V Podbrezové věděli, že udělá polský mladík Kiwior velkou kariéru. Ale že bude tak rychle v Arsenalu?!

V Podbrezové věděli, že udělá polský mladík Kiwior velkou kariéru. Ale že bude tak rychle v Arsenalu?!
ZAOSTŘENO NA OSTROVY

Některé cesty vypadají jako z kategorie pohádek, ale skutečně se dějí. Své by o tom mohl vyprávět třiadvacetiletý polský obránce Jakub Kiwior, který se přes slovenskou nejvyšší soutěž dostal do Serie A a nyní je čerstvou posilou londýnského Arsenalu. Kdo by to byl řekl, když před pár lety oblékal barvy Železiarne Podbrezová, následně pak Žiliny, že se dostane až do klubu, který aktuálně bojuje o titul v Premier League?

Své první kariérní kroky mezi dospělými absolvoval u našich východních sousedů a z tábora Podbrezové nyní zaznívají hlasy, že už tenkrát v něm vycítili obrovský potenciál. Produkt mládežnické akademie Anderlechtu však od prvních zápasů vysílal signály, že mu bude slovenská nejvyšší soutěž malá.

„Nebylo jednoduché ho z Anderlechtu získat. Nejtěžší bylo přesvědčit ho, aby přestoupil z tak slavného klubu do Pobrezové a ukázat mu, že právě tento tým může být ten správný mezistupínek v jeho kariérě,“ nechal se slyšet generální manažer Miroslav Poliaček v rozhovoru pro Flashcore.

V nízkém věku dostal důvěru klubu, který mu neváhal na ruku nasadit i kapitánskou pásku. Po sestupu do nižší soutěže si jej vyhlédla Žilina a on tuto výzvu přijal. „Získali ho, protože nechtěl hrát druhou ligu, což bylo logické. Byli jsme nucení pustit ho i přes to, že jsme mysleli, že ho do „velkého fotbalu“ dokážeme předat přímo z Podbrezové. Žilina ho posunula po fyzické stránce a byla jen otázka času, kdy přestoupí do kvalitnější ligy,“ pokračoval Poliaček.

Rychlý progres posunul rodáka z Tychy nakonec až do Premier League, kde o něj projevil zájem lídr aktuálního ročníku Arsenal. Nebyl však jediným obdivovatelem jeho schopností a kolem kroužily také Dortmund, AC Milán, West Ham, Lipsko, Neapol, Porto či podle Sky Italia dokonce i Juventus.

I přes členitou cestu z jeho přesunu na Emirates Stadium profituje i Podbrezová. „Určitě si polepšíme i my. Po přesunu do Žiliny a následně Spezie je to už potřetí. Je tak krásně vidět, že Podbrezová je projekt, který otevírá dveře mladým hráčů a společně s nimi se rozvíjí i klubu,“ dodal generální manažer slovenského klubu na adresu hráče, který posílil Arsenal zhruba za 22 milionů eur plus bonusy.

Premier League - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.