Zlín Radovi nevyšel, přístupu bosse Pauknera si ale považuje. Proč se chystal oslovit České dráhy a co vzkázal Vrbovi?

Zlín Radovi nevyšel, přístupu bosse Pauknera si ale považuje. Proč se chystal oslovit České dráhy a co vzkázal Vrbovi?
ROZHOVOR

Byl nejvážnějším kandidátem na trenéra Zlína, jasnou volbou číslo jedna. On sám se návratu do první ligy samozřejmě nebránil, od počátku ale jasně říkal, že rozhodující slovo bude mít Petr Paukner. Majitel a šéf Dukly, jenž ho uvolnit nakonec odmítl. Jak to legendární trenér Petr Rada přijal a proč je stále nabitý pokračovat v rozdělané práci? 

Po prohře Zlína se Slavií mi volal Zdeněk Grygera. Řekl mi, že mají zájem, zajímal se, jak se k tomu stavím já. Odpověděl jsem, že je to první liga. Úplně na rovinu jsem ale dodal, že to nejdřív musím probrat s panem Pauknerem. Ať tedy Zdeněk týden počká, že je pan Paukner zrovna v cizině a já to s ním nechci řešit takhle na dálku. Když se vrátil, o té nabídce jsem ho informoval. V klidu mi odvětil, že jsme se dohodli na rok, teď jsme v půlce a on není připraven mě pustit. Řekl mi, ať mu ze Zlína zavolají, že jim to vysvětlí. Za nabídku byl rád, Zdeňkovi nebo panu Červenkovi ale řekl to samé, co mně. Tedy že mě neuvolní a že je zbytečné nabízet mu finanční kompenzaci. Tím to pro mě skončilo,“ uvedl Rada pro eFotbal.

V jeho hlase nebyla znát ani špetka hořkosti. Z Dukly utíkat nehodlal, navíc je rád, že ho prezident klubu chce na lavičce i poté, co podzimní část ligy příliš nevyšla. Hrdý celek z Julisky si dal za cíl usilovat o návrat do nejvyšší soutěže, přezimuje ale až na třináctém místě druhé ligy. „Mám opravdu radost, že pan Paukner drží slovo a všechno je tak, jak jsme si řekli. Na prezidenty jsem měl vždycky štěstí a u pana Pauknera to platí přímo dvojnásob. Domluva s ním ani nebyla o penězích, spíš o vzájemných sympatiích. Byl jsem strašně rád, když mě v létě oslovil. A jsem šťastný, že má o mě zájem i teď, byť se nám na podzim moc nevedlo. Já ale rozhodně nic nebalím,“ podotkl velezkušený kouč.

Radost má samozřejmě i z toho, že se mu ozval Zlín. „Člověka to potěší. Nebudu říkat, že ne. Přátelsky jsme se rozešli s tím, že třeba ještě není všem dnům konec. Uvidíme. Ještě si nepřipadám až tak starý, abych vyhlásil, že se po angažmá na Dukle chystám ukončit kariéru. Toho se ode mě asi nikdy nedočkáte,“ konstatoval vyhlášený dejvický patriot, který to má z domu na Julisku, co by kamenem dohodil.

Jak by to ale řešil, kdyby se vážně stal koučem dalekého Zlína? „Ví se o mně, že jsem trenér, který vždycky někam dojížděl. Cestovat autem mi nikdy nevadilo, jezdit denně na jih Moravy by však pro mě bylo už neúnosné. Zvlášť teď v zimě bych to nejspíš nedal. Asi bych oslovil vedení Českých drah, že když z Prahy jezdí expres do Ostravy, jestli by to nemohl brát přes Zlín. Myslíte, že by mi vyšli vstříc? Já se obávám, že ne. Ale zkusil bych to,“ rozesmál se Rada. „Teď vážně, dopadlo by to tak, že bych ve Zlíně bydlel. Řešit to nějak jinak by nedávalo smysl,“ dodal jedním dechem.

Nakonec však zůstává v Praze, což mu mnoho věcí usnadní. „Manželka mi v tomhle neradí, i ona je však asi ráda, že mě bude mít pěkně doma. Hlavně mám v nemocnici maminku, za kterou se snažím pořád jezdit. Být daleko od ní by pro mě byl ten největší problém. Ale zůstávám na Dukle, takže je zbytečné to nějak řešit. Mým hlavním cílem je, abychom se dostali co nejvýš. Chci tu odvést co nejlepší práci,“ zdůraznil respektovaný lodivod s tím, že se už s prezidentem Pauknerem bavili i o posilách, které by chtěli v zimě přivést.

A co říká na to, že do Zlína míří jiný ostřílený harcovník, známý kouč Pavel Vrba? „Přeji mu to, doufám, že tým zachrání. Je vidět, že asi chtěli někoho zkušeného. Pavel bude dobrá volba. Navíc to tam z Přerova má kousek, což by mu práci mohlo usnadnit. Četl jsem, že už je zas nabitý energií, proto jsem moc rád, že se vrací zpátky,“ uzavřel Rada.