Straka o Plzni s Bayernem: Hrát odvážněji, Bassey s Jirkou na plac! I tak to ale bude o tom, jak k tomu hosté přistoupí

Straka o Plzni s Bayernem: Hrát odvážněji, Bassey s Jirkou na plac! I tak to ale bude o tom, jak k tomu hosté přistoupí
ROZHOVOR

Plzeň vs. mnichovský Bayern, díl druhý. Tentokrát napsaný ve Štruncových sadech. Existuje reálná naděje, že to dnes večer dopadne jiným výsledkem (5:0) než před týdnem v Německu? A kudy na to jít? I o tom promluvil uznávaný trenér František Straka v rozhovoru pro eFotbal.cz.

“Na tom prvním zápase jsem byl přímo osobně. Zkrátka se potvrdilo, že Bayern a Plzeň, to je holt úplně jiná fotbalová kvalita. Jsou to dva rozdílné světy. Taktická a herní vyspělost byly jednoznačně na straně domácích. V tomhle se jim Plzeň rovnat prostě nemůže. Vždyť Bayern je jeden z nejlepších týmů na světě, na hřišti byl zkrátka pánem. Už jen to, že si Plzeň může proti takovému mančaftu vůbec zahrát, je pro ni obrovská zkušenost a škola,“ prohlásil Straka.

Nakonec Viktoria padla v Mnichově vysoko 0:5. Kdyby ale Mané a spol. včas nesundali nohu z plynu, bylo by to ještě daleko horší. “Když to po 20 minutách bylo 3:0, měl jsem obavu, že to může skončit nějakým velkým debaklem. Naštěstí pak ale Bayern polevil, jinak by to mohlo být dost zlé. Kluci z Plzně se samozřejmě snažili, ale jak říkám, kvalita obou celků je zkrátka někde jinde,“ konstatoval Straka.

Dnes večer se hraje každopádně odveta. V roli domácího týmu bude Plzeň a všichni si přejí, aby to byl už úplně jiný zápas. Zvlášť když po třech zápasech ve skupině smrti má Viktoria nula bodů a hrozivé skóre 1:12. Je však vážně reálné, aby to konečně vypadalo jinak?

“Už před zápasem na Bayernu jsem říkal, že je třeba, aby Plzeň hrála odvážněji. Že když bude hrát stejně jako na Barceloně či proti Interu Milán, když jen zaleze a bude se bránit, tak to bude pouze o tom, kolik gólů dostane. Na druhou stranu, zrovna proti Bayernu to asi ani jinak nejde. Myslím, že Plzeň bude znovu vycházet hlavně ze zajištěné obrany a čekat na rychlé brejky. Uvidíme,“ řekl Franz.

Zároveň navrhl cestu, kudy by se český mistr v odvetě mohl vydat. “Je třeba otázkou, zda znovu vsadit na dlouhé míče na Tomáše Chorého. Plzeň to má sice zažité, ale tahle taktika je celkem dobře čitelná a opravdu kvalitní týmy si s ní umí v pohodě poradit. Už první zápas ale ukázal, že i na Bayern by mohla platit rychlost. To znamená třeba hráči jako Erik Jirka nebo Fortune Bassey. Kdyby na hrotu nastoupil on, Plzeň by tím podle mě neprodělala. Zvlášť když defenziva Bayernu mi nepřišla nijak zvlášť pevná. Ale tohle musí rozhodnout sám trenér Michal Bílek,“ zdůraznil bývalý kouč Sparty, Slavie i národního týmu.

Tak jako tak ovšem věří, že dnes to může pro Plzeň skončit mnohem lépe. “Určitě ano. Je to nový zápas, stát se může cokoliv. Hlavně to však bude o tom, jak k tomu hráči Bayernu přistoupí. Třeba Viktorku podcení a nenastoupí v plné palbě. Sám trenér Julian Nagelsmann ostatně naznačil, že by už mohl začít dávat větší šanci hlavně hráčům širšího kádru, jako je třeba sedmnáctiletý Mathys Tel. I proto věřím, že tentokrát by Viktoria mohla sehrát mnohem vyrovnanější partii,“ uzavřel Straka. 

Vedení Baníku si příchod Vrby mělo lépe vyhodnotit. Ztráta drajvu a chuti je na něm patrná už dva tři roky, říká Pulpit