V týmu Baníku jsem viděl větší život než dřív. Slovácko však hrát 2 soutěže naráz nezvládá, poznamenal Komňacký

V týmu Baníku jsem viděl větší život než dřív. Slovácko však hrát 2 soutěže naráz nezvládá, poznamenal Komňacký
ROZHOVOR

Před 18 lety dovedl respektovaný trenér František Komňacký Ostravu až k titulu pro mistra ligy, svým velkolepým tažením tehdy Baník pobláznil republiku. Tahle doba už je ale pryč. Nyní patří Slezanům devátá příčka tabulky, pod novým koučem Pavlem Hapalem ovšem dokázali dobře odstartovat. V neděli porazili doma Slovácko 3:1. Jak si tuhle výhru užil právě Komňacký a v čem viděl největší pokrok od krátké éry Pavla Vrby? 

Co jste říkal na vydařenou Hapalovu premiéru na lavičce Baníku?
Jelikož se pořád cítím jako baníkovec, hodně jsem si přál, ať tým zvítězí. Bez ohledu na to, který kouč ho vede. Jsem rád, že to vyšlo, na druhou stranu je třeba podotknout, že Slovácko hrát dvě soutěže naráz zkrátka nezvládá. Myslím, že i na Baníku se tohle projevilo. Hosté šli brzy do desíti, a byť i v oslabení se snažili být vyrovnaným soupeřem, na body to opět nestačilo. Pro Ostravu je tohle vítězství nesmírně důležité. Ať už z hlediska atmosféry, která pod Pavlem Vrbou dobrá příliš nebyla, nebo toho, aby nový trenér dobře odstartoval.

Nezdál se vám být Baník živější než pod Vrbou?
Právě tenhle efekt ale změna na trenérské pozici přináší vždycky. Nebo by ho alespoň přinášet měla. Znát to bylo i v zápase se Slováckem. Před novým koučem se hráči chtěli předvést v co nejlepším světle, dokázat, že na to mají. Že mohou chodit do zápasů s mnohem větším odhodláním, než se to dařilo pod Pavlem Vrbou. Myslím, že v tomhle směru k nim důrazně promluvilo i vedení klubu. Nejspíš jim řeklo, že takhle to dál nepůjde. I proto byl na týmu vidět větší elán než dřív. Očekávám, že i v dalších zápasech bude Baník semknutější. Kvalitu hry žádný trenér za pár dní zvýšit příliš nemůže, to ani nejde, zato by měl mančaft vyhecovat. A to se teď povedlo.

Pavel Hapal lehce změnil systém hry, zahustil střed hřiště. Vyřešil tím podle vás problém, který Baník trápil ze všeho nejvíc?
Uvidíme. Zahustit střed pole samo o sobě není žádné řešení, pokud vám to náhle začne létat zase na křídlech. Rozestavení musí být vyvážené, odpovídat tomu, jakou máte typologii jednotlivých hráčů. Spíš než o tom, jaké schéma hrajete, je to o přístupu kluků na hřišti. O tom, s jakými úkoly jdou do zápasu a jak je pak dokáží plnit.

Kam by podle vás měl Baník kvalitou kádru v tabulce vlastně patřit?

Já bych ho viděl někde na rozhraní první a druhé skupiny. To vedoucí trio je zbytku ligy odskočené, mezi něj se Baník nedostane. Jeho cílem by mělo být čtvrté místo, minimálně o něj zkusit zabojovat. Vzhledem k tomu, jak je letos soutěž vyrovnaná, je to pořád dost reálný cíl.

A když se ještě vrátím k Pavlu Vrbovi, v čem podle vás udělal tu největší chybu?
Nemluvil bych o chybách. Že by mužstvo bylo špatně připravené, si rozhodně nemyslím. Zvlášť když ho vedl tak velký trenér, jako je Pavel. Zároveň musím ale přiznat, že pod Hapalem mi přišlo mužstvo víc nastartované, viděl jsem v něm větší život než dřív. Je otázkou, proč z něj tohle nedokázal vymáčknout i Vrba. Možná nebyl zapálený tak, aby svůj oheň přenesl i na hráče. Zda to tak bylo, ví asi jen on sám, teď to ale bylo každopádně jiné.