výpady Tomáše Omasty z pravé strany. Chrudim nechtěla zůstat pozadu a před koncem prvního poločasu převzala iniciativu, nicméně k žádné brankové příležitosti to nevedlo. Ve 44. minutě ještě zahrozil Třinec střelou Václava Juřeny z otočky, která ale minula prostor mezi třemi tyčemi.

Druhý poločas začali lépe domácí, stejně jako první dějství. V 51. minutě se po centru Omasty uvolnil Juřena, jehož hlavička mířila jen těsně nad břevno. Východočeši nadále domácí branku neohrožovali, spíše se bránili náporu Třince, ten ale většinou končil před šestnáctkou. V 67. minutě se z ojedinělé šance prosadili hosté. Odražený míč v pokutovém území ukořistil Firbacher a první střelou Chrudimi překonal brankáře Lukáše Hasalíka. Domácí se snažili nepříznivé skóre zvrátit, to se jim ale nepovedlo. V nastaveném čase přidal po samostatném úniku druhý gól Petr Juliš.

Chrudim v Třinci poprvé uspěla a odvezla si domů plný počet bodů. V dalším kole ji 9. října čeká Dukla Praha, Slezané ve stejný den vyzvou Táborsko.

Líšeň - Karviná 1:2 (0:1)

Branky: 72. Laczko - 44. Budínský, 69. Durosinmi
Líšeň: Vajner – Pašek (C), Černín, Laczkó, Lutonský – Otrísal (77. Weber) – Ulbrich, Matocha, Machalík (84. Bednář), Sokol (59. Reteno Elekana) – Vandas (77. Zikl).
Karviná: Neuman – Mikuš, Soukeník, Šindelář, Žídek (C) (84. Rolinek) – Žák, Budínský – Memić (64. D. Krčík), Málek, Rezek (73. Bartl) – Durosinmi (84. Papadopulos).

Žhaví adepti na postup do nejvyšší soutěže se nacházeli ve velmi odlišném rozpoložení. Líšeň objevila svého přemožitele až v předchozím kole, stále však s náskokem tří bodů vedla druhou nejvyšší soutěž. Karviná se nacházela po řadě proher ve středu tabulky, daleko od pozic zaručujících alespoň baráž. Bodově to ale pro Slezany nebylo tak tragické, museli však začít opět vyhrávat a ideálně hned na hřišti lídra.

Líšeň začala utkání lépe, jelikož se prezentovala několika centry ze strany. Ty ale nebyly úplně nebezpečné, jelikož z nich nehrozilo žádné přímé ohrožení brány. To se mohlo změnit v sedmé minutě, ale střela Pavla Vandase těsně minula pravou tyč. Ve 32. minutě už se domácí téměř radovali. Výbornou střelu pod břevno Marka Matochy z hranice pokutového území zneškodnil parádním reflexem Vladimír Neuman. Před koncem poločasu se Slezané dostali do vedení. Lukáš Budínský umístil projektil na zadní tyč, na který neměl brankář Marvanů Tomáš Vajner nárok.

Domácí se snažili od začátku druhého poločasu zvrátit nepříznivý stav. Dobrou hlavičkou se prezentoval Tomáš Ulbrich, ale Neuman byl připraven. Karviná navýšila v 69. minutě vedení. Po centru se k volnému míči probojoval Durosinmi, jehož střela uklidnila hosty. Zanedlouho se prosadili domácí, když se na centr ze strany nejvýše pověsil Adam Laczkó, jehož hlavička snížila stav utkání. Marvani přebírali iniciativu, z čehož vyústily centry do šestnáctky, žádný z nich ale k vyrovnávací brance nevedl.

Karviná tak zaskočila lídra a z Brna si odvezla tři body. Další zápas ji čeká 8. října proti Opavě, Líšeň se o den později střetne s rezervou Sparty.

Prostějov - Sparta "B" 0:2 (0:1)

Branky: 33. Holoubek, 70. Pudhorocký
Prostějov: Krynskyj – Blahuta (67. Stříž), Gáč, Bialek, Bolf (78. Kulig) – M. Zapletal, Schaffartzik (C), Šumbera, Kušej, Ščedryj (46. Ali-Abubakar) – Koudelka.
Sparta B: Tůma – Suchomel, Kukučka, Večerka, Horák – Vydra, Kaštánek, Holoubek (84. Jonáš), Pudhorocký (C) (90. Gedeon) – O. Novotný (80. Kuchař), Schánělec.

Prostějov se po nevydařeném úvodu pohyboval těsně nad hranou sestupu a pozitiva se na jeho hře hledala jen těžko. Naději na lepší zítřky mu však dával probuzený střelec Jan Koudelka, jenž se v posledních třech ligových utkáních prosadil hned čtyřikrát. Rezerva Sparty měla jen o bod víc, když se před svého soupeře posunula po vítězném zápase s Opavou.

Od prvních minut se hrál velmi soubojový fotbal. Úvodní šanci měl na kopačkách sparťanský Ondřej Novotný, ve 12. minutě ale zamířil těsně mimo bránu. Změny stavu se diváci dočkali ve 32. minutě. Po školácké chybě domácího brankáře se prosadil z velké vzdálenosti Holoubek. O chvíli později hosté z rychlého protiútoku málem navýšili své vedení, nakonec však po pokusu Tomáše Schánělce pouze zazvonila tyč. Těsně před koncem prvního dějství měl Prostějov obří šanci vyrovnat skóre. Skvělým zákrokem proti hlavičce Šimona Šumbery se ovšem předvedl brankář rezervy Sparty Jakub Tůma.

Změna stran přinesla po 11 minutách další šanci na srovnání. A znovu u toho byl Šumbera, který tentokrát nastřelil břevno. Z následné dorážky pak ještě zachránil hosty Ondřej Kukučka vykopnutím míče na brankové čáře. Vzápětí přišla další chyba ukrajinského gólmana domácích. Krynskyj v pokutovém území podrazil Novotného a hlavní rozhodčí byl nucen odpískat penaltu. Té se chopil kapitán Pudhorocký a úspěšně ji proměnil razantní střelou do středu brány. Sparťanský talent si tak připsal již svou pátou ligovou trefu v sezoně. Přes snahu hráčů Prostějova se jim nepodařilo přidat ani kontaktní branku.

Rezerva Sparty tak zvítězila podruhé v řadě. Další zápas ji čeká 9. října v Líšni, Prostějov se o dva dny dříve střetne s Jihlavou.

Slavia B - Vyškov 3:1 (1:1)
Branky:
36. M. Jurásek, 50. Oulehla (vla.), 90+1. Pudil – 33. Alégué Elandi
Slavia B:
Dvořák – Trédl (68. Beran), Kričfaluši, Švec (C), Labík – Tiéhi, Šubert (68. Pudil), Planka, M. Jurásek – Šmiga (89. Zachoval), Singhateh (89. Biegon)
Vyškov:
Kinský – Ilko, Matys, Štěpánek (C), Vintr (46. Williams) – Oulehla (74. Srubek), Cabadaj (74. Jambor), Lahodný (64. Moučka), Alégué Elandi, Kanakimana – Fofana (58. Lacík)

Rezerva Slavie si určitě představovala po devíti kolech lepší příčku v tabulce, než předposlední místo, na kterém se nacházela. I přes nepovedené výkony však nemuseli sešívaní panikařit, od šesté pozice v tabulce je totiž dělilo před tímto kolem pouhých pět bodů. Dvě porážky v řadě chtěli napravit na domácí půdě proti Vyškovu, ten ovšem zažíval odlišnou formu, když se nacházel se 17 body na barážových pozicích. Zároveň pak táhl sérii čtyř zápasů bez prohry, kterou chtěl prodloužit i proti trápící se Slavii.

V sestavě domácích se objevila i jinak stálice slávistického A-týmu Christ Tiéhi, který od začátku dirigoval hru ze středu pole. První šance utkání přišla v 17. minutě, kdy si míč ve vápně přebral Daniel Šmiga a prověřil gólmana Vyškova. Další obrovskou příležitost měl nejlepší střelec slávistických mladíků o chvíli později, i tentokrát mu ale dokázal Antonín Kinský vykrýt střelecký úhel. Ve 29. minutě se na druhé straně musel předvést také 18letý Adam Dvořák, který dobrým zákrokem zažehnal nebezpečný protiútok hostů. Na krásný obstřel Alexise Aléguéa už byl ale brankář sešívaných krátký, a Vyškov tak šel do vedení. Pražané ovšem bleskově vyrovnali, pěknou akci gólově zakončil Jurásek.

Obrat pak domácí dokonali těsně po změně stran, kdy prudký přízemní centr Juráska nasměroval do vlastní sítě Oulehla. Vyškované se hnali za vyrovnáním, zvláště aktivní byl 22letý Bienvenue Kanakimana, který si chtěl připsat třetí ligovou trefu v řadě, proti byl ale Dvořák. Naopak o svou první branku ve slávistickém dresu se na druhé straně pokoušel další africký mladík Ebrima Singhateh, také on však ztroskotal na gólmanovi soupeře. Pražané ale nakonec v závěru pojistku přidali, když se prosadil střídající Adam Pudil.

Vyškov tak zaváhal a z Prahy si neodvezl ani bod. V příštím kole, které se odehraje 8. října, se utká s Varnsdorfem. Sešívaní o dva dny později změří síly s rezervou Sigmy Olomouc.

Varnsdorf - Vlašim 3:1
Branky:  37. Tanko, 52. Tanko, 77. Kouřil (pen.) – 11. Smejkal
Karty:   41. Ondráček, 54. Ludvíček, 78. Vachoušek, 89. Zbrožek – 41. Lehoczki, 53. Smejkal   Červená: 19. Heppner
FK Varnsdorf: Vaňák – Richter, Kouřil, Kubista, Radosta – Bláha (C), Samko (67. Michal), Ludvíček, Ondráček (83. Zbrožek), Schön (83. Pajkrt) – Tanko (73. Vachoušek).
FC Sellier & Bellot Vlašim: Vágner – Lehoczki, Halinský, Kulhánek, Heppner – Rigo, Suchan (C), Zinhasović (82. Langhamer), Smejkal (67. Solomon), Horský (67. Toula) – A. Svoboda (78. Ugwu)

Fotbalisté Vlašimi se po hrůzostrašném vstupu do nového ročníku druhé nejvyšší české soutěže začali pomalu zvedat, dvě vítězství z posledních tří zápasů jim ovšem zatím nepomohly k tomu, aby se dostali z poslední příčky. Na minulou výhru chtěli Rytíři navázat ve Varnsdorfu, úkol to však nebyl vůbec jednoduchý, domácí fotbalisté se totiž s 16 body vyhřívali v horních patrech tabulky a již čtyřikrát v řadě nenašli přemožitele.

Do utkání však vstoupila lépe Vlašim, která si v úvodní čtvrthodině zajistila brzké vedení. Na konci rychlé protiakce zakončoval z bezprostřední blízkosti Smejkal. Vítr z plachet vzal hostům ve 20. minutě Heppner, jenž před vápnem zatáhl za záchrannou brzdu a faulem si vysloužil červenou kartu. Početní převahu stihl Varnsdorf využít ještě před poločasovým hvizdem. Ve 37. minutě totiž prolétl obranou soupeře Tanko a v pádu překonal gólmana přízemním pokusem.

Nigerijský útočník si přenesl střeleckou pohodu i do druhého poločasu, když se hned po sedmi minutách prosadil svou druhou trefou v utkání. Na jeho přesnou hlavičku po rohovém kopu neměl Matyáš Vágner šanci dosáhnout. Po hodině hry zachránila modrobílé od třetího obdrženého gólu branková konstrukce, kterou po průniku do vápna rozezvučel přízemní ranou Adam Ondráček. Definitivní tečku za vítězstvím domácích udělal v 77. minutě Martin Kouřil, jenž proměnil pokutový kop.

Vlašim tak nepotvrdila vzrůstající formu a z Varnsdorfu si neodvezla ani bod. Další utkání odehraje 9. října doma proti Příbrami, Severočeši svedou o den dříve bitvu s Vyškovem.

Zdroj: Livesport.cz