Ať je Sparta ráda, že ji vlastní zrovna Křetínský, říká trenér Rada. V čem se liší od Priskeho?

Ať je Sparta ráda, že ji vlastní zrovna Křetínský, říká trenér Rada. V čem se liší od Priskeho?
ROZHOVOR

Hodně perný týden mají za sebou fotbalisté Sparty. Po ostudném výkonu v derby byli pranýřováni ze všech stran, viníci se hledali všude možně. Odčinit výbuch mohli v neděli doma proti Slovácku, tento zápas byl však odložený. Co na kritiku Letenských a jejich trenéra Briana Priskeho říká bývalý kouč týmu Petr Rada, který v současnosti vede Duklu Praha? 

„Klukům ze Sparty jsem to, co se dělo tento týden, opravdu nezáviděl. Snesla se na ně obří vlna kritiky, bohužel ale zasloužená. Odvést takový výkon zrovna v derby si zkrátka neměli dovolit. Mně se ale o tom špatně mluví, neboť my v Karviné padli v minulém kole 0:5. To je ovšem něco trochu jiného. Derby je derby, utrpět v něm debakl je strašné zejména pro fanoušky. Těch mi bylo hodně líto,“ přiznal upřímně Rada v rozhovoru pro eFotbal.

Faktem je, že Sparta přešlapuje na místě. Nebo možná ne, v konkurenci Plzně a Slavie ale stále hodně zaostává. Otázkou je, zda za to může trenér a hráči, nebo spíše klubové vedení.

Na Letné jsem působil a můžu vám říct jedno. Ať je Sparta ráda, že ji vlastní zrovna pan Křetínský. Musí to pro něj být dost těžké, když se pořád nedaří. Servis, co tam je, ale nemá žádný jiný klub v republice. Hráči mají k dispozici všechno, co potřebují. Vzkázal bych jim proto to samé, co jsem řekl těm svým. Ať si uvědomí, jaký dres nosí, za koho bojují,“ vzkázal Rada.

„Víte, celkově mi přijde, že se z českého fotbalu vytrácí klubismus, možná je to tak i všude jinde. Dřív jste v jednom mužstvu strávil klidně většinu své kariéry. Dneska vám někde slíbí o deset tisíc víc a jdete hned pryč. Chápu, že je jiná doba, že hráči chtějí vydělávat velké peníze. Zaslouží si je, já jim to jen přeju. Ať ale makají. A to platí pro každého z nich,“ zdůraznil legendární trenér a vyjádřil se i na adresu současného kouče Sparty Briana Priskeho.

„Vůbec neříkám, že by Spartu vést neměl, nic takového. Sparta si ho vybrala a já mu přeji, ať tým zvedne. Jen si tedy nejsem vůbec jistý, že mu všichni hráči rozumí, že každý z nich umí dobře anglicky. Možná ano, ale já si to nemyslím. A byť se to zdá jako maličkost, i v tom může být problém,“ konstatoval Rada a zastavil se u toho, jak Priske vystupuje v rozhovorech s novináři.

„On prostě umí skvěle mluvit, alespoň navenek zůstává vždy nad věcí. Já jsem tohle nedokázal. U mě je to tak, že co na srdci, to na jazyku. Až si říkám, kde bych dneska mohl být, kdybych mluvil stejně jako on,“ rozesmál se. „Na druhou stranu ale tvrdím, že i v Česku je spousta dobrých trenérů. Jen je otázkou, zda by i oni dostali na Letné až takový prostor,“ dodal jedním dechem.

A má podle něj Sparta na to, aby ještě dokázala zaútočit na titul? „Už jen kvůli skvělým fanoušků bych jí to moc přál. Ale bude to mít hrozně těžké. V tuhle chvíli ztrácí na Plzeň devět bodů, navíc Viktorka má domácí zápas s Brnem k dobru a v lize vůbec neztrácí. Já bych chtěl, aby se Sparta ještě nakopla, aby ligu udělala dramatičtější. Celý český fotbal ji potřebuje mít zas silnou. Prospělo by to všem,“ uzavřel bývalý trenér české reprezentace.