Bývalý Kanárek Alemão: Neymar není lídr a nejsou jimi ani Thiago Silva a Dani Alves, lidé v zemi týmu nevěří

Bývalý Kanárek Alemão: Neymar není lídr a nejsou jimi ani Thiago Silva a Dani Alves, lidé v zemi týmu nevěří
ROZHOVOR

Ricardo Rogerio de Brito, ve světě známý jako Alemão (61), se aktuálně nepohybuje ve fotbalovém prostředí. V polovině 80. let však patřil k elitním záložníkům a v letech 1986 a 1990 se představil v dresu Brazílie na mistrovství světa. Bývalý záložník Neapole nyní pracuje s drogově závislými, ale fotbal sledovat nepřestal. Zvláště pak, když jde o Seleção a světový šampionát.

Každý čtvrtý rok sní Brazilci o vítězství na mistrovství světa…

Nyní, když se v zemi mění vláda, jsou Brazilci mnohem neklidnější než obvykle. Lidé týmu moc nevěří. Šance tu sice jsou, ale podle mého názoru bude pro Brazílii mistrovství světa velmi obtížné vyhrát.

Tým však na papíře působí velmi silně.

Ale není vyzrálý, je příliš mladý. Chybí lídr, vůdčí osobnost.

Neymar jím není?

Ne, rozhodně ne. Neymar je skvělý hráč, ale v žádném případě to není lídr, který by vedl tým za ručičku. Kromě toho ho Tite bude hrát pod hrotem. Na desítce podává slabší výkony než na levém křídle, odkud dokáže soupeře zničit.

A co Thiago Silva a Dani Alves?

Pro mě to nejsou lídři. Vůdci jsou jiní. Za mých časů to byl Socrates, Zico, Edinho, Junior, Dunga, Careca. V tomto ohledu byl tým mnohem pevnější.

Vy jste hrál na dvou světových šampionátech, v roce 1986 a 1990, a můžete tak porovnávat. Je aktuální výběr Brazílie silnější než ty vaše?

Určitě je lepší než tým z roku 1990, tehdy jsme nebyli moc organizovaní. Ale v roce 1986 to bylo skvělé Seleção, které vypadlo až ve čtvrtfinále s Francií na penalty. Nemyslím si, že je ten současný výběr lepší.

Co říkáte na myšlenku, že by Brazílie hrála bez klasického útočníka? A tedy s Neymarem v roli jakési falešné devítky?

Nelíbí se mi. Jak už jsem říkal, Neymar je nejvíce nebezpečný z levého křídla, ale pokud ho postíte doprostřed, často si chodí pro míče příliš dozadu, bloudí po hřišti a zaplétá se do soubojů, které končí mnoha fauly. Stává se tak z něj normální hráč, nikoli ten fenomén, kterým může být.

Zleva však může hrát také Vinicius, který září na této pozici v Realu Madrid…

To je samozřejmě Titeho problém, ale já jsem stále přesvědčený, že nejlepší pozice pro Neymara je na levém křídle, blíže brance. Právě tam může být rozdílový.

Zdá se, že Neymar má nejvyšší a ideální čas získat zlato z mistrovství světa…

Uvidíme, zda získal dostatek zkušeností a poučil se. Jsem přesvědčen, že hráč jako on si zaslouží získat světový titul. Zatím to ale nevypadá, že by Brazílie měla turnaj vyhrát.

Má Neymar potenciál dosáhnout Messiho úrovně?

Každý je jiný. Messi možná nemá v některých ohledech Neymarovy kvality, ale je mnohem preciznější a ví, co potřebuje. Takřka nikdy neztratí míč, zatímco Neymar občas ano, když má jeden či dva dotyky navíc.

Přesto je podle mnohých Brazílie favoritem.

S tím úplně nesouhlasím. Podle mého názoru jsou Evropané vždycky napřed v organizaci – Španělsko, Německo, Francie, to jsou favorité, kteří hrají vždycky o zlato. Podceňovat nesmíme ani Belgii a Chorvatsko.

Pokud přemýšlíte takto, bude premiéra v Kataru proti Srbsku, které vypadá na papíře velmi silné, složitá?

Nepřehánějme (směje se). Brazílie je silná a musí bezpodmínečně postoupit ze skupiny z prvního místa. Srbsko a Švýcarsko jsou dva solidní týmy, které si v posledních letech vedou opravdu dobře. Řekněme, že to bude dobrý test. Ale pokud chcete vyhrát světový šampionát, musíte taková zápasy zvládat.

Kvalita týmu je nepopiratelná: Neymar, Vinicius, Paqueta, Richarlison… To vše jsou hráči s obrovským talentem…

Ano, ale myslím si, že stále něco chybí – pokud jde o mentalitu a charakter. Lidé fandí a fandit budou, doufají ve zlato, ale ve vzduchu je cítit nedůvěra. Vzpomínám si na domácí mistrovství světa 2014. Brazílie se dostala do semifinále proti Německu. To byla katastrofa, tragédie, ale zároveň potrvzení, že takticky nejsme tak vyspělí.

Sníte o finále Brazílie – Argentina?

To by bylo skvělé (směje se). Ale nepřijde mi to příliš pravděpodobné.

Mimo Evropu se však až do roku 2002 dařilo pouze Jihoameričanům…

V poslední době se to změnilo, nyní vyhrávají pouze Evropané. Uvidíme, zda po 20 letech zase zvítězí tým z Jižní Ameriky.

Co si myslíte o pořadatelství Kataru?

Bylo to rozhodnutí přijaté z hlediska ekonomické výhodnosti. Katar není fotbalová země. Při stavbě stadionů zemřelo více než šest tisíc lidí. Vůbec s tím nesouhlasím, nemyslím si, že na stadionech bude atmosféra, jako na jiných šampionátech, kde mohl fandit takřka každý…

Vaše srdce však bude patřit Brazílii…

O tom není pochyb!