Inspirovali se Blues Amerikou? Rizika dlouhodobých kontraktů chápeme, tvrdí Potter

Inspirovali se Blues Amerikou? Rizika dlouhodobých kontraktů chápeme, tvrdí Potter

Neexistuje definovaný úzus, noviny občas přinášely zprávy o dlouhodobých kontraktech i ve fotbale. Ale většina hvězd obvykle podepisuje maximálně na čtyři až pět let. A pak přišla Chelsea s americkým majitelem!  

Chelsea podstupuje kalkulované riziko, když podepisuje s hráči šesti-, sedmi- a osmileté smlouvy, tvrdí podle football.london kouč Chelsea Graham Potter, který je nicméně přesvědčen, že tato strategie se vyplatí. Chelsea v posledních dnech svým způsobem šokovala anglický fotbal, když její velké posily dostaly neobvykle dlouhé kontrakty. Mykhailo Mudryk, stomilionová posila ze Šachťaru Doněck, má smlouvu do roku 2031. Wesleyho Fofanu si Blues zavázali do  roku 2030, stejně jako Benoita Badiashileho a Noniho Maduekeho. Letní příchody Marca Cucurelly, Carneyho Chukwuemeka a Cesareho Casadeie - i lednový Davida Datra Fofany - hráče se Stamford Bridge smluvně spojily do roku 2029.

Anglické kluby přitom zřídkakdy doposud uzavírali s hráči smlouvy na více než šest let. Nicméně v americkém sportu, odkud přišel nový majitel  Chelsea Todd Boehly, jež vlastní podíl v baseballovém klubu Los Angeles Dodgers, jsou takto dlouhé smlouvy běžné. Chelsea přitom pod novým majitelem, kterým je Boehlyho investiční společnost Clearlake Capital v této sezóně investuje obří prostředky do přestavby svého prvního týmu a soustředí se především na hráče s velkým potenciálem a možnostmi rozvíjet se do bzdoucna.. Důraz byl kladen na příchod hráčů s vysokým potenciálem a na zajištění jejich vrcholných let strávených na Stamford Bridge.

"Nikde není žádná záruka, žádná kouzelná formulka, která by říkala, že to bude fungovat a takhle vidíme budoucnost," řekl podle football.london Graham Potter novinářům, když se jej na dlouhé kontrakty  mladých posil ptali. "Hráči, které jsme identifikovali, jsou mladí, mají kvalitu. Ano, jsou tu rizika, ale existuje život bez něj? Nikoliv. Cokoli děláte riziko obsahuje a vždy existuje šance, že to nevyjde. Musíte to pochopit a uvědomit si důsledky," dodal Potter.