Cavani, Di María či Falcao? Pamatuju si hlavně chyby, to jsem prostě já, vzpomíná bývalý stoper Pokorný

Cavani, Di María či Falcao? Pamatuju si hlavně chyby, to jsem prostě já, vzpomíná bývalý stoper Pokorný
ROZHOVOR

Ještě před pěti lety bránil ve francouzské lize Cavaniho, Di Maríu nebo Falcaa. “Na každého z nich mám jednu velkou vzpomínku. Vždy jde o nějakou chybu, chyby si ze zápasů prostě pamatuju nejvíce,” přiznává Lukáš Pokorný, který i kvůli opakovaným zdravotním problémům ukončil minulý rok profesionální fotbalovou kariéru a pustil se do nové etapy života. 

Od letošního roku už ve svém fitness centru, do kterého investoval podstatnou část fotbalem vydělaných peněz, připravuje vrcholové sportovce a také obyčejné lidi, kteří nejsou zvyklí sportovat. “Baví mě to se všemi, protože každý člověk potřebuje něco jiného,” říká Pokorný.

Odchovanec libereckého fotbalu si s myšlenkou otevřít prémiové fitness centrum hrál už během kariéry. “Věděl jsem, co chci dělat. Nedokázal bych skončit s fotbalem bez dalšího plánu už jen z nějaké osobní zodpovědnosti za rodinu,” pokračuje otec dvou dětí, který si připsal také jeden start za českou fotbalovou reprezentaci. 

A právě z duelu proti Arménii z roku 2016 vzpomíná bývalý obránce na další chybu, přestože jinak v zápase hraném v Mladé Boleslavi obstál. Jenže Pokornému se v hlavě z fotbalové kariéry vybavují spíše negativní momenty. “To jsem prostě já,” přiznává.

“Bránil jsem Mchitarjana, který tenkrát hrál za Manchester United. Dostal jsem se na polovině hřiště do situace jeden na jednoho. On se otočil tak rychle, že jsem to musel řešit zatažením za dres za žlutou kartu,” usmívá se Pokorný. 

A co zmíněný Di María? “Ten mi hned v první minutě zápasu proti Paříži utekl po lajně, jako kdybych tam vůbec nebyl. O Cavanim nám zase trenéři pořád říkali, že si odstoupí a nabíhá na zadní tyč. Tak jsem si hlídal zadní tyč a on mezitím naběhl na přední a dal nám gól,” doplňuje Pokorný, který po návratu z Francie podepsal smlouvu s pražskou Slavií.

Jenže ani duely proti světovým hráčům nevyvážily roky, kdy Pokornému fotbal radost nepřinášel. 

“Díky fotbalu mám skvělé zážitky, pomohl mi finančně, ale radost jsem z něj neměl. Takže když k tomu přibyly vážnější zranění, tak jsem si řekl, že tělo vysílá jasné signály a bude lepší skončit,” pokračuje Pokorný, kterého dlouhodobě vyřadil bolestivý zánět stydké kosti a také dvě operace kolene.

Právě během opakovaných návratů trávil Pokorný stovky hodin v posilovně a s fyzioterapeuty. “Učil jsem se praxí, to ale neznamená, že se člověk nemusí neustále vzdělávat. Učím se každý den a budu to dělat nadále,” říká Pokorný s tím, že by v příštích letech rád vyjel na stáž do zahraničí.

Sám totiž ví, že kdyby trénoval během fotbalové kariéry jinak, tak by se s největší pravděpodobností vyhnul zraněním. “Kolegové se vždy smějí, že kdyby měli od začátku kariéry dnešní vědomosti, tak by hráli v Premier League,” pokračuje Pokorný s tím, že u něj ve fitness centru pracují jako osobní trenéři i další bývalí fotbalisté.

“Já jsem v tomhle při zemi. Myslím si, že jsem svůj kariérní strop atakoval, ale rozhodně bych nebyl horší, kdybych měl dnešní informace. Minimálně bych nebyl tolik zraněný,” zdůrazňuje bývalý obránce.

Podle fotbalisty, který si zahrál s Libercem hned dvakrát základní skupinu Evropské ligy,  sám trénoval často až příliš a hlavně přes bolest, což je v dlouhodobém horizontu špatně. 

“Samozřejmě jsou i zranění, kterým se fotbalista nevyhne. Třeba jako když mi soupeř šlápnul na koleno, ale spoustu věcí jde správným tréninkem ovlivnit. Pokud budou mít mladí kluci správně zavedenou rutinu a systematicky pracovat od žákovských kategorií, tak mohou výrazně snížit šanci třeba svalových zranění,” pokračuje Pokorný. 

S mladými sportovci pracuje Pokorný momentálně nejraději i vzhledem k tomu, že ho během dospívání trenéři do tělocvičny nepouštěli. “Ještě nemají zakořeněnou špatnou pohybovou rutinu, což je výhoda, ale musí se s nimi pracovat opatrně,” dodává.

Na titul bych si v tuhle chvíli tipnul Slavii. Sparta musí vrátit kotel na stadion, říká trenér Pulpit