Útok na šéfa sudích Příhodu přes Duklu a etickou komisi. Boj FAČR vs. LFA?

Útok na šéfa sudích Příhodu přes Duklu a etickou komisi. Boj FAČR vs. LFA?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Koncem minulého týdne zaujala v době příprav na novou sezonu tato zpráva: „Podle informací Sport.cz to mezi arbitry, kteří řídí profesionální soutěže, vře. Jednou z věcí, o které se hodně diskutuje, je fakt, že Etická komise Fotbalové asociace České republiky (FAČR) rozšířila disciplinární řízení s klubem FK Dukla Praha a.s. a to pro podezření ze spáchání disciplinárního přečinu uvedeného v § 64 DŘ, jehož se mohl dopustit tím, že se pokusil prostřednictvím Michala Šrámka, výkonného ředitele pražského klubu, ovlivnit (přes vlivného, dnes obžalovaného, bývalého místopředsedu FAČR Romana Berbra – pozn. efotbalu) regulérnost utkání FK Dukla Praha – FC Zbrojovka Brno hraného dne 27. dubna 2018. Zápas totiž řídil Radek Příhoda, současný šéf Komise rozhodčích FAČR“. 

Server Sport.cz (pod Novinkami) dodává, že Etická komise již s pražskou Duklou vede řízení, ale klub dostal šanci vyjádřit se i ke skutku, kvůli kterému je nyní řízení rozšiřováno. Následně má klub také právo zúčastnit se zasedání, které se uskuteční v pátek 27. ledna v sídle FAČR. 

Dukla toho podle všeho ráda využije. „Na dřívějším jednání etické komise jsme přesvědčivě vyvrátili předchozí podezření a věříme, že tomu tak bude i tentokrát,“ napsal Sport.cz Jiří Doležel, tiskový mluvčí Dukly.

Podivný anonym proti Příhodovi

A do toho se na veřejnosti objevuje anonymní e-mail, který zjevně psal jeden ze sudích, který není šéfovi Komise rozhodčích nakloněn: 

„Když už jsme mezi sebou všichni tak transparentní, jak Radek (Příhoda) svatosvatě hlásá, měli byste vědět, že 30. prosince 2022 bylo rozšířeno disciplinární řízení s Duklou Praha, a to kvůli utkání ze dne 27. ledna 2018 Dukla vs. Brno. Hádejte jednou: kdo z rozhodčích tam mohl být??? Držím všem zúčastněným palce.“ 

Ano, ten zápas řídil současný šéf komise rozhodčích Radek Příhoda a Dukla ho vyhrála 2:1.  „Já jsem v pohodě. Na tohle se spíš musíte zeptat šéfa etické komise pana Eisenreicha,“ reagoval Příhoda na dotaz Sport,cz, který se týkal prošetřovaného duelu. „Já o žádném podobném e-mailu nic nevím, to mi ho nejdříve musíte poslat," uvedl šéf komise rozhodčích s tím, že pokud jde o anonym, není to pro něj žádné téma. Nicméně podle informací Sport.cz zmíněnou zprávu Radek Příhoda s arbitry řešil. „Všechno, co v tom e-mailu je, je svatá pravda,“ potvrdil pro Sport.cz jeden z rozhodčích, který si nepřál být jmenován.

„Konfidenta (Příhodu) řešit neumím“, pravil Berbr

Tím, co se v souvislosti s Příhodou v klíčové komunikaci na trase Šrámek–Berbr podle policejních odposlechů řešilo, se poté zabýval fotbalový zástupce šéfredaktora deníku Sport Ondřej Škvor. Podle informací Sportu na Šrámkovu blíže neupřesněnou žádost Berbr odvětí: „To nemůžu, je tam rozhodčí konfident a přes něj to neumím.“

Pro úplnost, oním „konfidentem“ míní Roman Berbr právě Příhodu. 

Takže je to celé trochu jinak. Připomeňme si, že na jaře roku 2018, kdy se výše zmíněný zápas Dukla Praha-Zbrojovka Brno hrál, vedl ještě komisi rozhodčích Polák Michal Listkiewicz. Podle Berbrových slov „to polské zlo“.  Proč? Protože za jeho rozhodovské vlády Roman Berbr neměl takovou sílu jako před ním a pak zase po něm, kdy české arbitry v podstatě řídil. A Radka Příhody se bál, že by o jeho postranních aktivitách mohl polského šéfa informovat.  

Ostatně Radek Příhoda vadil i současnému majiteli Viktorie Plzeň a místopředsedovi Ligové fotbalové asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, Adolfu Šádkovi. Jak dokazují jiné, starší policejní odposlechy, apeloval Šádek na svého přítele Berbra, ať mu místo toho „policajta“ (míněné podle všeho Příhodu) na utkání Viktorky „nominuje“ raději jiného sudího. Což se také stalo…

Štěpí se etická komise na právníky z F-evoluce a „disidenty“?

Takže útok anonymního e-mailu o Příhodově účasti v „kauze Dukla“ jde podle všeho jaksi „mimo mísu“. Předseda Etické komise FAČR Jan Eisenreich ovšem  nechtěl situaci blíže komentovat. „O tom, že bychom měli na svém zasedání řešit Radka Příhodu nejsem informován, možná to vědí jen někteří členové etické komise, což by nebylo ostatně poprvé,“ řekl efotbalu jeden ze členů Etické komise FAČR, jehož jméno redakce efotbalu.cz zná.

Zdá se, že se Etická komise FAČR, která dosud měla absolutní důvěru strahovského vedení FAČR, jako by začínala štěpit na dva tábory. Jeden z nich obsadili právníci, jako jeho předseda Jan Eisenreich, Liběna Šrámková, Jan Ďoubal (tento předseda OFS Kutná Hora byl mj. koncem minulého roku pověřen vedením státní Národní agentury pro komunikační a informační technologie NAKIT, když předtím v NAKITu vedl právní oddělení) a Michal Zahnáš, povětšinou (včetně svého šéfa lidé) zástupci z řad tzv. F-evoluce, s níž se loni názorově rozešel současný předseda FAČR Petr Fousek.

Ten druhý tábor pak představují fotbaloví „disidenti“, neohrožení bojovníci proti Berbrovi ještě z dob jeho vlády, jako jsou předseda spolku Čistý fotbal Lukáš Říha a MUDr. Josef Žižka, a rovněž dlouholetý moravský funkcionář  MUDr. Jan Ševčík.

Místo opravdových kauz mediálně chytlavé „kauzičky“

Místo systémového řešení „kauzy Berbr“ po kategoriích „funkcionáři, rozhodčí,  kluby, hráči“ se zdá, jako by si šéfové etické komise vybírali jen mediálně zajímavá témata. Ovšem mnohem menší důležitosti, jako bylo třeba nedávné potrestání hradního kancléře Vratislava Mynáře dvouletým zákazem činnosti ve fotbale za narušení regulérnosti české nejvyšší soutěže. 

Nebo nyní již dosti vyšumělé a okrajové kauzy bývalého vedoucího B-týmu Slavie Jiřího Bílka či exředitele Dukly Michala Šrámka. Ano, Bílek se neměl co kamarádit a volat lidem, jako byl Berbrův pomocník Roman Rogoz. A nechť je za to potrestán. Ovšem začátek celé jeho třetiligové „kauzičky“ byl v tom, že si Rogozovi stěžoval na to, že béčko Slavie další hlavní adept z „kauzy Berbr“, nechvalně známý západočeský sudí Grimm, nechutným způsobem řezal...  

Budou potrestány jen kluby, co se postavily Berbrovi? 

„Berbr versus zbytek českého fotbalového světa 117:3. Nechápu, nerozumím, ale jestliže těm 117 delegátům nerozumím, vítězi gratuluji. Svým způsobem obdivuhodné i smutné současně. Ale jsou situace, kde je opravdu lépe čestně prohrát,“ vyjádřil se šéf Slavie Jaroslav Tvrdík během valné hromady FAČR v Nymburce v prosinci roku 2017 na svém twitterovém účtu. Ti tři stateční delegáti, kteří hlasovali proti zvolení Berbra, byli podle Tvrdíka zástupci Slavie, Dukly a Teplic. Další čtyři se zdrželi.

„Nevím, které kluby se zdržely. Tipl bych Bohemians, Liberec.... Sparta a Plzeň s jistotou (hlasovali) PRO,“ poznamenal před více než pěti lety Jaroslav Tvrdík. „Děkuji všem za odvahu. Respekt. Ostatním blahopřeji, mají svoje vedení, “ dodal tehdy slávistický šéf.

Po dvou a půl letech od Berbrova začení v říjnu roku 2020 řeší Etická komise FAČR Slavii a Duklu, dva ze tří statečných klubů z roku 2017. Tohle má být fotbalový výsledek celé „kauzy Berbr“?! Nedivil bych se, kdyby se ještě něco našlo na „odbojné Teplice“. Pokud tomu tak je, je to obří výsměch a skandál. 

To, že současný předseda LFA a člen výkonného výboru FAČR Adolf Šádek si podle svědectví policejních odposlechů zařizoval u Berbra nominace arbitrů na jednotlivé zápasy, se neřeší. To, že zval před zápasem svého klubu do kabiny Berbra, se také neřeší.  Stejně tak se neřeší skandální kauza s tajným plánem, jak kvůli covidu předčasně ukončit sezonu 2019/2020, rozšířit tak ligu na osmnáct účastníků, udržet v ní spřátelené kluby (Příbram, Karviná, Opava) a dostat do ní bez baráže další spřátelený klub (Z. Brno) i za cenu toho, že se v neprospěch jiného klubu vědomě poruší vlastní normy (svévolné zrušení baráže). Zato se řeší jediný evidentně poškozený klub z této kauzy – Dukla Praha! 

Stejně tak se neřeší četné střety zájmů členů vedení LFA a výkonného výboru FAČR, nikdo třeba neřeší, proč (podle policejních odposlechů) chodily peníze na Berbrův účet ze sponzorských firem Viktorie Plzeň atd. Etická komise FAČR bude raději tvrdit, že to je záležitost Disciplinární komise LFA, která to pochopitelně řešit nechce a ani nebude.

Mimochodem, v nejbližší době by se měla uzavírat nová smlouva mezi FAČR a LFA. A podle našich informací není současný předseda FAČR Petr Fousek ochoten jít LFA tak na ruku, jako to předtím udělalo (patrně pod vlivem různých „jednání“) berbrovské vedení Strahova. 

A tím se vracíme na začátek. Je známo, že předseda Komise rozhodčích FAČR Radek Příhoda je Fouskovým mužem, nevoní však zastáncům bývalých, tedy Berbrových pořádků, ať už z řad některých odstrčených sudích nebo vlivných, d klubů. Proto ta nová kauza s anonymním e-mailem? Slavia a Dukla bojovaly proti Berbrovi už před pěti lety a pak vyjadřovaly podporu současnému šéfovi FAČR. A teď jsou vyšetřovány, zatímco Berbrovi oblíbení funkcionáři a kluby se v závětří smějí? Není to náhodou útok i na Fouska a spol. ? Vedený z různých stran, pozic a zájmů? A uvědomuje si to současný šéf FAČR, nebo to spíš bagatelizuje a myslí si něco o paranoidním vidění světa? 

Opakuji, že pokud by hlavními a jedinými fotbalově potrestanými v „kauze Berbr“ měly být kluby, které proti bývalému místopředsedovi statečně bojovaly i v době jeho „krutovlády“, byla by to veliká prohra celého českého sportu číslo jedna. 

Změny ve Spartě B: Bičíka střídá Hruška, z Váchy je mentor a Stracený jde výš. Kdo posílil Hradec a Třinec?