To se to Barceloně vyhrává, když skoupila celý trh, nebral si servítky bývalý trenér

To se to Barceloně vyhrává, když skoupila celý trh, nebral si servítky bývalý trenér

Když Ronald Koeman stál v čele Barcelony, příliš úspěchu nesklidil. Jeho tým dosahoval jen ryze průměrných výsledků, což nakonec vyústilo jeho propuštěním. Nový trenér Xavi je však mnohonásobně lepší a nyní vede katalánský celek zdárně k titulu.

Podíváme-li se na ten kontrast Koeman vs. Xavi, je zřejmé, že to nestaví prvního jmenovaného trenéra do dobrého světla. Koeman i přes veškerou snahu v Barceloně vyhořel a dodnes mu ten pád dávají fanoušci za vinu. On se však musel bránit, že klub vedl za úplně jiných podmínek, než byly předloženy Xavimu.

„Podíváme-li se na ten klub dneska a před dvěma lety, můžeme vidět rapidní rozdíl. Já jsem měl tým, který nechci nazvat špatný, ale ta kvalita byla úplně jinde. To, co Xavi udělal, bylo, že podepsal 10-12 nových hráčů, všechno světové kvality, a to vám pak jdou věci mnohem snadněji od ruky,“ nechával se nizozemský kouč slyšet.

„Nemyslím si, že jsem v Barceloně vyhořel, pouze jsem neměl k dispozici finanční prostředky, jako měl můj nástupce. A když dnes ten tým vidím hrát, nestačím se divit, jak se proměnil. Ta kvalita a ta změna je opravdu cítit, jen prostě kvůli tomu úspěchu museli skoupit celý trh. To v mé době tohle možné nebylo,“ zopakoval Koeman pro deník Telegraph.

Svým způsobem má nový kormidelník nizozemské repre pravdu, v jeho době to bylo jiné. Katalánský celek přišel o Messiho a zalepil ho příchodem Depaye, který se příliš neprosadil, což dokazuje jeho nynější přestup do Atlética Madrid. Pro Xaviho Barcelona navíc aktivovala několik ekonomických balíčků, aby získala hráče typu Lewandowski, Koundé či Raphinha.