Stane se Plzeň nejhorším týmem Ligy mistrů všech dob? Boj s Rangers. Nový model čeká nejen LM, ale i EL a KL!

Stane se Plzeň nejhorším týmem Ligy mistrů všech dob? Boj s  Rangers. Nový model čeká nejen LM, ale i EL a KL!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Díky dalšímu výbornému výkonu brankáře Jindřicha Staňka, který v předposledním kole základních skupin Ligy mistrů v Miláně proti Interu (0:4) chytil nejméně tři další góly, není stále ještě Viktoria Plzeň nejhorším týmem Champions League. Ve skupině C má při nulovém zisku zatím skóre 3:20, tedy minus 17, zatímco FC Rangers ve skupině A 1:19, tedy mínus 18. I když si Skotové proti Západočechům o gól polepšili, protože ve středu prohráli v Neapoli „jen“ 0:3. 

Ovšem pozor, bude to ještě tuhý boj! V úterý 1. listopadu čeká v Plzni FC Barcelona, zatímco Rangers hostí Ajax Amsterdam a na rozdíl od viktoriánů stále živí teoretickou možnost na postup do Evropské ligy z třetí příčky. Když tedy vyhrají o pět branek... Oba týmy mají však spíš „šanci“ stát se nejhorším týmem v dějinách Ligy mistrů hrané současným systémem. Tím je zatím, jak dokládá přiložená tabulka,  Dinamo Záhřeb ze sezony 2011/2012 – nula bodů, skóre 3:22, tedy mínus devatenáct. 

Tohle není výsměch či ironie, to je jen tvrdá realita, neboli přesně nastavené zrcadlo českému ligovému fotbalu, na nějž v mezinárodní konkurenci žádný „náčelník“ ani „chřestýš“ nemá vliv.

Úsměvné jsou ale spíše mediální titulky před a po zápasech Viktorie Plzeň během všech pěti kol Ligy mistrů. Jak by napsal Ludvík z prvního románu Milana Kundery jménem „Žert“: „Milá Markéto. Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij!“

  • Dinamo Záhřeb v sezoně 2011/2012 - 0 bodů, skóre 3:22.
  • Spartak Moskva v sezoně 2002/2003 - 0 bodů, skóre 1:18.
  • Levski Sofia v sezoně 2006/2007 - 0 bodů, skóre 1:17.
  • MŠK Žilina v sezoně 2010/2011 - 0 bodů, skóre 3:19.
  • Maccabi Tel Aviv v sezoně 2015/2016 - 0 bodů, skóre 1:16.

Takže postupně:

1. kolo: středa 7. září 2022: FC Barcelona-Viktoria Plzeň 5:1

Titulky před utkáním

Plzeň se po letech vrací do Barcelony, hráči se těší a sní o bodech
Plzeň po 11 letech na Camp Nou. Ve Španělsku varují Barcelonu před „komárem“ i bilancí

Titulky po utkání

Na úvod debakl, naději uhasil Lewa. 

Lewandowski neměl s Plzní slitování 

Plzeň dostala v Barceloně pět gólů. Lewandowski nasázel hattrick

2. kolo: úterý 13. září 2022: Viktoria Plzeň-Inter Milán 0:2

Titulky před utkáním

Do Plzně dorazí slavný Inter, obr v lehkých nesnázích. Je šance překvapit?

Po debaklu v Barceloně chce s Interem bodovat

Plzeň by proti Interu ráda potvrdila výtečnou domácí formu 

Titulky po utkání

Neškodná Plzeň a příliš velký rozdíl v kvalitě, píší Italové po vítězství Interu

Italský tisk cupuje Plzeň: Čeští šampióni? Povinná výhra nad neškodným soupeřem! 

3. kolo: úterý 4. října 2022: Bayern Mnichov-Viktoria Plzeň 5:0

Titulky před utkáním

Zkouší Plzeň přechytračit Bayern?

Bayern Mnichov před duelem s českým šampionem řeší také mimofotbalové problémy – mužstvo trápí covidová nákaza

Kouč Bayernu varuje před Plzní 

Podaří se jim zaskočit favorita?

Titulky po utkání

Plzeň? Jen dodavatel bodů! Německý tisk pálí do českého mistra a velebí Bayern 

Plzeň veze z Mnichova debakl 

4. kolo: středa 12. října 2022: Viktoria Plzeň-Bayern Mnichov 2:4 (první poločas 0:4)

Titulky před utkáním

Plzeň chce proti Bayernu odčinit debakl

„Jsme doma, takže chceme hrát odvážně,“ říká trenér Bílek

Titulky po utkání

Plzeňský poločas hrůzy

Německý tisk o LM: Plzeň jako sparringpartner, který Bayernu zlepšil náladu Opět groteskní Plzeň si proti Bayernu počínala katastrofálně 

5. kolo: středa 26. října 2022: Inter Milán-Viktoria Plzeň 4:0

Titulky před utkáním

„Naději na postup do jara ještě máme,“ věří Vlkanova
 Ještě můžeme jít do Evropské ligy

Titulky po utkání

Plzeň Barcelonu nezachrání. Na San Siru prohrála 0:4, pohromě zabránil výtečný Staněk

Další debakl. Plzeň prohrála pátý zápas v Lize mistrů

Po pěti porážkách tak český mistr atakuje „rekord“ Dinama Záhřeb z podzimu 2011 - nula bodů a skóre 3:22.  A co na to trenér Michal Bílek?

„Naše skóre vypadá hrozivě, ale není žádná hanba, že hrajeme Ligu mistrů. Dostali jsme se sem přes tři těžká předkola díky našemu úsilí. Jsme opravdu rádi, že si ji můžeme zahrát, i za cenu toho, že dostáváme příděly.“

Plzeňská šance? Demotivovaná Barcelona

Budiž. Plzeňskou nadějí v posledním domácím duelu s Barcelonou v úterý je, že katalánský klub, poté, co Viktoria prohrála v Miláně s Interem 0:4, ztratil šance na postup do osmifinále, odevzdal na Camp Nou i svůj večerní duel s Bayernem (0:3) a do Česka pojede s nulovou motivací. Se čtyřmi body má třetí místo a jarní play off v Evropské lize jisté. 

Takže může do západočeské metropole přijet s náhradníky. A Plzeňští by tak mohli odvrátit nejen hrozbu „titulu“ nejhoršího týmu Ligy mistrů všech dob, ale získat i nějaký cenný bodík a nemalé peníze – za výhru jsou 2,8 milionu eur, za remízu 930 tisíc eur.  

Jenže, jak už bylo mnohokrát řečeno, právě tyhle jasné duely se slabými outsidery velkokluby nebaví a nutí je stále dokola uvažovat o novém modelu Superligy.  

Česká naděje? Nový model evropských pohárů

UEFA tomu čelí zásadní reformou svých soutěží už od sezony 2024/2025. Zatím se o ní psalo jen v souvislosti s Ligou mistrů, jaksi se však opomíjí, že tenhle nový „švýcarský“ model se 36 týmy (místo dosavadních 32) bude podobně uplatněn i v Evropské lize a Evropské konferenční lize, což samozřejmě velice zajímá i české špičkové celky.  

Největší změnou reformovaných soutěží, kde by si měly finančně přijít na své jak velkoluby, tak i menší kluby, je tedy rozšíření počtu týmů z 32 na 36. Účastníci v základní fázi původně měli sehrát deset zápasů, což ale později UEFA změnila na osm duelů v rozmezí deseti hracích týdnů (čtyři doma, čtyři venku s osm různými soupeři). Hrát už se nebude ve skupinách, ale v ligovém formátu. 

A nikoli jen v týdnu, ale i o některých víkendech, kdy budou stát domácí soutěže. Což je další výhoda českých týmů typu Plzně, Slavie, Sparty či Slovácka, které po náročném evropském duelu čekal o víkendu v domácí lize nabuzený a odpočatý soupeř.

Od ročníku 2024/2025 dostanou dvě ze čtyř dodatečných míst v Lize mistrů ty asociace, jejichž kluby v předchozím pohárovém ročníku dosáhly nejlepších výsledků. Pokud by toto pravidlo platilo už v této sezoně, získaly by pozice navíc Anglie a Nizozemsko. Z Premier League by se tak do Ligy mistrů dostalo pět místo současných čtyř mužstev a z Eredivisie by se přímo kvalifikovaly dva celky místo jednoho. Původně mělo rozhodovat historické pořadí pětiletých klubových koeficientů UEFA, což ale vyvolalo kritiku kvůli zvýhodňování tradičních velkoklubů. Ty by měly určitou pojistku účasti v Champions League, i kdyby se jim daná sezona nepovedla.

„UEFA tak jasně ukázala, že je plně zavázána respektovat základní hodnoty sportu a bránit klíčové principy otevřených soutěží,“ řekl slovinský předseda UEFA Aleksander Čeferin. „Kvalifikace tak zůstane založena čistě na sportovních výkonech a snít o účasti mohou všechny kluby,“ uvedl Čeferin.

Další dodatečné místo dostane soutěž figurující na pátém místě žebříčku UEFA (nyní francouzská liga) a rozroste se také mistrovská část Ligy mistrů, čímž se zvyšuje šance i pro vítěze české ligy.

Superliga opět hrozí. Restartem a rovněž novým modelem

A hlavně by tuzemský šampion v novém modelu Ligy mistrů nemusel vyfasovat pouze a jen velkokluby typu Bayernu, Barcelony a Interu Milán, ale i přijatelnější soupeře, s nimiž může sehrát vyrovnanější partie. 

To vše ale jen za předpokladu, že nevznikne obávaná Superliga. Její projekt má po loňském neúspěšném pokusu za úkol oživit a zcela změnit Bernd Reichart. Bývalý šéf německé televize RTL byl totiž v minulém týdnu jmenován výkonným ředitelem madridské společnosti A22 Sports Management, která se nadále snaží vytvořit samostatnou elitní soutěž.

Pokud se to povede a pokud dojde v evropském klubovém fotbale k rozdělení a odloučení  od UEFA, cesta zpět povede jen velmi těžko. 

Což už léta dokazuje oddělená a na FIBA nezávislá, ovšem divácky úspěšná a sledovaná, Euroliga v basketbalu. Tu nyní hraje osmnáct nejlepších týmů starého kontinentu a  české týmy nemají pochopitelně – vzhledem ke své sportovní a ekonomické výkonnosti -  nárok se jí v dané době zúčastnit.