Slavia ztratila klíč od postupu: Vše záleží na Kluži. Slovácko má nyní naopak situaci ve svých rukou

Slavia ztratila klíč od postupu: Vše záleží na Kluži. Slovácko má nyní naopak situaci ve svých rukou
KOMENTÁŘ

I kdyby nyní při 5. a 6. kole základní skupiny G Evropské konferenční ligy (EKL) fotbalisty pražské Slavie polili živou vodou a ona vyhrála 27. října na půdě kosovského Ballkani a pak 3. listopadu v Edenu nad tureckým Sivassporem, nemusí jí celkových deset bodů po posledních dvou porážkách s Kluží (0:1 v Edenu a na 0:2 v Rumunsku) stačit na postup ani z 2. místa. Naopak Slovácko po své senzační výhře v Nice 2:1 má ve skupině D situaci ve svých rukou, pokud 27. října doma porazí bundesligový Kolín nad Rýnem a pak 3. listopadu zvítězí na horké půdě Partizanu Bělehrad, čeká ji jarní play off EKL.

Připomeňme si zásadní údaje. Vítězové skupin postupují přímo do březnového osmifinále. Druzí ze skupin postupují do únorového úvodního play off proti třetím týmům ze základních skupin Evropské ligy. O pořadí ve skupině v případě rovnosti bodů rozhoduje bilance ze vzájemných zápasů, až pak celkové skóre. 

Ballkani-Sivasspor 1:2? Nejhorší možný výsledek

Ve skupině G skončil večerní zápas Ballkani-Sivasspor (1:2) hodinu před čtvrteční půlnocí nakonec pro Slavii tím nejhorším možným výsledkem. Když to bylo osm minut před koncem 1:1, bylo to pro ni dobré. Ostatně i výhra kosovského Ballkani, které vedlo na tureckým klubem ještě v 72. minutě 1:0, by byla pro červenobílé lepší. 

Teď, i když Slavia dvakrát vyhraje, stačí, aby Sivasspor doma zvítězil nad Kluží a pak Kluž doma porazila Ballkani a slávisté jsou z kola venku až třetí. Protože tři týmy získají deset bodů, ale Sivasspor bude mít ve vzájemné bilanci sedm bodů, Kluž šest a Slavia jen čtyři. 

Naopak Slavii může stačit i remíza na hřišti Ballkani a domácí výhra nad Sivassporem, když Sivasspor s Kluží doma jen remizuje (a Kluž pak doma neprohraje s Ballkani). Sivasspor i Slavia by měly osm bodů, ale Slavia lepší vzájemné zápasy. 

Ani prohra v Kosovu nemusí znamenat konec

Dokonce ani prohra v Kosově s Ballkani ještě Slavii nemusí zhatit postupové plány. Když pak červenobílí vyhrají doma nad Sivassporem a Kluž zvítězí na hřišti Sivassporu a doma nad Ballkani, postoupí z druhého místa Pražané.

První Kluž bude mít třináct bodů, Slavia, Ballkani i Kluž budou mít shodně po sedmi bodech, ovšem ze vzájemných duelů bude mít Slavia sedm, Ballkani šest a Sivasspor jen čtyři 4 body.

SKUPINA G

Pořadí po 4. kole: 1. CFR Kluž (4:2) 7, 2. Sivasspor (7:6) 7, 3. FC Ballkani (8:9) 4, 4. Slavia Praha  (4:6) 4.

Odehráno: Sivasspor-Slavia 1:1, Ballkani-Kluž 1:1, Slavia-Ballkani 3:2, Kluž-Sivasspor 0:1, Slavia-Kluž 0:1, Sivasspor-Ballkani 3:4, Kluž-Slavia 2:0, Ballkani-Sivasspor 1:2.

Hraje se: 27. 10. (21.00): Ballkani-Slavia, Sivasspor-Kluž, 3. 11. (18.45): Slavia-Sivasspor, Kluž-Ballkani.

Poznámka: Vítězové skupin postupují přímo do březnového osmifinále. Druzí ze skupin postupují do únorového úvodního play off proti třetím týmům ze základních skupin Evropské ligy. O pořadí ve skupině v případě rovnosti bodů rozhoduje bilance ze vzájemných zápasů, až pak celkové skóre.

Výhra Sivassporu nad Kluží je pro Slavii komplikací

Zajímavá situace může nastat, když zápasy 5. kola Sivasspor-Kluž a Ballkani-Slavia skončí remízou a v 6. kole Slavia doma vyhraje nad Sivassporem, a Ballkani zvítězí v Kluži. 

Pak budou mít všechny čtyři celky po osmi bodech a bude rozhodovat celkové skóre. Nyní je 1. Kluž +2, 2. Sivasspor + 1, 3. Ballkani -1, 4. Slavia -2. Proto by pro slávisty bylo samozřejmě nejlepší vyhrát v Edenu nad Sivassporem co nejvyšším rozdílem, alespoň o tři góly.

Obecně však ze hlediska Slavie platí rýmovačka: „Vše záleží na Kluži“. V 5. kole 27. října je pro Pražany stejně důležitý (ne-li důležitější) zápas Sivasspor-Kluž jako jejich duel na půdě Ballkani. Protože když Sivaspor doma nad Kluží zvítězí, postupové naděje Slavie před posledním listopadovým dějstvím hodně poklesnou. 

Pak by museli slávisté při svých výhrách v Kosovu a nad Sivassporem spoléhat na to, že Kluž v Rumunsku nevyhraje nad Ballkani a bude mít nejvýše osm bodů. 

Když Slavia v Kosovu remizuje (a porazí potom doma Sivasspor), Sivasspor zvítězí nad Kluží a Ballkani na závěr vyhraje v Kluži, bude mít první Sivasspor deset bodů, Kluž zůstane na současných sedmi a Slavia bude mít s Ballkani po osmi bodech – druzí tak budou červenobílí díky lepší vzájemné bilanci s Ballkani (výhra a remíza).  

Slovácku mohou stačit i čtyři body

To Slovácko je na tom se svými čtyřmi body ve skupině D, kde je po výhře nad Kolínem nad Rýnem (2:0) s osmi body odskočený jen Partizan Bělehrad (zatímco Nice jich má jen pět a Kolín nad Rýnem také čtyři), lépe než čtyřbodová Slavie ve skupině G. 

Když 27. října v Uherském Hradišti zdolají Svědíkovi svěřenci Kolín nad Rýnem a pak získají tři body i v Bělehradě, nemohou jejich postup ostatní výsledky ohrozit.

Za určité konstelace lze postoupit i se čtyřmi body z 5. a 6. kola a celkovým ziskem osmi bodů. Třeba za výhru nad Kolínem Rýnem a závěrečnou remízu v Bělehradě. To když Nice nevyhraje doma s Partizanem a potom nezvítězí ani v Kolíně nad Rýnem. Pak bude mít maximálně sedm bodů, 1. FC Köln pak může získat (při prohře v Uherském Hradišti a domácí výhře nad Nice) rovněž nejvýše jen sedm bodů.

SKUPINA D

Pořadí po 4. kole: 1. Partizan Bělehrad (7:4) 8, 2. OGC Nice (4:4) 5, 3. 1. FC Kolín nad Rýnem (5:6) 4, 4. FC Slovácko (7:9) 4.

Odehráno: Slovácko-Partizan 3:3, Nice-Kolín n. R. 1:1, Kolín n. R.-Slovácko 4:2, Partizan-Nice 1:1, Slovácko-Nice 0:1, Kolín n. R.-Partizan 0:1, Nice-Slovácko 1:2, Partizan-Kolín n. R. 2:0.

Hraje se: 27. 10. (18.45): Slovácko-Kolín n.R., Nice-Partizan, 3.11. (21.00): Partizan-Slovácko, Kolín n. R.-Nice.