V tréninkovém procesu jsem tak trochu nerd, hlavně co se týče ofenzivní části, hlásí sparťanský nováček

V tréninkovém procesu jsem tak trochu nerd, hlavně co se týče ofenzivní části, hlásí sparťanský nováček

Nový člen trenérského štábu Sparty Lars Friis už je v české metropoli několik dní. V minulosti se však do Prahy podíval ještě v dobách, kdy pracoval jako skaut pro anglický Brentford.

Když byl dánský odborník v rámci svého premiérového rozhovoru pro sparta.cz požádán o to, aby se trenérsky popsal, neměl problém přiznat, že je fotbal jeho vášní. Ta je podle něj bez ohledu na to, co děláte, opravdu důležitá...

"Pokud jste zrovna dole, můžete se o ni opřít a těžit z ní. Snažím se nahlížet na lidi jako na komplexní lidské bytosti a pracovat s jejich vášněmi. Věřím, že jedna věc je hráč a druhá věc je člověk. Pokud se vám nedaří po lidské stránce, je těžké, aby se vám dařilo jako hráči. Zároveň, pokud jako člověk rostete, budete se rozvíjet i jako hráč. To je moje filozofie a způsob, jak pracuji s lidmi. Mám zkušenosti jak jako hlavní trenér, tak jako asistent, ovšem bez ohledu na to, v jaké roli zrovna jsem, zbožňuji, když na něčem pracujete a během zápasu pak vidíte, jak se to ve hře projevuje a jestli to funguje, či nikoliv. Co se týče tréninkového procesu jsem tak trochu nerd, hlavně co se týče ofenzivní části. To je to moje a opravdu se těším, až se tady do toho pustím," navnadil letenské publikum nástupce Thomase Nørgaarda.

Historicky nejúspěšnější domácí klub zatím viděl živě pouze jednou a to v rámci páteční přípravy se slovenskou Žilinou (3:1). V lednu 2023 by však měl být i tak zcela připraven. "Viděl jsem videa z Wyscoutu a páteční přípravné utkání proti Žilině. To je prozatím vše. Nyní využiji volno a zkouknu všechny zápasy a data, abych, až se v lednu sejdeme, měl obrázek o hráčích a zjistil, čeho jsme jako tým schopni," pokračoval šestačtyřicetiletý krajan Briana Priskeho, jenž strávil ve strukturách Midtjyllandu dlouhých šestnáct let a v posledních šesti letech prošel také Viborgem či Aalborgem, jehož lavičku opustil v letošním roce.

Už si vůbec se zmíněným hlavním trenérem stihl rozdělit role v tréninkovém procesu? "Brian je hlavním trenérem a já jsem tady, abych vytvářel servis nejen jemu, ale i celému realizačnímu týmu a samozřejmě hráčům. To je můj hlavní cíl. Mojí specializací je organizace útočné fáze, když jsme v ofenzivním postavení. Nechci tím říct, že si mezi sebou nebudeme vyměňovat názory a pomáhat si. Samozřejmě ano, ale obecně řečeno je mojí specialitou ofenziva," zopakoval Friis.

Na Letné je vše, co je potřeba k úspěchu, říká Friis. Priske je přesvědčený, že do Sparty perfektně zapadne