Určit směr a témata, přijít s jasnou vizí. Tohle je teď Pivarníkův job! Bude těžké mi tvrdit, že něco nejde, usmívá se bývalý kouč Plzně

Určit směr a témata, přijít s jasnou vizí. Tohle je teď Pivarníkův job! Bude těžké mi tvrdit, že něco nejde, usmívá se bývalý kouč Plzně
ROZHOVOR

V roli kouče vystřídal hned třináct klubů, naposledy působil v Kuvajtu. Trénoval i Viktorii Plzeň, Vysočinu Jihlava či vršovickou Bohemku, teď se ale rozhodl vydat na trochu jinou dráhu. Odborník Roman Pivarník se z lavičky přesunul do kanceláře. Na začátku února se stal novým technickým ředitelem Slovenského fotbalového svazu. Jaké byly jeho první dny ve funkci a co plánuje dál?

“Nejdřív jsem se samozřejmě trochu rozkoukával. Seznamoval se vším, co bude v mé gesci. Pomohlo mi v tomto směru několik důležitých schůzek, zvlášť když mí spolupracovníci pracovali na svazu už dřív. Už jsem ale stihl vyjet i do terénu. Navštívil jsem mládežnickou akademii v Dunajské Stredě a podobných cest budu mít mnohem víc. Postupně to chci objet všechno,“ podotkl v rozhovoru pro eFotbal.cz Pivarník, jehož manažerská role viditelně chytla.

A byť je funkce technického ředitele v Česku občas podceňována, v západním světě patří k těm nejdůležitějším. Je třeba v ní mít člověka s vizí. Charismatického vůdce s tahem na bránu. To on má totiž nastolovat hlavní fotbalová témata a přesvědčovat ostatní, aby je vzali za svá.

“Je to o tom určit dlouhodobou strategii. Nastavit směr těm hlavním složkám, které pod nás spadají. On už ho samozřejmě nastavil můj předchůdce Štefan Tarkovič, já s kolegy si to teď musíme v klidu vyhodnotit. A případně provést upgrade. Co přesně ale budeme chtít dělat jinak, to je na hlubší analýzu. A nebude to hned. Tahle problematika je celkem široká a určitě mi zabere trochu času, než se do ní dostanu,“ připustil Pivarník.

Jedna věc je ukázat směr. Ta druhá pak hlídat, aby ho v klubech dodržovali. “Žádného drába dělat ale nebudu, o tomhle to určitě není. Pro kluby jsme partner, stejně jakou jsou jím ony pro nás. Rádi jim poskytneme co nejlepší možný servis, jenom chceme, aby se jelo podle určitých pravidel. To by ale mělo být přáním nás všech,“ poznamenal zkušený lodivod.

“Není to o tom jenom něco nakazovat. Mnohem lepší je zjistit, proč se to někde plnit daří a jinde zase ne. Zjistit jádro problému a společně ho zkusit odstranit, zkrátka mezi sebou umět otevřeně komunikovat. Těším se na to. Zároveň si myslím, že právě kvůli tomu si mě vybrali. Fotbalem jsem si totiž prošel křížem krážem, a to v mnoha jeho pozicích. Navíc i když jsem byl hlavním koučem, často jsem mluvil do sportovního řízení celého klubu, minimálně jsem se o to dost snažil. Občas s tím měl sice někdo problém, ale teď se mi to bude hodně hodit. Ono bude dost těžké mi tvrdit, že něco prostě nejde, když já dobře vím, že ano. Navíc vždycky říkám, že když je dobrá vůle, tak jde skoro všechno,“ pousmál se Pivarník.

A hodlá se ještě někdy vrátit zpátky k trenéřině? “Uvidíme, určitě to nevylučuji. Teď jsem ale tuhle kapitolu alespoň načas uzavřel a myslím, že je to tak dobře. Uvidíme, jak budu mluvit za půlroku, teď se ale hodlám vrhnout naplno do své nové práce. Osahat si všechno, co obnáší. Při své poslední trenérské štaci v Kuvajtu jsme sice mužstvo zachránili v lize, všichni byli nadšení. Když jsem se však začal snažit, aby se celý klub chtěl posunout o kus dál, narazil jsem na to, že to vlastně nikoho moc nezajímá. A to bylo celkem ubíjející. Jsem proto moc rád, že teď tu organizační stránku věci budu moci řídit mnohem víc,“ uzavřel Pivarník.

František Cipro, muž, který vrátil Slavii hrdost. Uznával novináře, věděl, co kdo kdy napsal. Nesnášel „učené“ kecy